Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Pescuitul la Turnu Magurele

Acasă Forumuri Pescuit pe Dunare Pescuitul la Turnu Magurele Răspunde la: Pescuitul la Turnu Magurele

Catalin
Catalin
Keymaster

Am reusit sa ajungem pentru doua zile si la pescuitul scrumbiei undeva in zona Turnu Magurele-Islaz.

Am plecat de acasa la pranz si am reusit sa prindem 2-3 ore de pescuit seara, asta pentru a vedea locurile si a stabili strategia de a doua zi. 

Vremea a fost ok, nici cald dar nici prea frig, barcuta noastra BIC 245 cu motor de 4CP s-a comportat foarte bine, am reusit sa navigam in curentii cei mai mari de pe langa Cheson, catre amonte cu 3km/h iar in aval cu 15-16. 

Apa era in crestere si Oltul aducea ceva mizerii dar langa mal era curata. Suficient de limpede. Cam 16 grade.

Multi pescari, foarte multi! Erau barjele pline ochi! Unii se mai si certau. Pestele mic, niste exemplare cat palma dar adunate cu sarg de catre toti participantii. Pacat ca aveau si icre…

Se prindea cam la orice si cand spun orice ma refer la taparinele cu muste marca I.G. care aratau mizerabil, la cele chinezesti si pana la cele mai sofisticate.

In gura Oltului era liniste si multa apa care impiedica accesul cu auto sau barca.

Am plecat spre casa prin Zimnicea si am constatat ca acolo nimeni nu cauta scrumbia…