Recent Replies

Recent Topics

STATISTICS

016951
Users Today : 177
Users Yesterday : 277
This Month : 4761
This Year : 16951

Fiare, plastice, fulgi sau momeala naturala?

Home Forums Pescuit la rapitor Fiare, plastice, fulgi sau momeala naturala?

This topic contains 22 replies, has 6 voices, and was last updated by Catalin Catalin 4 months ago.

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 23 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cine ne invata cum sa ne alegem nalucile?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

M-am inarmat cu doua genti pline cu tot felul de bunatati si am plecat spre Suedia in cautarea marilor capturi. In drum, atat la dus cat si la intoarcere am oprit in Germania, Cehia, Slovacia, Ungaria si desigur Norvegia. Din pacate pentru mine, toate teoriile pe care le stiam au fost date peste cap si cele mai bune voblere sau muste si-au dovedit nulitatea. Punctul culminant a fost in ziua in care un pescar Suedez ne-a prezentat cu ce prindeau ei stiuci de peste 10 kg si pastravi… Atunci am realizat cat suntem de mici atat noi cat si pestii cu care ne antrenam in umila noastra tarisoara.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Mustele de avat marca muscapunctro au ajuns si la un partener din Ludus, care la prima iesire pe Mures a reusit doua capturi din care un avat a fost peste 2,5 kg.

Musca cu pricina a facut de ras kilogramele de voblere, lingurite si rotative cu care s-au chinuit alti pescari din zona sa prinda avati.

Iata si obiectul despre care vorbim:

Attachments:

Anonymous

Foarte tare. Pai doar sunt muste prinzatoare cum zice marele Ivan I Gabriel.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Se pare ca sint muste prinzatoare cand nu pescuiesc eu cu ele, doar pentru altii.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ajung in tara si ti-i alerg toata Dunarea si Delta pe avatii astia figuranti.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am mai auzit eu de-astea!

dani popa
    dani popa
    Participant

Nu stiu ce au prins altii eu am dovezi!!! Am doua video in care am prins avati si prezint si linia cu muste de pe musca.ro, asa ca sunt ff eficiente si cum spunea colegul mai sus au dat restu de pescari la voblere, oscilante , rotative tot arsenalul in zadar, iar eu in doua zile am luat 5 avati la mustele astea!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Tocmai am revenit si eu din Delta de unde am mai adus si cateva informatii interesante. Una ar fi ca sambata am fost cu prietenul Gabi pe canalul 36 dupa avati si i-am gasit. Nu erau cei mai mari avati din Delta si nici cei mai multi dar vreo 20 tot au fost capturati. Am folosit si eu si Gabi streamere legate de mine iar in capat am testat diverse naluci. Rezultatul a fost ca din cei 20, unul singur a fost prins la un pilker iar ceilalti 19 la streamere. Cei care mai cred ca o naluca poate bate streamerele nu inteleg mecanismele dupa care se hraneste avatul.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Revin astazi cu cateva randuri despre care poate ca am mai scris dar care sunt de baza atunci cand te apuci sa pescuiesti rapitori. Cum reusim sa ne alegem nalucile? Piata e plina de mii de modele atat ale firmelor mari din domeniu dar si ale chinezilor iar pestii, se stie, sunt si nu prea iar investitia ar trebui sa fie pe masura rezultatelor adica macar sa fie proportionala cumva cu satisfactiile aduse.
    Rapitorii din tara noastra care tin capul de afis, marii rapitori, sunt stiuca, salaul si avatul. Mai este somnul care din pricina braconajului cu electricitate si a activitatii lui foarte slabe la suprafata iese din discutie. Mai sunt si cleanul, bibanul, pastravul si alte specii mai mici care fac obiectul altor discutii.
    Cei trei mari rapitori au comportamente diferite dar studiate si stiute de catre om, deci sunt oarecum previzibili. Ei bine, inainte de a da banii pe toate prostiile trebuie sa stim ce specie cautam, sa o studiem bine, cu ce se hraneste, prin ce ape sta si abia apoi sa dam navala prin magazine.

Stiuca este un peste hotoman si foarte feroce, singurul rapitor de la noi care datorita dintilor perfect suprapusi iti poate taia firul, mono, textil si uneori si o struna mai slaba. Nu recomand sa va jucati cu dintii ei nici chiar daca e impaiata! Stiucii ii plac apele limpezi si se bazeaza mult pe vedere si camuflare, apoi pe atacul rapid si surprinzator. Prefera malurile cu stuf sau nuferi ori pe sub salcii scufundate in Dunare unde se poate ascunde bine si pandeste nemiscata tot ce se intampla in jur. Tinta ei sunt pestii solitari, slabi, bolnavi, care sunt usor de prins sau, in cazuri de forta majora, pestii tupeisti, nesimtiti care ii calca teritoriul cum ar fi bibanii sau stiucile mai mici. Ea fiind teritorialista de fel nu isi va parasi zona decat la aparitia vreunui dusman puternic sau din pricina schimbarilor arealului astfel incat daca am prins o stiuca undeva, e bine sa plecam mai departe si sa asteptam cateva zile pana o alta ii va lua locul.
    O lege de baza cand pescuiti rapitori este ca RAPITORII NU FUG, IEPURII FUG! Animalele de prada, fie mari sau mici, tigri sau pisici, oricat le-ai speria fug cativa pasi apoi se intorc sa vada ce e, daca pot lupta sau nu. O stiuca in care dai cu piatra s-ar putea sa nici nu se miste si chiar daca vede ca nu e de stat si pleaca se va intoarce in 10 minute la locul ei. Daca pescuiti cu momeala vie, si aici va recomand carasul sau ciortanul de dimensiunea palmei minim pentru ca rezista vii in apa foarte mult chiar si raniti, indicat este sa nu va grabiti cum se spune in pescuitul stationar sa dati intepatura, lasati stiuca sa plece linistita cu prada si sa inghita bine ca sa fiti sigur de captura. Stiuca nu este crap sa studieze momeala sau sa o scuipe, ea ataca fulgerator si fuge cu prada in barlog deci atentie si rabdare.
    Ce facem cu nalucile? Pai naluca asa cum ii spune si numele reprezinta o inchipuire a pestelui cum ca ar fi o prada buna. O naluca buna pentru stiuca trebuie in primul rand sa imite cat mai bine un peste ranit, bolnav adica sa mearga prin apa precum un om beat pe uscat. Luati in calcul ca si voi prin manevrarea nalucii in salturi, cu stopuri si accelerari puteti accentua starea de betie a nalucii. In al doilea rand e bine de stiut cam ce fel de pesti sunt in jurul ei si deci cu ce se hraneste, rosioare, bibani, babusti sau carasei si cam ce dimensiuni au dar chiar daca stim sau nu asta, e clar ca ne vom confrunta cu situatii diverse si deci deja trebuie sa bagam mana adanc in buzunar. Voblerele care va trebuiesc sunt cele care imita acesti pestisori adica sa aveti ceva care imita albitura, ceva cu aripioare rosii si desigur ceva perch, tigrat dar din toate sa aveti macar doua dimensiuni si eventual sa evolueze in straturi diferite ale apei. Practica mi-a aratat ca intre 5 si 10 voblere sunt mai mult decat suficiente pentru stiuca in Romania. Rotativa este naluca cea mai universala si cu ea se prinde orice rapitor incepand cu pastravul sau cleanul si terminand cu cei mari deci setil de rotative este OBLIGATORIU! Recomand Aglia numarul 3 ca fiind baza iar ca si culori sa fie argint, cupru sau tigrata. Oscilantele sau lingurile sunt numarul unu la stiuca si astea chiar nu trebuie sa lipseasca. In culori argintate sau aurii, cu dungi rosii sau fara, marimea cea mai buna este 9-11 grame. Se arunca bine, departe si reusesc sa scoata din minti exemplarele cele mai mari. Ideal este sa aruncati lingura in buza stufului sau pe frunzele nufarului si sa o trageti usor pana cade in apa apoi sa o lasati sa oscileze spre fundul apei cateva secunde, atat cat va permite adancimea apei dupa care sa o recuperati cu varful lansetei in sus si cu stopuri pentru a imita incercarea pestelui ranit de a se ridica la suprafata apoi caderea lui. Nu recomand nalucile moi gen twister deoarece vor fi repede taiate de gura stiucii.
    Pescuitul cu streamer si snurul reprezinta cireasa de pe tort in cazul stiucii dar in cazul acesta deja vorbim de o categorie foarte restransa de pescari.

Salaul este un peste lenes si pandar. Spre deosebire de stiuca el prefera locurile adanci si structurile fie ele din piatra, metal sau lemn. E oportunist, asteapta de multe ori sa treaca un vas care sa tulbure apa in mal si sa poata ataca pestii ametiti. Daca il pescuiti cu momeala naturala cel mai indicat este obletele viu, fara cap sau un file ori bucata de ceva albitura puse pe o montura de fund. Naluca de baza pentru salau este twisterul si jocul lui pe verticala, ideal din barca in zona pragurilor sau a structurilor va da cele mai bune rezultate. Nu va hazardati sa luati prea multe gandind ca sunt ieftine, cele mai multe vor fi inutile. Cele gen tub inelat cu coada carliontata sunt cele mai bune si ideal ar fi sa aveti cateva sortate pe culori simple sau combinate dar sa nu lipseasca rosu, galben, verde sau negrul, apoi doua, trei dimensiuni care vor insemna si greutati diferite ale jigurilor. In functie de adancimea apei sau de curentii apei in Dunare alegeti greutatea jigului astfel incat sa coboare pana pe fundul apei unde odata cu atingerea lui si ridicarea unui nor din mal sa creeze o atractie mare pentru salau. Firul trebuie sa fie mereu intins, ideal este un fir textil, pentru a simti instantaneu contactul cu fundul apei. Salaul nu trage, salaul se agata de twister precum un bolovan si e bine sa fiti foarte atenti. In lungile mele calatorii am reusit sa prind salai si ziua si noaptea cu streamere, cu twistere dar si cu rotative asa ca pe langa toate teoriile e bine sa aveti pregatita pentru zilele proaste si putina imaginatie…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

ce ai fumat de ai scris atata? vreu si eu !!!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vin din Delta…

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 23 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.