Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Apele salbatice

Acasă Forumuri Pescuitul in Giurgiu Apele salbatice Răspunde la: Apele salbatice

Catalin
Catalin
Keymaster

La Gostinu e o plaja deja vestita pentru giurgiuveni dar si pentru bucurestenii mai aventurieri. Tot acolo e si un loc de pescuit vanat adeseeori de pescarii din Bucuresti. Una peste alta vara pescuitul si cu agrementul nu prea se impaca, mai peste tot sunt masini, oameni care fac baie, galagie, apa deranjata… Stationarii cu siguranta sunt mai suparati. Eu am nimerit intr-o vara tot in Giurgiu undeva mai sus de pod pe Ara, exact pe insula de nisip. Dimineata, frumos, sareau avatii si eu dadeam de zor dar usor usor au inceput sa vina oamenii la plaja. A fost mult pana a coborat unul pe langa mine si a intrat si in apa ca apoi s-a umplut insula. Tupeu, nesimtire, tipic romanesc. Ce naiba era sa mai fac, am vrut sa plec, desi as fi si inecat inainte de plecare vreo 2-3… Apoi mi-am zis ca totusi sunt oarecum proprietarul insulei si nu ar fi demn sa o parasesc, deci m-am bagat printre ei ( mai mult ele… ) si am dat cu plumbii de 30-40 grame pe langa ei vreo ora doua de i-am disperat. Avatii, culmea sareau de mama focului pe langa ei si chiar am prins cativa, nu mari dar frumosi. Am plecat cand m-a rapus soarele, deh ei in chiloti iar eu in pantaloni lungi, tricou, pantofi… nu prea mergea.

Cum arat? plaja de la Gostinu în aceste zile de iulie, 2016