Recent Replies

Recent Topics

Informatii strict utile

Acasă Forumuri Informatii utile, interesante Informatii strict utile

Acest subiect conține 78 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 luni, 1 săptămână.

Vizualizare 7 articole - 73 la 79 (din 79 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Căpitănia Zonală Tulcea a informat în cursul acestei dimineţi Instituţia Prefectului – Judeţul Tulcea că au apărut pe Dunăre formaţiuni de gheaţă (sloiuri), situaţia de la ora 8.30 fiind următoarea:

– Portul Isaccea – 60%;
    – Portul Chilia Veche – 70 – 80%;
    – Portul Tulcea – 50%;
    – Portul Sulina – 5 – 10%;
    – Portul Sfântu Gheorghe – 80%.
    Trecerea de pasageri în suburbia Tudor Vladimirescu şi trecerea de autovehicule peste Dunăre au fost suspendate.
    Navele de pasageri ale S.C. Navrom Delta S.A. Tulcea, pasagerul „Mirceşti” în portul Chilia Veche, pasager „Delta Expres – 2” în portul Sf. Gheorghe au fost surprinse de gheaţă şi nu au mai efectuat cursa de pasageri spre Tulcea. Navele au fost puse la adăpost. De la Sulina a plecat spre Tulcea nava de pasageri „Moldova” cu 36 de pasageri la bord.
    Referitor la măsurile dispuse, Iulian Dan Ichim, căpitan şef de port, a informat că s-a dispus intrarea în iernatic a navelor din porturile Tulcea şi Sulina. A.F.D.J. Galaţi a dispus remorcherelor „Gheorghieni – 2” şi „Galaţi – 3” să acţioneze în zona Tulcea şi pe canalul Sulina pentru fluidizarea scurgerii gheţurilor. De asemenea, a pregătit spărgătorul de gheaţă „Perseus” pentru intervenţie. S-a stabilit împreună cu A.F.D.J. Galaţi ca remorcherul „Galaţi – 3” să asiste nava de pasageri „Moldova” până la sosirea acesteia în portul Tulcea.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vin concursurile de pescuit la știuca in Delta
    Cupa EGRETA PRO Big5       24-25martie
    Cupa CORMORAN editia V     7-9 aprilie
    Asta inseamna cazare mai scumpa, locuri mai greu de gasit, agitatie si barci pe ape…

Chiar ma felicitam intr-unul din anii trecuti cand la Uzlina la un concurs nu se prindea nimic si toti zburau cu barcile toata ziua dupa o stiuca inexistenta iar eu ma distram de minune cu avatii…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cateva indicii cu ajutorul carora putem deosebi un peste proaspat de unul vechi atunci cand poftele ne imping catre un magazin de profil

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Gasim pe youtube multe filmulete din care invatam cum sa facem diverse chestii. Si eu am cautat si am gasit un mic ghid pentru intretinerea si schimbarea de consumabile pentru un motor Mercury de 4 cai, 4 timpi, si ma pregatesc sa trec la actiune fiindca imi pare pompa de apa incepe sa dea rateuri la turatii mici iar uleiul a trecut de un an vechime

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Saptamanile trecute s-a prins avat binisor in toata tara, am vesti de la prieteni si am vazut si multe capturi. Iliuta imi spunea zilele trecute ca a facut pe Dunare o partida de avat cum nu a mai avut parte niciodata.

Aviz amatorilor, temperatura apelor scade drastic saptamana asta si e foarte probabil sa fie ultima perioada buna din sezonul asta.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Imi trecuse prin cap sa dau o fuga scurta prin Delta, pe bratul Chilia mai exact dar am chibzuit mai bine si am renuntat. Am auzit ca stiuca tocmai isi inlocuieste dantura. S-au mai capturat cateva marlite in plase si aveau dintii moi.

Avatul si salaul ar putea sa manance fiindca teperatura apei este pe la 4,5-5 grade deci o limita numai buna de incercat. Termin cu pregatirea sculelor si poate ies pe Arges si pe Dunare pe la Giurgiu

Vizualizare 7 articole - 73 la 79 (din 79 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.