Recent Replies

Recent Topics

Calculatoare, gadgeturi si aplicatii

Acasă Forumuri Off Topic Calculatoare, gadgeturi si aplicatii

Acest subiect conține 6 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Nelu Nelu acum 2 ani, 11 luni.

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Ca sa fim in pas cu timputile in care traim, este necesar si un astfel de topic.

De multe ori intram in contact cu persoane prin intermediul internetului folosind telefoane inteligente, tablete, gps-uri sau batranele PC-uri.

Tot de multe ori gasim pe internet aplicatii, care la prima vedere par ideale pentru a ne ajuta in indeplinirea planurilor propuse ( aplicatii gen gps, solunar, starea vremii, etc… . )

Din experienta personala pot sa spun ca aproximativ 50% din aplicatii nu functioneaza corect pe dispozitivele pe care le detinem. Sint mai multe motive. Unele probleme le putem rezolva mai usor, altele mai greu sau contra cost si altele nu se pot rezolva nicicum pentru dispozitivul pe care il detinem ( chiar daca este achizitionat cu 2-3 luni in urma ).

De obicei recomand multa rabdare inainte de a achizitiona un gadget. Si nu recomand sa te arunci pe

o ” oferta soc “. Acea oferta are un motiv intemeiat si ascuns daca a devenit ” superpret “.

Motivul deschiderii acestui topic este o tableta de 7” ieftinuta luata la oferta cam cu 250 lei.

Pentru a functiona un banal IGO pe ea, mi-a furat cam 5 ore din viata, a functionat aprox. 3-4 ore dupa care nici nu se mai poate incarca aplicatia.

Am si omorat tableta, maine voi incerca sa o revitalizez. Daca nu reusesc, o trimit la producator si o rezolva ei. Contra sumei de 30 lei plus transport.

Am incercat de vreo 10-15 ori azi dimineata conform indicatilor LITERA CU LITERA date de producator, dar fara succes.

Nu vreau sa fac reclama proasta acestui producator roman datorita unui produs nereusit, pe vremuri se ridica la un nivel greu de atins de firmele conscrate in multi ani de productie.

La noapte – dimineata mai incerc revitalizarea de pe un al 3-lea calculator, e posibil sa fie cu succes.

DECI, MULTA ATENTIE CAND VA VINE SA ARUNCATI BANII PE SUPEROFERTE SAU REDUCERI!!!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

E-boda Izzycomm Z700

Asa se numeste obiectul cu care am probleme.

Totusi cred ca-l rezolv fara sa-l trimit la garantie.

Ce ar putea baietii aia sa faca mai mult decat mine?

Vedem, noaptea e un sfetnic bun… .

Nelu
    Nelu
    Blocat

Este slabuta, are un procesor 1.3 GHz Dual Core, si un RAM de 512 MB, asta spune tot!
    Este facuta pentru navigare pe net si vizionare poze, unele formate video, citit, jocuri fara pretentii….si cam atat!
    Ce ii ceri tu este cam mult pentru ea!
    Iti recomand un quad core si un RAM de cel putin 1GB!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salutari din Grecia de pe mobil

Nelu
    Nelu
    Blocat

Sa nu intrii in criza!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Salutari Catalin!

Adu-i cu picioarele pe pamant pe greci ca prea s-au invatat puturosi, si vino mai repede acasa!

Mustele te asteapta!

Apropo’s de tableta!

Am reinviat-o din prima incercare pe calcu de acasa cu win7x64. Si da, Nelu, tableta este cam petarda, dar nu e a mea. M-am fript de cateva ori si ma abtin sa mai cumpar ceva fara sa ma documentez temeinic inainte.

Ar fi fost ok ca si gps offline, dar gaseste foarte greu satelitii. Mai bine zis, softul ( oricare soft de navigatie ) gaseste greu receptorul gps din tableta.

Oricum ma bucur ca o dau functionala inapoi.

Nelu
    Nelu
    Blocat

un utilitar foarte bun de vazut filme si seriale online
    prin hoinarelile mele pe net am dat de un program interesant si util, care, la rularea lui m-a surprins in mod placut!
    programul se numeste “Popcorn Time” si este un utilitar de vizionat filme si seriale online.Am zis sa-l incerc, si bine am facut!
    ce face acest utilitar?
    Popcorn Time este o aplicatie ce va permite sa urmariti filme si seriale online pe computerul vostru, fara sa le descarcati.(din pacate nu este valabil pe tablete sau smartphone!)
    Popcorn Time va puteti alege filmele pe care doriti sa le vizionati in functie de genul lor (comedie, drama, SF, etc.) si de calitatea (720p, 1080p) la care sunt prezentate.
    Popcorn Time ofera si posibilitatea de obtine subtirarile online in timp ce vizionati filmul sau de a le incarca din computerul vostru.
    Cu aceasta aplicatie puteti urmari orice film ce este disponibil pe torente, deci aproape orice film sau serial.
    Cu greu am facut varianta portabila(fara instalare)pe care vi-o ofer si dvs.La mine pe laptop functioneaza, in caz ca la dvs. nu functioneaza am atasat si programul de instalat.
    Am sa va mai dau cateva constatari facute de mine, la prima rulare:
    dati dublu click pe executabil, programul se incarca dupa cca.10s, nu intrati in panica.
    in partea de sus-dreapta aveti setarile, lista vizionare,favorite,etc.
    daca dati click pe setari puteti modifica anumiti parametrii, eu l-am setat pe limba romana, deasemeni subtitrarea sa apara automat in romana.(in varianta portabila, daca il instalati va trebui ca voi sa faceti acest lucru)
    ca sa reveniti la ecranul principal dati click pe “X” din dreapta sus.
    dati click pe un film oarecare, se va deschide o pagina cu date, descriere si eventual trailer cu filmul respectiv.
    in partea de jos va puteti alege subtitrarea(daca vreti in alta limba), la unele filme aveti “vezi prezentarea” adica daca dati click pe acest buton veti vedea un trailer al filmului.deasemeni tot in partea de jos este si butonul “vizioneaza acum”, daca dati click pe el filmul se incarca(poate sa dureze cateva secunde bune, depinde de conexiune, NU intrati in panica!)
    cand s-a incarcat suficiet din film acesta incepe sa se deruleze, in partea de jos a ecranului puteti mari fontul, alege subtitrarea sau nivelul volumului.
    sus in dreapta este o pictograma ca un “ochi”, daca puneti cursorul acolo veti vedea gradul de incarcare a flmului.de fapt filmul se descarca intr-un fisier temporar de unde puteti copia filmul in calculator daca vreti sa-l pastrati
    dati click dreapta sus pe “X” daca vreti sa parasiti filmul.
    sa revenim la butonul “vizioneaza acum”, in buton in dreapta este o pictograma a unui cosulet cu popcorn, daca dati click pe ea apar niste optiuni unde si cu ce sa vizionati filmul, interesanta este optiunea de a trimite filmul direct pe televizor(asta daca aveti un router wireless si un smartTV cu conexiune la net)
    probabil ca alte optiuni o sa le gasiti voi, repet acestea sunt constatarile la o prima rulare!
    atasamentul avand vreo 80 MB l-am ridicat pe un site de gazduire fisiere de unde puteti sa-l copiati
    http://www.girlshare.ro/34922255.5

Vizualizare 7 articole - 1 la 7 (din 7 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.