Recent Replies

Recent Topics

Probleme, ciudatenii, calamitati

Acasă Forumuri Pescuit si agrement in Delta Dunarii Probleme, ciudatenii, calamitati

Acest subiect conține 8 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 ani, 10 luni.

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Mereu am spus-o si am sa o repet ca Dunarea si Delta Dunarii sunt doua lucruri total diferite. Cand nimeni nu prinde nimic pe Dunare, e foarte posibil ca in Delta sa sara pestii singuri pe mal. Eu de cate ori ma satur de Giurgiu sau Islaz unde braconajul face legea, pun repede de o Delta si astfel imi refac fortele. Am incercat pescuitul in Delta in toate lunile anului, am facut acolo, Paste, revelion, vara sau iarna si fie ca apa e mica si scade sau mare si creste, pestele il gasesti pe acolo pe undeva. Dupa doua saptamani de pescuit prin Europa ii spuneam lui George ca mi-e dor de Delta. Are ea un farmec aparte…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Va mai delectez cu o imagine culeasa de pe internet si nu vreau sa ii judec pe protagonistii acestui peisaj, vreau sa va las pe voi sa judecati daca e bine sau rau ceea ce se vede acolo, bagajerie carata ( partea de intoarcere ), sacii cu peste…
    Pentru cunoscatori dar si pentru ceilalti, pensiunea este in Crisan, se vede pe partea opusa iesire buclei de Dunare Veche dinspre Mila 23.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iarna a batut la usa, e vremea amintirilor, bilanturilor si planurilor viitoare. Va e dor de Tulcea? Stiti cate luni trebuie sa mai treaca pana cand vom fi pe acea faleza? Si cat de greu vor trece?

Nelu
    Nelu
    Blocat

ca pescar mi-ar place sa locuiesc in Tulcea, insa este o zona cu multa umiditate care face rau la oase, gerul se simte mai intens, asa ca prefer zonele mai putin umede, si la munte este frumos-ca si la Tulcea(sau in Delta) dar frumusetea dureaza vreo patru-cinci luni pe an!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Doi baieti simpatici, pescari de rapitor, au fost in weekend la o pescuiala intr-o incinta privata ( canal ) de pe langa Enisala. Desi vremea a fost oarecum potrivnica, ploaie, vant si frig, pescarii si-au facut din plin datoria si au capturat cateva stiuci frumoase. Capturi de 1,5, 2,5 sau 4,5 kilograme. S-a capturat si un biban gras si rosioare la stationar.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iata alte imagini culese de pe internet, imagini care nu cred ca le fac cinste nici celor din imagini dar nici celor de la pensiune care incearca sa isi promoveze astfel afacerea.

Sunt un pic indignat, si cei care le comentau erau, si as vrea sa repet, domnilor, daca totusi considerati ca e un lucru bun sa luati acasa tot pestele prins, indiferent de limita de greutate sau dimensiune, macar nu mai aratati si altora…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

An bun pentru prinderea stiucii, an greu pentru specie…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Comentarii made in Romania si made in Danemarca…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Invazie de peşti morţi în Delta Dunării

Lacurile și canalele din Delta Dunării au fost invadate de pești morți din cauza caniculei și a nivelului scăzut al apelor. S-au înregistrat mortalități piscicole încă de la începutul sezonului de pescuit. Primele sesizări le-am primit din partea asociațiilor din zona complexului Razim-Sinoe. Au urmat Șontea-Fortuna, Gorgova-Uzlina, Matița-Merhei, Roșu-Puiu. Situația este critică, pentru că toată partea de vest a Deltei e uscată, iar dacă nu este uscată, apa are o adâncime foarte mică și oferă condiții de pescuit doar păsărilor’, a declarat președintele FOPPDD, Dan Verbina. În acest context, pescarii din Delta Dunării nu-și vor putea îndeplini capturile alocate pentru acest an de către autoritatea de mediu, iar cele de anul viitor ar putea fi diminuate.

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.