Recent Replies

Recent Topics

Informatii interesante si utile

Acasă Forumuri Informatii utile, interesante Informatii interesante si utile

Acest subiect conține 236 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 săptămâni, 4 zile.

Vizualizare 9 articole - 229 la 237 (din 237 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dupa ultimile mele calcule problemele Deltei si ale Romaniei in general, nu vor mai putea fi rezolvate in urmatorii 100-150 ani decat daca ne vom intoarce la un regim totalitar sau macar unul militar. Sperand insa ca nu vom mai pati asa ceva si vom ramane sa ne bucuram de un fel de democratie, parerea mea este ca nu vom putea schimba mai nimic din ceea ce eu sau tu dorim.

Ca sa si sustin aceste afirmatii iti vin cu cateva calcule simple. Dupa 1989 tara a mers constant intr-o directie gresita si asta datorita politicienilor din ce in ce mai hoti si mai scoliti in ale hotiei. Acestia au profitat an de an de slabiciunile noastre si si-au intarit pozitiile prin legi favorabile lor. Noi ce am facut? Noi am ajuns in tot acest timp sa fim din ce in ce mai putini cei care am vrea si am putea lupta cu ei. Oamenii buni si luptatori pentru bine au cam disparut, fie au plecat in lumea mare unde le si era locul, fie au ramas pe aici inerti la ceea ce se intampla in jurul lor. Mai sunt cativa care se implica emotional fie in scris sau alte forme media dar atat. Daca ar fi sa vorbim astazi despre o cauza oarecare probabil ne-am strange virtual 1000 sau 10000 de voci dar maine in piata am iesi 50-100.

In concluzie puterea tarii ramane in mana maselor de manevra a PSD ilor adica acelor 30% betivani, ratati, asistati, analfabeti… Astia raman pe vecie sa voteze hotia, prostia si minciuna. Mai exista in marile orase si s-a tot dezvoltat o alta categorie de PSD isti, si anume cei oportunisti, care ling pe langa structurile de conducere locale si centrale si care cred eu ca insumeaza un 10% din electorat. Astia sunt cei mai perversi oameni, isteti, smecheri, tacuti, prieteni la catarama cu noi de fatada si care nu isi recunosc votul marsav sau simpatia politica. Mai intervin si prietenii, familiile celor care profita de pe urma conducerilor deci asa se aduna 40-50% din voturile din Romania. Noi ceilalti, implicatii sau simpli latratorii, suntem mereu mai putini si nu mai avem ce face. Este clar ca nu putem lupta cu o masa mai numeroasa si mai unita.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Reduceri!!!

Multe bunataturi pentru pescari

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cum vi se pare ideea?

Banuiesc ca dupa ce iti convingi nevasta sa tii in frigiderm mamaliga, ramele sau viermii… asta e pistol cu apa.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Lunile februarie si martie sunt cele in care rabdarea pescarilor atinge cotele maxime, sunt lunile in care numaram zilele si orele ramase pana la prima iesire.

Am facut un mic grafic cu temperatura apei Dunarii la Tulcea in lunile astea doua si m-am raportat la ultimii 3 ani.

Sper sa fie de ajutor pentru deltasii care isi programeaza acum prima iesire si pentru care temperatura apei este importanta.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pregatesc pentru sfarsitul asta de an o statistica a iesirilor in Delta din ultimul deceniu. Am adunat deja imaginile importante si mai am sa le coroborez cu cotele Dunarii si cam gata.

La ce imi va folosi mie sau voua asta? Pai cred ca ne va ajuta sa alegem locatia si speciile de pesti vizate, cu aproximatie, in functie de perioada in care ne programam partida. 

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pana revin cu concluziile statisticii de mai sus iata graficul cresterii temperaturii apei Dunarii la Tulcea de la dezghet si pana la inceputul prohibitiei adica exact perioada in care nivelul de adrenalina creste la cote alarmante.

Ce ar fi de remarcat, luna februarie este cea in care temperatura incepe sa creasca, in functie de particularitatile fiecarui an ea poate creste usor incepand cu intai ale lunii, poate sa mai si scada spre zero dar la sfarsit o vom gasi undeva catre 5 grade.

Asadar martie e cea care ne va face sa decidem ziua plecarii catre Delta in cazul in care mergem sa pescuim stationar sau chiar ceva rapitor. Exclud pe cei ce pot merge la stiuca sau copca oricand cred ei de cuviinta…

Pentru mine la fel ca in anii trecuti iesirea principala a sezonului 2018 va ramane pentru ultima saptamana a lui martie si va tine pana la inceputul prohibitiei.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Se zvoneste ca anul asta in Delta stiuca se va pescui doar cu eliberare. Adica pare ca deja e luata hotararea si urmeaza sa apara ordinul de prohibitie saptamana asta.
    In proiect se facea referile la pecuitul doar C&R pentru inca 3 specii si anume salau, somn si crap. Astept si eu cu interes publicarea ordinului apoi sa vad ce idei le vor mai veni pescarilor nemultumiti de aceasta hotarare.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Exista informatii ca se prinde stiuca in Delta. Vremea insa este destul de urata, ninge, cade chiciura, ploaie, vant plus temperaturi negative care par sa tinda si catre -10…
    Totusi, cei care au avut curaj si putere au avut si capturi.
    Dunarea creste spre cote de atentie si posibil si inundatii. Temperatura apei atingea astazi +6 grade dar cred ca o sa mai scada zilele astea

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am trait sa o vad si pe asta, canalul cu apa calda Cernavoda sau Seimeni concesionat. AJVPS Constanta…

Vizualizare 9 articole - 229 la 237 (din 237 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.