Recent Replies

Recent Topics

Idei si actiuni ale membrilor nostri

Acasă Forumuri Infiintare club Musca Punct Ro Idei si actiuni ale membrilor nostri

Acest subiect conține 40 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 7 luni, 3 săptămâni.

Vizualizare 5 articole - 37 la 41 (din 41 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Da resize ca sunt prea mari!!! Imi spargi monitorul!

bogdan
    bogdan
    Keymaster
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Gunoaiele si deseurile imprastiate prin natura sunt inestetice si daunatoare mediului. Stim asta, incercam sa facem ceva dar suntem departe si pare ca ne si indepartam in continuare de rezolvarea aceastei probleme.

Solutii sunt sigur ca exista fiindca am vazut locuri curate sau mai curate si altele infecte. Depinde in primul rand de oamenii fiecarui loc si de initiativele lor.

Cel mai rau ne deranjeaza peturile! E clar ca ele reprezinta principala sursa de poluare/infectare a planetei pe termen foarte lung adica sute de ani. Exista ceva solutii care afara au dat rezultate, fie prin inlocuirea lor cu ambalaje mai usor biodegradabile, fie cu retinerea unei sume la cumparara produsului, suma recuperabila apoi odata cu aducerea ambalajului.

Asta cred ca ar fi o directie pe care ar trebui sa ne axam la nivel de conducere centrala.

Urmeaza o a doua faza, cea a strangerii peturilor deja existente in natura si a celor care oricum vor mai veni odata cu viiturile de pe rauri si fluviu.

Aici ar trebui sa intervina autoritatile locale dar si comunitatile. O viitura pe un rau vine odata sau de 2-3 ori pe an deci ar fi nevoie de cateva mobilizari pentru a rezolva problema, fie cu asistatii locali fie cu voluntarii sau angajatii de la salubritate acolo unde exista. Paranteza, in comuna argeseana in care s-au descoperit oamenii-sclavi erau peste 200 asistati social adica 7-8% din totalul populatiei localitatii. Ganditi-va ce efort bugetar presupune intretinerea atator capuse si ganditi-va ca efortul asta il facem noi cei din alte localitati fiindca acolo ma indoiesc ca exista suficient de multi angajati cu acte in regula. In plus pun pariu ca acei paraziti nu fac nimic pentru comunitatea care ii intretine si pentru localitatea lor care cred ca este infecta.

Cred in continuare ca ar fi mult mai benefic la nivelul primariei Maliucului sa zicem, sa plateasca un salariat care zilnic sa mearga cu o caruta sa strabata toate cotloanele localitatii si sa adune mizeriile decat sa nu faca nimic si sa ne facem cu totii de ras in lume cu o tara mizerabila. Un loc frumos si curat va atrage cu siguranta in timp mai multi turisti si poate investitori. Un loc curat si intretinut da obliga in timp oamenii sa aibe o tinuta morala mai ridicata deci perspective ar putea fi…

O alta problema mare a acestor deseuri este aceea ca ele trebuiesc colectate si stocate/transportate undeva. Reciclarea peturilor ca si activitate retribuita imi pare o solutie buna. Ar fi bine ca statul prin anumite institutii locale sau intreprinzatori privati sa ofere o suma pentru un pet. Iarasi cred ca s-ar recupera investitia prin plusul de imagine care ar aparea.

O alta solutie, neecologica dar in care am incredere, ar fi arderea peturilor acolo unde se strang. Repet, nu este ecologic dar cred ca este o solutie ieftina si foarte rapida de rezolvare a problemei. Putem compensa arderea lor prin grija mai mare fata de plantatul copacilor si pastrarea padurilor, plus ca nu vom arde peturi zilnic ci doar in cazuri extreme in care nu avem alte alternative. Eu zic ca e mai bine sa le ardem decat sa le lasam 400 de ani sa putrezeasca si sa le privim neputinciosi 7 generatii…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am terminat de adunat concluziile referitoare la pescuitul meu in Delta Dunarii dar si prin alte zone si incerc sa le expun pe luni calendaristice

Ianuarie – O luna proasta pentru pescuitul dinamic, cea mai proasta defapt si cea mai rece, singura cu temperatura medie multianuala negativa. Copca este o varianta pentru cei care iubesc acest tip de pescuit, apoi canalele cu apa calda dar si astea merg destul de prost mai ales ca unele nu mai au apa calda fiind oprite centralele sau apa fiind dirijata catre termoficarile localitatilor. In Delta nu am reusit sa prind nimic niciodata in ianuarie

Februarie – Luna in care incepe dezghetarea apelor naturale, a Dunarii in general. O luna in care am umblat mai mult si in care am avut si rezultate. Apa calda de la Cernavoda in anii buni facea legea, am vazut prinzandu-se cam toate speciile de pesti atat pasnici cat si rapitori. Ocupatia mea principala a fost avatul care avea zile foarte bune uneori. Am remarcat in ultimii 2-3 ani o crestere exponentiala a numarului braconierilor si o scadere invers proportionala a capturilor. O alta zona in care am mers ani la rand in februarie a fost zona Dunavat la un prieten. Din incintele Dunavat 1 si 2 se scotea apa pentru a se putea baga plase, moment in care pestele iesea din stuf si se apuca sa manance. Am prins cantitati uriase de peste acolo si erau la fel toate speciile posibile. Fenomenul era provocat de mana omului dar in anii in care cota Dunarii scadea brusc si mult am vazut aceeasi activitate pe canalele din jur, Lipovenilor in general unde se prindea caras sau rosioara foarte bine in ultima saptamana a lunii

Martie – Temperatura apei in martie urca de la 4-5 grade pana la 10-11 adica atinge limita inferioara de la care majoritatea speciilor se hranesc bine. Pentru mine ultima saptamana din martie reprezinta prima mare iesire in Delta a noului an si de obicei tine pana pe 1-10 aprilie in functie de cum incepe in anul respectiv prohibitia. Rezultatele din martie au fost de la groaznice spre zero in unii ani si pana la miraculoase in altii. Foarte mare importanta o are cota Dunarii si tendinta ei. Avatul merge bine pe cote mari si ape tulburi dar daca tendinta cotelor e de crestere accelerata atunci apa vine si rece si plina de mizerii si pescuitul pe bratele Dunarii si canalele principale, curgatoare devine imposibil. Sunt zile in care trebuie sa cauti canale statatoare gen Iacubov/Pardivna sau din cele care se opresc undeva cum ar fi cele din incintele Dunavat care au foste statii de pompare sau diguri. Acolo apa e curata, creste si aduna mult peste. Primele rosioare, bibani si obleti capturati la musca artificiala in primii 10-15cm ai apei. Apar pasarile calatoare. Verdele este timid si mizeriile aduse de viituri sunt foarte vizibile. E perioada in care gasesti lemne de foc din belsug

Aprilie – prima luna de prohibitie, o perioada foarte buna pentru pescuit in locurile private dar si de plimbat prin Delta pentru peisaje, pasari si liniste. Atunci cand timpul si bugetul imi permit nu ezit sa ies la o plimbare. De retinut pentru cei ce stau cu cortul ca nu trebuie sa uite caciula si hainele cele mai groase chiar daca temperaturile sun pozitive de regula. Delta incepe sa se inverzeasca si salcia incepe sa infloreasca. Pozele facute in lunile de primavara si toamna, cu vegetatie mai putina beneficiaza de luminozitate mai mare si de mai multa apa capturata.

Mai – Delta inverzeste, sunt unele zile de-a dreptul calduroase, tantarii lipsesc, pasarile au puisori si ies cu ei pe ape, spre sfarsitul lunii apar si efemeridele, spectacol total oferit de natura doar ca … pestele este inca in prohibitie. In anii din uma pe frontiera se dadea drumul la pescuit mai devreme cu doua saptamani decat pe apele interioare si se mai putea profita de perioada asta placuta, in rest natura cat cuprinde. Daca aveti norocul sa prindeti efemeridele o sa aveti parte de o zi unica, cu pesti si pasari care profita din plin de aparitia si disparitia acestor zburatoare. Perioada Rusaliilor cu aproximatie, efemeride = rusalii. Pestii mananca bine toti, am prins acolo unde mi s-a permis si stiuca, avat, somn, orice. In general prefer zonele de mare unde nu e prohibitie si unde apa dulce atrage pesti de apa dulce sau zonele de scrumbie de Dunare acolo unde nu este prohibita aceasta specie. E o perioada foarte buna si pentru cei care vor ceva delicatesuri gen broaste fiindca sunt din abundenta si se pot captura relativ usor noaptea dar atentie ca si ele sunt prohibite pe apele naturale

Iunie – E vara, e cald afara si in apa, se poate face lejer baie catre sfarsitul lunii prin lacurile Deltei unde apa e limpede si trece de 22-24 grade. Sunt si tantari, ceea ce poate crea un oarecare disconfort, incepe sa se simta traficul in Delta, incep vacantele si concediile, multi pescari, multi turisti, multe ambarcatiuni si se prinde foarte bine si peste. Am remarcat ca sunt zone si ani in care daca te pozitionezi unde trebuie ai parte de capturi de toate felurile. Bibanul si rosioara se prind foarte bine cu musculite artificiale, e vremea lor dar si cu boaba de porumb sau rama/vierme. E vremea corcoduselor, daca treceti pe ruta Crisan-Sulina pe malul stang sa opriti sa gustati cateva ca sunt bune, fructe naturale. E si vremea pufului de salcie, un dusman al pescuitului din cauza ca se pune pe fir si cu greu se curata. In zilele in care apa e plina de puf e bine sa cautati zone ferite de vant sau curenti. Nici avatul nu mai reactioneaza bine fiindca puful il duce in eroare, confundandu-se cu ceva ganganii. In zonele litorale, Sulina/Sfantu incepe spectacolul pescuitului in gura marii la avat dar in zona e si somn, salau, morunas, platica…

Va urma…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Partea a doua:

Iulie – O alta luna calduroasa cu apa care poate atinge lejer 28-30 grade in Delta. Pestele ajutat si de cotele apelor poate fi foarte activ, am reusit sa prind toate speciile de pesti in multe locuri. Bibanii si rosioarele au activitate mare prin lacuri si canalele adiacente. Avatii sunt activi si cei mici si cei mari. Vegetatia acopera in intregime lacurile si canalele cu ape mai mici sau fara circulatie.

August – La fel ca si celelalte luni de vara, peste peste tot, activitate mare la muste artificiale, tantari, apa calda, pescari si turisti cu duiumul. Inca se mai gasesc corcoduse cu putin noroc si tot cu noroc sa mai pot vedea efemeride. Cu greu mai gasesti liber un loc bun de pescuit si campat si cateva lemne pentru foc, resursa e la limita…

Septembrie – Pleaca familistii acasa, incep scolile dar revin pescarii singuri in numar mare. Luna cea mai buna pentru pescuit, pestii simt ca apa se raceste si mananca repede si mult, devin vulnerabili atat pasnicii cat si rapitorii. Perioada cea mai buna e aceea in care se anunta racire bruscaa vremii. Avatii inca mai stau pana spre sfarsitul lunii in mare dupa care se retrag spre lacuri. Tantarii in mod normal incep sa dispara. Noptile si chiar si zilele pot fi mult mai reci si sunt necesare hainele groase si caciulile. Se coc strugurii salbatici…

Octombrie – Nu se mai garanteaza nimic dar in lunile bune, calduroase pestele inca mananca bine. Se pot prinde bine toate speciile, se pot captura bine broaste sau se pot cumpara stavrizi de la cherhanalele din zona litorala. Rosioara e la putere dar poate fi si avatul sau stiuca

Noiembrie – Deja vorbim de noroc atat la nivel de pescuit dar si de campat. Se poate prinde stiuca dar si avat sau alte specii rapitoare ori pasnice insa doar cu noroc si in anumite locuri. La cort e nevoie de ceva incalzitoare pentru noptile in care temperatura ajunge in jurul valorii de +3 grade, haine groase, multe ceaiuri, vitamina C si paracetamol pentru preventie. Bat vanturi reci mai ales in zonele litorale. Apa e tot mai rece, nu mai e indicat sa iei contact prelungit cu ea. Ideale sunt ceva cizme lungi si neaparat pelerine pentru posibilele ploi

Decembrie – Luna pentru plimbari si pentru imagini. Se pot prinde stiuci si chiar si alti pesti accidental. Delta e pustie si te poti plimba in voie si te poti bucura in voie de frumusetile ei. Lipsa vegetatiei scoate la iveala si toate gunoaiele pe care vegetatia le ascunde in lunile de vara si asta nu e deloc frumos

Vizualizare 5 articole - 37 la 41 (din 41 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.