Recent Replies

Recent Topics

Chestii bune si nebune romanesti

Acasă Forumuri Social, politic si administrativ Chestii bune si nebune romanesti

Acest subiect conține 9 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an.

Vizualizare 10 articole - 1 la 10 (din 10 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

INCREDIBIL!

Am facut o programare online pentru o consultaitie in spitalul judetean din Deva, si chiar am fost programat in ziua solicitata!

Stiam ca trebuie sa mergi dimineata pana in ora 7 la ghiseul de informatii si sa-ti iau bon de ordine dupa ce iti ajunge randul, si apoi sa stai iar la rand ca sa fi consultat.

Totusi am cautat pe net sa vad daca exista cumva posibilitate de programare online. Si surprinzator am gasit site-ul spitalului unde era si un formular de programare pe care l-am completat, dar fara nici o speranta.

Si mai surprinzator a fost faptul ca am fost sunat de o doamna/domnisoara care m-a informat ca sint programat la consultatie in ziua solicitata de mine! Mi-a spus si ora la care sa fiu la cabinet!!!

Oare ce se intampla??? Visez???

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Incerc sa nu ma bucur foarte tare, pot aparea multe piedici pana voi reusi sa intru la consultatie.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Probabil ai sunat la vreun salon de masaj erotic

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Se prea poate, ca mi-a spus sa am cardul la mine… .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Alte obiecte nu?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O lege controversata, cea a fumatului in spatii publice , a aprins multe discutii in mediile online.

Nu vreau sa intru in polemici mari mai ales ca am prieteni fumatori si nefumatori. Si eu am fumat ani buni dar am reusit sa renunt la acest obicei, viciu sau ce o fi.

Parerea mea, adica parte din filosofia mea de viata, legea e una care intr-o tara civilizata nu ar avea motive de existenta iar intr-una mai necivilizata probabil nu va avea sorti de izbanda.

Eu cand fumam aveam cateva reguli de baza de la care nu prea faceam rabat, desigur aceste reguli eu le-am numit si atunci si acum reguli de bun simt. Anume, nu fumam in casa, nici la mine si nici la altii, nu fumam in masina, nu dadeam fumul catre cei langa care stateam si evitam sa fumez in compania femeilor, a copiilor si mai ales a celor in varsta pentru care aveam un respect deosebit, parinti, bunici…

Nu am cersit niciodata tigari, daca nu am avut nu am fumat, daca nu am avut chibrit nu am fumat, daca uitam sa imi cumpar nu trimiteam pe nimeni sa imi cumpere…

In opozitie cu stilul asta al meu aveam, si ii am si astazi, prieteni si mai ales rude de o nesimtire crasa. Ma duceam la ei dupa luni de zile iar ei cum ma vedeau, in loc de salut imi cereau tigari. Preferam sa merg la ei fara tigari si sa ma abtin numai cand ma gandeam la tupeul lor prostesc, si spun asta deoarece ei toti banii si-i dadeau pe bautura, tigari si pacanele. Veneau la mine la bloc si fumau pana ii gasea dracii si pe ei si pe noi ceilalti iar la iesirea din apartament dupa ce aruncau ultima tigare in scrumiera isi aprindeau alta in lift. Stiti cum mirosea o tigare in lift si cat timp se imputea acea cabina si hainele celor ce foloseam liftul? 

Fumau tinand tigarea intre degete cu scrumul in jos si astfel aveau degetele galbene tot timpul, iar dintii… mai bine nu mai spun fiindca devin prea scarbos.

Legile simple care guverneaza tarile civilizate au la baza reguli esentiale de bun simt, legi prin care in momentul in care tu vrei sa faci ceva, acel ceva sa nu ii afecteze in vreun fel pe cei de langa tine. Cand poporul este civilizat aceste legi sunt date probabil mai mult pentru a reglementa niste situatii aparute accidental. 

Revenind la noi, si la prietenii nostri, nici astazi nu pot sa spun ca ma deranjeaza fumatorii asa cum nu ma deranjau nici cand fumam, atata timp cat nu sunt nesimtiti. Daca vine cineva la mine si este fumator il poftesc sa fumeze in casa daca afara e urat, nu ma deranjeaza si nu mi se intampla nimic rau nici mie si nici casei. Dar daca eu dorm si tu vii cu tigarea si ma afumi atunci te trimit direct la dracu asa cum te trimiteam si cand fumam si nu sufeream chestia asta.

Am tovarasi de drum care au suferit critici dure de la mine pe tema asta si chiar ii rog sara pe tastatura, sa recunoasca unde si cu ce mi-au gresit si sa isi ceara scuze daca au inteles criticile si daca cred ca am dreptate. 

Eu nu sunt de acord ca un fumator sa intre intr-un spatiu public si sa ii afume pe toti ceilalti, fara voia lor. Nu e nimeni obligat sa iti suporte tie duhoarea mai ales cand e vorba de copii si femei. Daca mergem undeva amandoi, calatorim in aceeasi masina, dormim in ea, sau in aceeasi camera, atunci fa bine si respecta-ma altfel te voi trata la fel cum o faci si tu cu mine.

Pentru nesimtiti e foarte greu sa concepi o lege pentru ca nesimtitul va incerca mereu sa o ocoleasca si nu va intelege nimic atata timp cat va exista. Nu va fuma in metrou dar va fuma acasa in camera de 3/3 in care doarme alaturi de sotie si 3 copii…

EU SUNT PENTRU INTERZICEREA FUMATULUI IN SPATIILE PUBLICE!!!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Desi sint fumator, sint foarte de acord cu interzicerea fumatului in spatiile publice inchise.

Dupa parerea mea ar trebui sa nu se fumeze in spatiile inchise unde exista persoane nefumatoare, indiferent daca sint spatii publice sau private. Cel mai adesea, aceste persoane sint membrii ai familiei, prieteni sau colegi de servici.

Treaba asta cu interzicerea fumatului in diverse locuri si conditii este prea greu de clarificat. Mult mai usor ar fi sa se dea o lege prin care sa se stabileasca locurile unde este permis fumatul.

De exemplu: ” Fumatul este permis doar in spatiile deschise unde nu este precizat in mod special ca fumatul este interzis din anumite motive ( pericol de incendiu, sau alte motive ) “.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Citesc si nu imi vine sa cred. Parca este un film cu prosti.

Vaslui, 24-06-2016
    Opt persoane au murit în Vaslui în ultimele două zile. Un bărbat de 51 de ani din Hurduci a murit pe marginea drumului. Localnicii povestesc că omul care lucra la o fabrică de pâine s-a simţit rău şi a fost adus de colegi până în sat. Epuizat după o zi de muncă în căldură a murit.

Celelalte şapte victime ale caniculei au fost doborâte de căldură pe câmp.

Deci Vasluienii, prostii, betivii, criminaili si violatorii cei mai mari ai tarii dupa cum ii arata cu degetul toata lumea, au platit un tribut urias caniculei, 8 persoane ucise de caldura in timp ce munceau din greu! Leprele care stau prin carciumi toata ziua nu mai mor!

Totusi cazul barbatului de 51 ani e uluitor. Omul a muncit toata ziua la fabrica, s-a simtit rau iar colegii lui l-au dus sprijinindu-l pana in sat unde a fost gasit mort pe sant. Nu au putut sa il duca la un spital sau sa cheme gratuit o ambulanta, l-au abandonat ca pe un caine pe un sant. Groaznic!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Inca odata romanul da dovada de prostie si fatarnicie crasa!

Intr-o scoala parintii unor elevi dintr-o clasa s-au revoltat impotriva unui elev care le injura si le ameninta odraslele. Amenintari verbale dar si scrise! Inclusiv la adresa profesorilor. Scoala insa nu are putere sa faca nimic, nu il poate exclude pe elevul rau de acolo dar in schimb are puterea sa ii sanctioneze pe cei buni pentru faptul ca au refuzat sa mai intre la ore alaturi de cel rau… Le scade notele la purtare si ii poate exmatricula in final…

Cum dracu s-a ajuns ca legile acestei tari sa ii apere pe cretini de oamenii buni? Multi, mai cretini decat ala mic, au luat foc, ca vezi Doamne, copii bolnavi de autism sunt marginalizati sau exclusi din societate.

Bai prostilor, nu a vorbit nimeni despre un copil bolnav de nimic! Daca copilul ala are si autism e o alta problema dar copilul ala e NEBUN!!! Ameninta cu moartea copii si profesori! Terminati dracu cu rahaturile astea sociale! Ala trebuie dus urgent la psihiatrie si internat acolo, cu paza! La fel ca si altii de teapa lui, mici sau mari. 

Ati auzit despre cazul aluia cu butelia de la Bistrita?

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/explozie-puternica-in-bistrita-9-raniti-si-doua-blocuri-afectate-deflagratia-ar-fi-fost-provocata-intentionat-de-un-tanar.html  

Tampitul ala ameninta mereu ca da foc blocului? Acum trei blocuri sunt distruse, 9 oameni in spitale si 65 apartamente distruse. Probabil ca asa ziceau si autoritatile alea de acolo, ca bietul copilas e marginalizat de societate.

De cazul cu ursuletul omorat va mai aduceti aminte? Au iesit toti prostanii in strada sa apere interesele unui animal si sa condamne pe cei care au incercat sa ii apere practic de un pericol mare. Puiul ala de urs in 3-4 ore de umblat prin Sibiu putea omori sau schingiui sute de oameni. Ok, nu am reusit sa il tranchilizez, asta e, vad ce s-a gresit si indrept lucrurile pe viitor dar nu ajungi sa iesi ca prostul pe strazi si sa ceri demisii din guvern atata timp cat nici macar nu a inceput o ancheta.

Si ca sa vedeti cat de cretini sunt astia, la 2-3 zile distanta de mitingul lor, in comuna Ighiu din judetul Alba ursii au sfasiat 4 vaci si doi vitei. Alea nu sunt animale? Oamenii aia nu au muncit sa le creasca? De ce nu ati iesit in strada fatarnicilor prosti care va dati drept mari iubitori de animale???

http://proalba.ro/un-urs-a-omorat-cateva-vaci-si-doi-vitei-in-zona-comunei-ighiu-localnicii-au-gasit-animalele-sfartecate-si-au-apelat-la-ajutorul-autoritatilor

In strada nu iesiti sa alungati politicienii astia nenorociti care distrug tara de 26 ani, iesiti si va udati ca niste curve la fiecare rahat nesemnificativ despre care auziti, in ideea ca poate asa va remarcati si voi cu ceva. 

Probabil oameni ca voi au sustinut atatia ani haosul in tara asta fiindca vedeti ingust, la doar cativa metri in fata si atat. Vedeti copilul bolnav de autism dar nu vedeti zecile de copii speriati, de parinti ingroziti, de profesori neputinciosi, astia nu reprezinta nimic pentru voi manca-v-ar ursul ala sa va manance de tampiti!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am dat din greseala umbland prin Delta, pe undeva pe Dunarea Veche de panoul publicitar din imagine. Acolo se spune ceva despre un proiect maret realizat de oameni numai unu si unu, ceva facut in folosul nostru, al turistilor din Delta Dunarii.

Merg mult prin Delta si am trecut pe langa majoritatea acestor foisoare sau observatoare de pasari si adevarul despre ele este unul crud.

Mare parte a lor sunt inutilizabile azi, daramate partial sau total ori disparute complet. Problema suparatoare este insa alta sau defapt sunt mai multe incepand cu pretul de executie al unui astfel de foisor si terminand cu amplasamentul lor.

Daca o sa incercati sa va urcati in ele o sa observati ca e foarte greu… Fie ca le gasiti in apa si trebuie sa va suiti direct din barca pe un canal ingust ( Uzlina ), fie nu puteti duce barca la mal sau malul este plin de namol adanc de 30-50 cm. Fie nu se poate ajunge la el din pricina lastarisului. 

Daca totusi ati ajuns langa el va veti lovi de alte probleme si mai grave, scarile sunt aproape verticale si inguste, orificiile de trecere dintre niveluri sunt foarte stramte, scheletele metalic este ruginit si plin de mizerie si panze de paianjeni. In fine, sus lipsesc in mai toate scandurile de la podea si altele de pe la acoperis, gainati de pescarusi…

Dar bomboana de pe coliva este alta, asa ca daca ati reusit sa ajungeti sus intr-un astfel de foisor, nu va mai ramane decat sa ii injurati pe cei care le-au facut si sa coborati ca sa plecati. Pai da, coborati usor ca e si mai periculos la coborare… Poze? Pasari?

Nu aveti ce sa faceti deoarece toate aceste foisoare sunt pozitionate in cele mai tampite locuri, pe canale pline de vegetatie si trafic, salcii inalte, locuri unde nicio pasare intreaga la minte nu cuibareste si de unde oricum nu poti vedea nimic. 

Nu va spun mai multe, incercati si voi aceasta aventura si apoi mai vorbim.

Vizualizare 10 articole - 1 la 10 (din 10 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.