Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Ape din sudul Bucurestiului

Acasă Forumuri Starea apelor Ape din sudul Bucurestiului Răspunde la: Ape din sudul Bucurestiului

Catalin
Catalin
Keymaster

Anul asta voi continua o munca inceputa de vara trecuta si anume monitorizarea raului Arges in zona Mihailesti-Falastoaca.

Cu datele adunate sper sa pot emite macar cateva concluzii legate de viata avatilor din zona mea.

Pana una alta as vrea sa va spun ca deja temperatura apei este putin trecuta de 18 grade adica un grad mai mult decat apa Dunarii. Cu toate acestea nu am reusit inca sa vad un atac de avat in 2016. Foarte ciudat daca e sa compar cu Delta Dunarii unde atacurile avatilor incep sa apara dupa 7-8 grade in apa.

O alta ciudatenie este aceea ca de cativa ani de cand pescuiesc avati pe Arges, pe segmentul asta nu am reusit sa capturez avati de categorie mijlocie, 300-1500 grame. Am prins si prind pe cei mici de marimea obletilor, de maxim 20 centimetri si piese mai mari de 1,5-2 kilograme. Cel mai mare a avut pe grip 5 kilograme si au fost chiar doi gemeni intr-o zi. 

Astazi am facut o plimbare de control si nu am observat nimic deosebit. Niciun atac. In schimb erau destui oameni campati, cu masini, corturi… poate si putin pescuit…

Apa este marisoara si are o culoare placuta, nici prea limpede dar nici tulbure.