Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Informatii interesante si utile

Acasă Forumuri Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile Răspunde la: Informatii interesante si utile

Iulian
Participant

Am tot trecut pe bratul Sfantu Gheorghe in sus si la vale de mai multe ori, am facut planuri de pescuit mai multe ierni stand la gura sobei si am inclus ca un loc bun pentru Avat epava de la Nufaru. In fine, am fost acolo am pescuit am plecat dar ma tot intrebam de unde a aparut acea epava si care este istoria ei pana intr-o zi cand citind niste articole pe internet un lucru mi-a atras atentia. Poate parea ciudat la fel cum am crezut si eu dar acea epava are legartura cu nava scufundata in anul 1991 in localitatea Partizani pe bratul Sulina. Sincer sa fiu acum intervenea alta intgrebare logica, daca nava sa scufundat pe bratul Sulina ce cauta pe bratul Sfantu Gheorghe. Si uite tot asa cautand pe internet aflu ca dupa ranfluarea navei Rostock o parte din ea a fost mutata pe bratul Sfantu Gherghe si din stralucita competenta a autoritatilor romane au reusit sa o scufunde iarasi, de data asta langa localitatea Nufaru. Singurele lururi bune din toata prostia asta este ca au reusit sa nu mai blocheze senalul navigabil si ca au creat un mediu placut Avatului.