Recent Replies

Recent Topics

Răspunde la: Pescuit in zona Braila-Galati

Acasă Forumuri Pescuit pe Dunare Pescuit in zona Braila-Galati Răspunde la: Pescuit in zona Braila-Galati

golden fish
golden fish
Participant

Am avut un weekend foarte incarcat dar din pacate cam sarac in capturi,de vineri seara am fost plecati la Dunare aproape de Braila pe la ora 20 unde am vazut un rasarit de luna superb urmata de cateva ore de liniste absoluta fara nici o trasatura.Pe la ora23 am plecat acasa iar dimineata am plecat la Prut(am zis sa mai incercam si acolo) dar abia ajunsi ne-a luat in primire un mos care era acolo de vineri si nu a avut nici o trasatura nici el si nici prietenii lui la nimic.Am facut un gratar ,am mancat, ne-am strans lansetele aruncate in apa si am plecat inapoi la Dunare in zona Zatun.Cand am ajuns sareau avatii (e adevarat mai mititei)ca nebunii si mi-am amintit ca avolo langa un copac cazut in apa am prins si anul trecut la muste de obleti o gramada de avati.Mi-am facut lanseta si am gasit in trusa taparina aia de avati norocoasa de care spuneam eu ca a facut-o Bogdan dar o facusem eu si asa a inceput distractia, prima pe anul asta, cred ca am prins vreo 8 avati din aia mai mici si aproape pe intuneric am prins unul la vreo 700gr(eliberati toti).A doua zi imediat cand aproape se lumina am inceput iar insa nu au mai vrut si asa au tinut-o pana pe la 10.Luat asa in mare a fost frumos numai ca Dunarea creste in nestire dupa o scadere asemeni si pestele e debusolat total nici numai stim pe unde sa mergem si mai ales cand sa dam ca sa prindem ceva pe undeva, cred ca vom amana si concediul ca sa se stabilizeze cumva si apele.Pana atunci ne bucuram de peisaj,pasari si aer curat.