Recent Replies

Recent Topics

STATISTICS

016948
Users Today : 174
Users Yesterday : 277
This Month : 4758
This Year : 16948

Scandaluri, accidente, situatii delicate, solutii

Home Forums Social, politic si administrativ Scandaluri, accidente, situatii delicate, solutii

This topic contains 30 replies, has 5 voices, and was last updated by Catalin Catalin 1 month ago.

Viewing 7 posts - 25 through 31 (of 31 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Mi-am promis sa nu mai scriu despre prosti!!! Va jur! Dar nu pot, nu pot fiindca sunt inconjurat de ei, scap de unul si dau de alti 10!

Uitati-va si la cretinul asta de 30 ani scolit pe soselele din Romania care a incercat sa faca aceleasi smecherii si in Italia. S-a dus vestea de tiganii nostrii peste mari si tari dar nici romanasii nu se lasa. 

Pun pariu ca papagalul a luat B ul si imediat a trecut si la categoriile de transport marfa incercand sa urce un pic cu banii adunati pe scara sociala probabil pe prima treapta a parvenitilor. A uitat in graba lui sa mai faca si cateva ore de educatie cetateneasca,, de respect pentru cei din jurul lui. Sa intorci un TIR de 18 metri pe o autostrada e ceva… Sanctiunile primite par ok, 8000 euro amenda, ceva dosar penal probabil… La noi nu ii facea nimic, sarea sindicatul sa ii lase permisul fiindca e considerat diploma de calificare si alte astfel de rahaturi. Mi-e sila!

http://stiri.tvr.ro/manevra-periculoasa-pe-o-autostrada-din-italia–un-sofer–de-origine-romana–a-intors-un-tir-de-18-metri-lungime_76832.html

Catalin
    Catalin
    Keymaster

De 3 zile imi zornaie creierii de un Amatrice! De dimineata si pana seara doar asta vad si aud.

Ok, este o tragedie italieneasca, o situatie in care oamenii trebuie sa fie solidari si noi romanii am fost mereu si suntem. Imi pare sincer rau de tot ce s-a intamplat acolo…

Haideti sa revenim la oile noastre. De 3 zile ne plange guvernul si presedintia si comunitatea romanilor din Italia pentru victimele noastre de acolo. Sa vina premierul, sa vina presedintele! Mai fratiorii mei, au murit 11 romani, si posibil sa mai fie vreunul disparut dar unde dracu e tragedia romaneasca? Pai pe soselele din Romania mor zilnic 5 oameni si asta nu mai este o tragedie si nu mai vine Ciolos sa ii planga si nu mai acorda guvernul ajutoare pentru aceste victime. Mai bine de 6 copii cu varsta mai mica de un an mor zilnic in Romania si nimeni nu plange asta si nu se dau ajutoare de mii de euro pentru asta, si nici repatrieri.

Ce cauti mai premier in ajun de alegeri sa bocesti 11 morti in Amatrice cand ai acolo o gramada de demnitari de rang inalt pe care eu ii platesc cu varf si indesat? Ce cauti acolo pe banii mei si ai celorlalti romani care avem aici zilnic sute de victime ale sistemului condus de voi?

Nu va este bai nesimtitilor rusine sa va mediatizati pe banii nostri? Mars bai leprelor si puneti tara asta pe picioare ca pentru asta v-am pus acolo!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iar au venit inundatiile si iarasi ne lovim de aceleasi probleme. Aceiasi oameni, aceleasi case si noi cei care platim, aceiasi prosti. Cititi mesajul unui om suparat pe aceasta categorie de sinistrati, merita!!!

http://bogdanstoica.ro/index.php/item/19848-bai-sinistratilor

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am ascultat astazi in fuga si fara sa vreau, un monolog al lui Dragos Patraru, cel cu Starea Natiei, acum pe la Digi24.

Il simpatizez de fel, vorbeste si gandeste cam ca si mine dar in seara asta parca o luase un pic pe aratura.

Vorbea despre scindarea tarii, tot mai accentuata dupa alegeri, si zicea el, in oameni destepti si prosti. Ideea era ca cei care isi vad de treburile lor, muncesc, platesc impozite, taxe, accize sunt tot mai suparati pe ceilalti adica leprele, putorile, hotii care traiesc pe seama lor. 

Mai Dragos, spui asta ca si cum eu muncitorul si platitorul la bugetul tarii as fi vinovat ca fac asta iar leprele sunt doar niste victime. Ca noi banuim aiurea ca ar fi multi asistati si ca de fapt in restul europei s-ar sustine pomenile cu sume duble sau triple… Daca ti se par putini domnule, sustine-i matale din banii pe care ii castigi, tu, familia ta, prietenii tai… Eu nu vreau sa sustin LEPRE! Ma intelegi? Din banii mei donati lunar statului vreau sa ajut oameni necajiti nu zdrahoni betivi si puturosi care voteaza PSD in schimbul acestor ajutoare.

Zici ca noi avem impresia ca tara e plina de putori? Pai asa si este! Ca eu lucrez pe putin si ala prefera sa stea acasa si sa traiasca din ajutoare? Mai omule, eu lucrez pe cat vreau si pe cat pot, mult sau putin dar din banii castigati contribui la bugetul tarii. Ala nu e multumit cat i se ofera si sta acasa, ok, sa stea dar nu imi cere mie sa il intretin. Fac trimitere Dragos si pentru tine ca si pentru altii ca tine la definitia societatii, ce inseamna ea si de ce a luat fiinta. Scopul principal al ei este acela de a isi proteja membrii buni de cei rai si nu invers. Daca si eu as face la fel si nu as mai munci, voi astia leprele ce dracu ati mai manca? Ce ati mai fura? De unde ati mai lua ajutoare prostilor? Duceti-va dracu la munca, pe atat cat vi se ofera sau meritati, asa va putea tara sa se ridice. Puneti mana pe o carte, pe un google si deschideti-va ochii, nu mai stati in birt toata ziua. Nu sunt eu vinovat de prostia voastra.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

30/09/2015 
    Catalin

“”Planeta a luat foc din pricina nemtilor care au masluit niste cifre,

In primul rand nu ii inteleg pe americani care sunt pe locurile 1-2 la capitolul poluarea planetei, care au niste turisme in circulatie cu motoare de camioane, antice si vai mama lor si care s-au ofuscat ca VW are emisiile mai mari cu cateva miligrame decat ar scrie in cartea tehnica. Pe bune?

VW este si va fi cea mai de succes masina a tuturor timpurilor, ravnita de copii, tineri sau batrani! Nu cred ca exista pamantean care si-a dorit sau si-a luat un VW citind ce emisii are. S-au uitat la pret, confort, calitate, CONSUM… Cand vreodata americanii sau oricine altcineva vor putea depasi aceste repere care pentru nemti inseamna religie?

Sincer, cred ca din toata tevatura asta VW va dovedi forta.””

Acum sa revenim in februarie 2017, Volkswagen a devenit în 2016 cel mai mare producător auto din lume…

Deci dragii mei, cititi cu atentie stirile, selectati sursele, procesati datele si apoi trageti concluziile. Daca totusi va da cu minus luati aminte la cei care au in spate o experienta sau viziune. Doar zic!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Zilele trecute a avut loc in Delta Dunarii un eveniment care a fost mediatizat pe Facebook si pe care l-am distribuit si eu pe grupul Pescuit si Agrement in Delta Dunarii.

Un fapt aparent banal, o barca a trecut peste o plasa si a rupt-o, nimic nou sau deosebit.

Voi reveni

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Multe discutii contradictorii si multe cuvinte urate s-au scris legat de acest incident, unul banal am zis eu si am sa va spun si de ce.

In lungile si multele mele plimbari prin Delta am avut si eu parte de cateva ori de asemenea scene, fapt ce m-a determinat sa fiu mereu mai atent dar sa trag si invataminte din astfel de experiente. Ciudat este ca de cel putin doua ori am reusit sa intru in plase cu motoare mici, de 4 si 6 cp. Desi asta insemna viteze mici si practic timp de reactie, experienta mi-a dovedit ca nu e suficient sa mergi incet, trebuie sa fii si foarte atent la tot ce se intampla in jurul tau.

Prima oara eram pe Bratul Chilia si urcam cu BIC ul catre Patlageanca cu vreo 8-10 km/h, moment in care barca a oprit brusc si motorul la fel. Greu mi-am dat seama ca era ceva la motor si am vazut plasa infasurata pe elice. In timp ce ma chinuiam sa o desfac fara sa produc mari pagube, l-am zarit si pe pescar. Boscorodea ceva catre mine, era nervos iar eu nu intelegeam de ce nu a strigat din timp la mine sa imi atraga atentia. Cert este ca a fost vina mea, nu l-am vazut, nu am fost atent fiindca un plasar adevarat e greu de confundat cu altceva, i se vede bidonul din capatul plasei iar el de regula la celalalt capat al plasei la rame cu motorul ridicat tine plasa intinsa. Trebuie doar sa te uiti pe unde mergi…

Altadata pe Furtuna din pricina valurilor, nu prea mari, nu am vazut o alta plasa si am intrat la fel in ea. Plasa avea plute si parea noua doar ca valurile si vegetatia scufundasera plutele putin si nu se mai vedeau asa ca buf. Nu era nimeni pe acolo desi auzisem ceva voci prin stuf asa ca am desfacut usor si ne-am vazut de drum. A doua zi la plecarea din Maliuc am fost interpelati de un bastinas despre incidentul de pe lac, stia a cui era barca si cui o daduse proprietarul asa ca nu avea rost sa il mintim, am recunoscut ca nu am vazut-o si ca nu i-am taiat-o.

In alte dati cu motoare mari si viteze mari am mai avut incidente, de data asta in calitate de pasager si nu de pilot, in orice caz, cu cat gonesti mai tare si iti umbla si mintea mai hai-hui cu atat mai mari ai sansele sa faci vreo prostie.

In general plasele sunt semnalizate, mergand mai des in Delta le cam stii ce fel sunt si cum sunt pozitionate. Nu vad de ce ai taia una intentionat mai ales ca sansele sunt mari ca acel om, pescar comercial sa fie unul cinstit, platitor de taxe. Si daca nu ar fi asa si tot nu cred ca ar fi corect sa faci pe justitiarul taind sau scotand plasele asa cum am mai vazut unele filmari.

Viewing 7 posts - 25 through 31 (of 31 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.