Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Pescuit, turism, aventura, supravietuire

Acasă Forumuri Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit, turism, aventura, supravietuire Răspunde la: Pescuit, turism, aventura, supravietuire

Catalin
Catalin
Keymaster

Am remarcat zilele trecute cand am fost in Delta, in gurile lacurilor Isac si Uzlina aceste bidoane manzgalite cu ceva substanta reflectorizanta pe post de balize semnalizatoare. Cred ca e o initiativa foarte buna pentru cei care cauta o iesire din lac noaptea, mai ales pe vreme rea, dar totusi ma mir ca aceasta solutie a aparut abia dupa 27 ani de turism liber in Delta. Ma mira si faptul ca intr-un loc atat de bogat precum Uzlina, nu s-au gasit niste solutii, destul de ieftite dealtfel, mai estetice, si s-a recurs la o “tiganie”. O lampita solara ieftina costa cativa lei… Nu e rusinos oameni buni sa plimbati atatia straini pe acolo in salupe si pontoane luxoase si sa fiti intrebati ce reprezinta acele peturi?

Nu inteleg cum nimeni nu a avut initiativa de a reface placutele care indica numele canalelor sau lacurilor, sa le faca frumos din materiale necorozive, pe ceva stalpi galvanizati, sa refaca foisoarele observatoarelor de pasari, adica niste chestii ieftine dar cu puternic impact vizual asupra turistilor. Cu totii facem poze cu aceste foisoare, sunt frumoase, interesante, dar nu te poti sui in niciunul, cad cu tine in cazul in care nu sunt deja cazute, nu au scari sau podele…

Ce sa mai zic de vestitul far de la Sulina, cel din Bara Sulina de pe stanga care este ceva pitoresc dar in care nu te poti sui! Nu stiam asta pana cand am fost zilele trecute si am incercat. Lipseste scara ( metalica ) de trecere de la un nivel la altul. Rusinos! A… cel de pe partea dreapta nici macar nu stiam ca exista fiindca de obicei este napadit de balarii si este o rapciuga. Plus ca imi pare ca este incastrat intr-un spatiu privat…