Recent Replies

Recent Topics

Capturi

Acest subiect conține 29 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 2 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 30 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Va invit dimineata cand ajungeti la birou si va savurati cafeluta, eventual garnisita si cu tigarea aferenta, sa trageti cu ochiul si prin sectiuneile ‘capturi’ sau ‘muste’ fiindca membrii clubului Musca Punct Ro va pregatesc multe surprize. Aproape toate capturile sunt prinse cu mustele artificiale, mustele le puteti vedea tot aici la noi si desigur orice sfat de care aveti nevoie il veti primi cu drag.

Anonim

Foarte interesante capturile, merita vazute

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Domnilor, au aparut imagini noi in sectiunea capturi si ATENTIE, toate imaginile contin informatii despre locul unde s-au consumat evenimentele si despre conditiile partidelor adica data partidei, cote Dunare, temperatura apa si aer si presiunea atmosferica.
    Daca doriti informatiile sau orice alta informatie despre un anumit loc prin care am pescuit in decursul anilor, nu ezitati sa scrieti fiindca noi, membrii clubului, nu tinem secrete aceste date ba chiar vi le oferim cu placere.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri am iesit la o partida de pescuit de seara pe Neajlov. Am dat putin dupa stiuca dar apa era murdara si nalucile se umpleau repede de vegetatie asa ca am renuntat si m-am apucat de obleti cu musculite artificiale. Chiar reusisem sa pun cativa deoparte pentru o prajeala cu malai cand se apropie un alt pescar trist ca stiuca nu se arata si intra in vorba cu mine. Incepe cu d’alea ieftine ca nu stiu unde e peste ca au prins ei 7 stiuci de 6 kg si alte bazaconii. I-am zis, bai nene peste e si aici dar nu e prost, omul e prost ca nu stie sa il prinda. Apoi ma intreaba daca dau la pestisor viu la care iar m-am iritat si i-am spus ca nu dau la pestisor, ca pur si simplu pescuiesc la oblete de placere, decat sa stau ca prostul si sa bobinez aiurea dupa stiuca si sa trag numai buruiana. In final a plecat nedumerit, mai prost decat venise iar eu am ramas mai iritat fiindca nu inteleg de ce tara asta e plina de atatea specimene barbare puse doar pe capatuiala si care nu nu pot iesi in natura doar pentru a se bucura de ea.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Imi imaginez cum a povestit respectivul pescar cand a ajuns acasa sau la birt ca a fost dupa peste si s-a intalnit cu un nebun cu o lanseta in mana si care vroia doar sa pescuiasca, nu sa si bage tot in punga de 1 leu.

Exista oameni romani, autointitulati pescari, care nu inteleg placerea de a prinde si elibera. Nu e vorba de inteligenta, facultati absolvite sau clasa sociala. Am intalnit oameni din toate categoriile care eliberau, iar altii nu. Cred ca e o problema cu constientizarea faptului ca, la noi in tara, este o mare penurie de pesti datorata factorilor de poluare si braconaj. Prin braconaj se intelege si retinerea pestilor sub limita legala. Eu as mai adauga aici si retinerea pestilor mari care au o capacitate de reproducere semnificativa.

Nu vreau sa mai dezvolt subiectul acum si aici, in sezonul mort cu siguranta vom avea mai mult timp de discutii pe aceasta tema.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Corect, parte din legislatie nu se aplica iar alta e depasita dar noi cei care pe langa faptul ca pescuim mai si gandim, TREBUIE sa facem ceea ce ne dicteaza constiinta in asa fel incat sa ne putem bucura cu totii de pescuit inca o mie de ani de acum incolo.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pe canalul nostru youtube a aparut filmarea ultimului avat prins de noi la Giurgiu. Nu il ratati, e frumos si este si eliberat.
    Remember Bogdane?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Intre timp galeria de imagini si cea de capturi au mai primit imagini cu avati, stiuci, bibani si cleni. Si pe youtube apar saptamanal filme noi.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ionut este un baiat simpatic care locuieste pe litoralul nostru si care lucreaza pe un vas ce strabate lumea. In pauzele de masa zilnice si dupa terminarea programului isi ocupa timpul cu pescuitul in marile si oceanele lunii si are si cu ce se mandri.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Partea a doua.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Supun atentiei voastre astazi doua imagini culese din mediul virtual

Nelu
    Nelu
    Blocat

sunt prinsi la plasa sau curent!

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 30 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.