Recent Replies

Recent Topics

STATISTICS

016949
Users Today : 175
Users Yesterday : 277
This Month : 4759
This Year : 16949

Braconaj si antibraconaj

Home Forums Dimineata la cafeluta Braconaj si antibraconaj

This topic contains 200 replies, has 8 voices, and was last updated by Catalin Catalin 1 week, 3 days ago.

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 201 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Un articol foarte scurt si interesant despre un caz de braconaj recent. Cititi voi toti cei ce credeti ca a prinde peste mult si a-l duce acasa nu este infractiune si nu va sechestreaza nimeni autoturismul, si atentie, ala era seful garzii de mediu al Deltei !!!

http://www.ziaruldetulcea.ro/exclusiv-seful-garzii-de-mediu-pe-delta-dunarii-prins-in-flagrant-cu-portbagajul-plin-de-peste-masina-institutiei-a-fost-pusa-sub-sechestru-de-politia-deltei/

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Bucuresti, zona Grozavesti pe 14 ianuarie 2014. O gramada de nespalati au dat buzna pe Dambovita la cules de peste cu plase si alte improvizatii ziua in amiaza mare. Cine a scazut apa Dambovitei si de ce? Cu acordul cui? Stia ANPA ca apa va fi scazuta? De ce nu a luat masuri ca pestele sa fie recuperat eventual de pescari voluntari din vreo asociatie si sa fie dusi intr-o zona cu apa? De ce nimeni nu s-a sesizat? Jandarmerie, politie? Ce pretentii sa mai avem in zonele greu accesibile?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Este un o demonstratie live a ignorarii cu care institutia care trebuie sa urmareasca respectarea legilor isi face datoria. In capitala Romaniei se intampla asta. La ce sa ne mai asteptam la Dragasani ?!?!
    Mi-ar fi mare jena daca as fi politist!
    Oamenii aceia, cel mai probabil, nu au auzit vreodata de termenul ” sportiv “. Ar fi culmea sa fie posesori de permis de pescuit si sa aibe platita taxa pe 2014.
    Mi-e sila sa mai scriu pe subiectul asta…….

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi am iesit iarasi la o pescuiala prin Falastoaca dar rezultatele au fost modeste, cativa bibani si doi ciobani. Vremea a fost frumusica.
    Capul de afis a fost insa faptul ca la podul de peste Neajlov a fost gasit cadavrul unui individ care pierise in urma cu vreo doua saptamani. Sandokan, cum i se spunea, era de fel din Gostinari, 45 ani, fara familie si fara o ocupatie precisa. Isi mai pierdea vremea pe garla iar in seara cu pricina intrase cu camera pe Neajlov ca sa ii fure plasa de pescuit unui surd. Surdul care era si el in zona l-a vazut, si poate ca l-a si speriat sau bolovanit, nu stie nimeni, dar cert este ca el a anuntat politia ca l-a vazut pe Sandokan cazand din barca si disparand in apa. Povestea este si trista dar pune si semne de intrebare. Si lasa si loc de morala pentru pescarii care lupta contra braconierilor…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O capcana simpla si usor de realizat pentru supravietuitori sau mai sigur pentru braconieri. Am vazut asa ceva in Moldova pe raul Raut.

Anonymous

Vezi ca dai idei.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Depistaţi în flagrant şi cercetaţi pentru braconaj piscicol

Poliţiştii din cadrul Secţiei 4 Poliţie Rurală Podu Turcului au acţionat pentru prevenirea şi combaterea braconajului piscicol.
    Astfel, în cadrul acţiunii, la data de 01.03.2014, în jurul orei 04:00, în comuna Motoşeni, poliţiştii au depistat în flagrant doi bărbaţi de 33 şi 34 de ani, ambii din judeţul Vaslui, care cu ajutorul unei barci pneumatice şi a 7 plase monofilament au pescuit ilegal cantitatea de 20 kg peşte, specia crap, care urma să fie transportat cu un autoturism în judeţul Vaslui.
    În cauză s-a întocmit dosar penal, în care se efectueaza cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de braconaj piscicol.
    Întreaga cantitate de peşte a fost predată societăţii prejudiciate, iar barca pneumatică şi cele 7 plase monofilament au fost ridicate în vederea confiscării.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Parca incepe sa se faca ceva impotriva braconierilor. Stiu ca in jud. Hunedoara s-au intocmit 80 de dosare penale in 2013.

Aici aveti un link care suna bine despre niste braconieri indosariati in cateva zile la Avrig pe Olt, jud. Sibiu.

http://stirileprotv.ro/stiri/ardeal/dosare-penale-si-amenzi-pentru-pescuit-ilicit.html

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In judetul Vâlcea poliţişti „sub acoperire” se infiltrează printre pescari pentru a-i prinde pe braconieri

Braconajul piscicol este un fenomen ce pare că ia amploare pe zi ce trece. Nu puţini au fost pescarii sportivi din Vâlcea care ne-au contactat după articolele noastre, spunându-ne că braconierii de pe râul Olt sunt „pe mână” cu angajaţii Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură (ANPA) – Filiala Vâlcea. „Politia şi inspectorii ANPA primesc partea şi acoperă aceşti infractori care fură din bunul public, ne mai precizând faptul că o porţiune de Olt care aparţine judeţului Vâlcea face parte din rezervaţia de păsări Natura 2000, deci acţiunile şi amenzile aplicate ar trebui sa fie mult mai dese şi mai aspre” – susţinea un cititor de-al nostru.
    Mai nou însă am aflat că sunt câţiva poliţişti care se „deghizează” în pescari sportivi şi stau şi-i „filează” pe braconieri, prinzându-i în flagrant atunci când scot tone de peşte din apele râului Olt. Suntem curioşi cât timp va dura această acţiune benefică şi dacă totul nu este doar de „ochii lumii”. Sigur, aşteptăm din partea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vâlcea şi o statistică a numărului de braconieri prinşi şi a cantităţii de peşte confiscat.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Sa speram ca va da si rezultate tentativa asta.

Oricum fain servici si-au gasit politistii. Mi-ar placea si mie sa pescuiesc si sa fiu platit de contribuabili. Chiar m-as infiltra si printre prostituate.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pescarii sportivi acuză: „Poliţia şi inspectorii ANPA Vâlcea îşi primesc partea şi îi acoperă pe braconieri”

Braconajul piscicol este un fenomen ce pare că ia amploare pe zi ce trece, iar subiectul este unul fierbinte pentru sute de pescari sportivi din Vâlcea, care sunt practic alungaţi de braconieri de pe malurile râului Olt. Problema este că nu se face nimic pentru eradicarea acestui fenomen, oamenii legii şi inspectorii Agenţiei Naţionale pentru Pescuit şi Acvacultură (ANPA) – Filiala Vâlcea fiind pare-se depăşiţi de situaţie. Sigur, mulţi dintre pescarii sportivi afirmă că, de fapt, poliţiştii şi angajaţii ANPA ar fi „pe mână” cu braconierii, care le dau „dreptul” pentru a-i lăsa în pace.
    Pe surse am aflat însă că, mai nou, sunt câţiva poliţişti care se „deghizează” în pescari sportivi şi care stau şi-i „filează” pe braconieri, prinzându-i în flagrant atunci când scot tone de peşte din apele râului Olt. Suntem curioşi cât timp va dura această acţiune benefică şi dacă totul nu este doar de „ochii lumii”. Sigur, aşteptăm din partea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Vâlcea şi o statistică a numărului de braconieri prinşi şi a cantităţii de peşte confiscat.
    „Domnul Panaitescu de la ANPA este mână în mână cu toţi braconierii mari de pe Olt”
    Până una alta, pescarii sportivi, nervoşi peste măsură că nu mai au unde pescui din cauza braconierilor şi că în râul Olt este din ce în ce mai puţin peşte, aruncă cu acuzaţii peste acuzaţii. Unul dintre aceştia, ne-a trimis un comentariu pe site-ul http://www.voceavalcii.ro, susţinând că infracţiunile braconierilor sunt „acoperite” de angajaţii ANPA Vâlcea şi de poliţişti. El mai spune că pescarii sportivi sunt agresaţi fizic şi verbal de către braconieri. „…Absolut toate barajele din Râmnicu Vâlcea sunt braconate sălbatic an de an, peştele este din ce în ce mai rar. Nu se vrea a se face ceva, îmi asum toată responsabilitatea când spun că autorităţile, poliţia şi inspectorii ANPA primesc partea şi acoperă aceşti infractori care fură din bunul public, nemaiprecizând faptul că o porţiune de Olt care aparţine judeţului Vâlcea face parte din rezervaţia de păsări Natura 2000, deci acţiunile şi amenzile aplicate ar trebui să fie mult mai dese şi mai aspre. Aceşti infractori nu se dau în spate de la nimic: ameninţări, violenţă, distrugerea autovehiculelor pescarilor care anunţă autorităţile. Este ţara nimănui! În partea Sibiului, autorităţile împreună cu AGVPS fac razii aproape zilnic, fenomenul braconajului fiind drastic redus, lucru confirmat de pescarii din toata ţara care vin acolo să pescuiască. Domnul Panaitescu de la ANPA este mână în mână cu toţi braconierii mari de pe Olt, el îi anunţă când primeşte sesizări şi urmează să facă acţiuni pe aceşti braconieri care au o filieră bine pusă la punct, amenzile şi plasele confiscate fiind ale celor mai neînsemnaţi braconieri. Este o afacere de mulţi bani, zilnic dube şi maşini aşteaptă dimineaţa să încarce peşte proaspăt spre a îl vinde. Se poate verifica absolut orice spun aici, nu se vrea. În viitor nu o să îţi mai poţi scoate copiii şi nepoţii la pescuit sportiv, de altfel un hobby foarte frumos şi relaxant” – ne-a scris Claudiu, un pescar sportiv din Vâlcea.
    pescari 2
    Un fost jandarm acuză
    Şi un fost jandarm este indignat de atitudinea autorităţilor, susţinând că atunci când Jandarmeria Vâlcea intervenea, fenomenul era ţinut sub control. Acum, când jandarmii nu mai au competenţe în acest domeniu, totul s-a dus de râpă. „Când eram la putere şi am avut drept de control pe râu, le tremurau chiloţeii când veneam noaptea cu cagula pe faţă şi îi trânteam la pământ de săreau ficaţii din ei. Acum, de când micuţul braconier cu nume PANAITESCU le-a dat liber, nu mai pot să mă duc la Olt să spăl maşina că îmi sparg ăia geamurile! RUŞINE, RUŞINE, RUŞINE!!!! O să mă mut de tot din ţara asta că mi-e ruşine că m-am născut aici!” – susţine un fost jandarm.

http://www.voceavalcii.ro

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In ziua plecarii de la Maliuc, asteptand catamaranul in port, am asistat la o discutie intre doi localnici. Unul dintre ei fusese cu o seara inainte pe un ghiol sa bage niste setci, setci noi care costa cateva mii de lei bucata, dar nu au apucat bine sa le inmoaie ca au si aparut barcile cu oamenii legi. Le-au cerut actele, si le-au confiscat setcile plus amenzi de 1500 care au mai fost negociate. Nu e rau ca se intensifica actiunile de acest fel dar va spun un lucru, asa cum pescarul recreativ e gata sa cheme organul de control de cate ori vede o plasa ilegala, la fel vor proceda si bastinasii can il vor vedea pe recreativ cu 10 lansete sau cu capturi subdimemsionate.

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 201 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.