Recent Replies

Recent Topics

Cu ce ne mai laudam ( singuri )

Acasă Forumuri Pasiunea mea, munca mea Cu ce ne mai laudam ( singuri )

Acest subiect conține 31 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 10 luni, 1 săptămână.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 32 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

E placut cand faci ceva cu drag dar si mai placut este sa te lauzi cu realizarile tale, mai ales cand nu te lauda nimeni si esti obligat sa o faci singur.
    Anul trecut mi-a venit ideea asta cu pescuitul pe raurile patriei in sistem mergi pe un traseu si te intorci pe altul. Pentru asta am studiat mai intai raurile mari, traseele lor de la izvoare pana la varsare si am salvat fisierele in format KMZ, adica dai un clik dublu pe el si se deschide direct in Google Earth ( trebuie sa il ai instalat ). Fisierele contin puncte din traseu care va ghideaza sa vedeti usor traseul raului. In caz ca aveti un drum prin tara si nu stiti pe unde sa opriti, deschideti fisierele si vedeti ce puncte apropiate aveti cu unul dintre aceste rauri mari, adica Olt, Mures, Siret si Bistrita momentan. In timp voi incerca sa fac si traseele raurilor medii mai importante. Cum spuneam punctele din traseele raurilor le-am ales in primul rand dupa potentialul lor de pescuit la rapitor. Sunt marcate toate barajele si caderile de ape, saltatoare, cascade, poduri… Am incercat deasemeni ca punctele din traseu sa nu fie la distante mai mari de 10-15 km pentru a putea fi usor intersectate traseele raurilor cu ruta ce urmeaza sa o parcurgem. Fiecare rau are punctele marcate cu diferite culori. Personal eu procedez astfel, deschid toate cele 4 fisiere apoi caut in Google Earth indicatiile traseului, de la pana la. Imediat apoi se vad intersectarile sau apropierile dintre ruta mea si rutele apelor.
    Simplu si eficient.
    Sunt demn de toata lauda, nu?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sa nu uitati ca mare parte din rauri sunt sub contract cu diversele asociatii de pescari si trebuiesc platite taxe. Dupa ce v-ati facut planul, puneti mana pe tabelele cu asociatiile, sunati acolo si rezolvati cu taxele respective ca sa nu aveti probleme. Tabelele le gasiti si la noi pe forum la legislatie pescuit sau la ANPA. 😉

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Va invit in Delta lui Catalin, e micuta, are nuferi aproape tot timpul anului, are obleti si nu are braconieri. Sunt niste pisici obraznice care mai fura cate un peste sau o broasca dar incerc sa le tolerez.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Furtuna de zilele trecute s-a lasat cu pagube, o puternica descarcare electrica a avut loc exact pe o antena radio de pe casa mea. Rezultatul a fost o bubuitura puternica in casa in modemul de internet, initial am crezut ca a explodat televizorul, dupa care au sarit toate sigurantele din casa si din curte adica de la inca alte 10 case. Am schimbat modemul si acum constat ca antenele radio care transportau semnalul de acasa la firma nu mai lucreaza. de aici si concluzia ca ele au captat fulgerul si l-au adus in casa. Mi-e foarte drag sa incerc sa gasesc ce s-a ars si ce nu si sa le pun la punct, daca voi reusi singur… Pana atunci probabil ca ne vom auzi mai rar…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Se zvoneste ca Marele Boss este un tip dur si rece. Nu fumeaza, nu bea, nu merge la nunti. Probabil ca un pescar de calibrul asta nu poate avea decat o inima de gheata, si totusi, are si el slabiciunile lui.
    Cu muzica precum cea de mai jos, cu indience dansand voluptuos in jurul lui si cu vinul dulce curgand in pahare nici macar El nu ar rezista.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=-n0Kyzfi2SM[/video]

Nelu
    Nelu
    Blocat

daca ar fi sa aud numai asa ceva, as arunca la gunoi orice aparat de receptie audio-video, m-as izola undeva in inima Deltei sa aud numai greieri si broscute…..(in situatia respectiva as accepta si bazaitul tantarilor!…..)

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu inteleg de ce nu imi lauda nimeni muscoiul pus la avatar. 😡

golden fish
    golden fish
    Participant

Muscoiul ala are mai mult o figura ciudata din cauza ochilor dar luat asa per ansamblu e ok.

Nelu
    Nelu
    Blocat

-“cuta” nu “coiul” cred ca ar suna mai bine…. 😀

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pai e plagiat, furat… si seamana parca mai mult cu o furnica. Sa stiti ca am lucrat intens si la productia de muste zilele astea. Ma premiaza si pe mine cineva?

Nelu
    Nelu
    Blocat

Ha, o sa-ti fur meseria!

Anonim

Revin cu o noua realizare. Un streamer de avat facut de mine dar marca M.B. Mii de multumiri pentru ce m-a invatat.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 32 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.