Recent Replies

Recent Topics

Carasi si stiuci pe canalul Sireasa

Acasă Forumuri Pescuit stationar Carasi si stiuci pe canalul Sireasa

Acest subiect conține 8 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de bogdan bogdan acum 4 ani, 8 luni.

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Weekendul trecut am fost plecat in Delta impreuna cu un grup de pescari Buzoieni. Am facut tabara pe canalul Sireasa unde stiam ca se prinde bine la rama rosie caras peste palma si asa a fost. Am prins 20-30 kg de caras de persoana in doua zile, zile in care ne-am distrat si cu stiucile care erau din belsug si care atacau orice naluca.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In prima zi cand am ajuns pe Sireasa am avut surpriza sa vad trupele de politie de frontiera desfasurate pe apa si uscat facand control la documentele de pescuit si masurand capturile din juvelnice. Tot ce era sub dimensiune se elibera dar fiti fara griji ca cei cu naravuri proaste au avut timp sa ascunda pestii prin masini si au avut grija sa retina in continuare toate pixurile de 20 cm. A fost control la masini si la plecare la capatul canalului dar la fel cred ca era putin superficial. Poate pe viitor sa devina mai duri si mai atenti cu cei ce nu inteleg rolul pescuitului sportiv. Se aude ca urmeaza un proiect de lege prin care sa se accepte pescuitul in rezervatie cu doar 3 lansete a cate 2 carlige maxim. Ar fi cazul fiindca sunt multi nesimtiti care se intind cu 10-12 lansete si ocupa un canal intreg.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nea Iliescu impreuna cu un prieten au fost in tinutul Pardina de pe Chilia zilele trecute si au venit cu vestile. Au stat pe canalul Stipoc si au pescuit la caras. Au avut ghinionul sa ii ploua si sa poata iesi din masina doar o zi dar si asa au prins destul caras frumos. Si stiucile sareau tot timpul dar nu au dat cu naluci. Ideea era ca desi toamna pare putin rautacioasa, apa Dunarii are 22 grade ceea ce ne indica faptul ca pestele mananca bine si isi face provizii de grasimi pentru iarna. Noi cei de la muscapunctro pregatim o saptamana de Delta incepand cu data de 25 septembrie.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Incepe operatiunea „manca carasu” 2013Delta Dunarii !

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Din pacate autorul concursului ” Mananca carasu’! ” nu poate fi prezent la aceasta editie. E ocupat cu bibaneii la barajul Merisani.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Lotul intregit al clubului Musca Punct Ro face ravagii printre carasii de pe canalul Sireasa. Greutatea medie cantarita a unui exemplar este 400-600 grame.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salau pe canal 36

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am plecat spre casa. George si-a cantarit captura. 23 kg de caras in doua zile. Si noi am prins bine. Ploaia marunta ne-a alungat de pe un dig care devenise deja alunecos…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Si niste marlite…

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.