Recent Replies

Recent Topics

Judetul Galati

Acasă Forumuri Starea apelor Judetul Galati

Acest subiect conține 22 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 ani, 9 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 23 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cristina ce vesti mai ai despre vestitele tale rauri, Siret si Prut? E posibil sa ajung la Braila pentru cateva ore si mi-as inmuia un pic streamerele si prin Galati dar vreau sa stiu daca sunt tulburi apele. Ma gandesc sa nu fie asa cum am vazut in Arges sau Gorj. Monteaza si tu un binoclu ceva pe balcon, sau o camera cu zoom si conecteaza-o la net sa vedem si noi live ce mai e pe acolo. Cum mai stai cu timpul, Adi cum e? Pune-l pe picioare mai repede ca in august ai promis ca ne vedem in Pardina.

Nelu
    Nelu
    Blocat

DEZAMAGIRE TOTALA!
    Dunarea a venit foarte mare in zona Stancuta(Braila) cu crengi, paie, gunoaie,etc. si foarte tulbure.
    Deci presupunerea ca daca a plouat masiv in sud-estul tarii NU afecteaza prea mult nivelul Dunarii in Delta este FALSA.
    Consider ca EXACT Luni cand vreu sa fiu eu in Pardina debitul este la cote maxime si acolo(bineinteles tulbure, cu gunoaie, crengi, etc.)
    SUPUN LA VOT, PENTRU CEI MAI EXPERIMENTATI IN DELTA, DACA SA PLEC SAU SA AMAN EXCURSIA!….
    ROG RAPID PARERI SINCERE….

golden fish
    golden fish
    Participant

Catalin despre ape nu mai stiu nimic nici la Siret nu m-am mai uitat cat despre Dunare nici macar atat.Adi a fost operat azi ,acum e bine la terapie intensiva si il tin internat cel putin 2 saptamani,asa ca cel putin cu mine sau cam terminat cu vestile despre pescuit ptr o perioada.Cat despre Pardina cu siguranta vom merge dar mai sigur in septembrie,asa ca vezi si tu ce planuri ai ptr luna septembrie si poate ne gasim ca mi- a placut f mult data trecuta.Si poate vorbesti si cu Bogdan daca isi poate lua concediul in septembrie ca sa fim echipa completa.Daca aflu ceva vesti despre ape te anunt.

golden fish
    golden fish
    Participant

Nelu,parerea mea sincera e ca in pofida nerabdarii de a pleca,sa amani totusi expeditia ca nu de alta dar tare imi este ca ajungi acolo si vei fi intampinat de o gramada de gunoaie( care se pun pe fir) ca sa nu mai vorbesc nici de apa care cu siguranta va fi mare si urata.Cred ca ar trebui sa o amani cam cel putin 2 saptamani ca sa aibe apele timp sa se aseze si sa se limpezeasca.Datorita ploilor din tara cel putin nu-mi mai poate parea rau ca nu pot sa ma duc la pescuit si cred ca in septembrie cand vom ajunge va fi cel mai bine.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si eu cred ca apa va fi urata da se confirma informatia de la Stancuta. Deci sanse mici pentru pescuit pe Dunare. Poate pe Dunarea Veche pe la Murighiol sau pe canale retrase dar aria se restrange cam mult.
    In ce ma priveste de cate ori conditiile erau vitrege din cale afara si puteam sa plec, o faceam si cu rezultate mari. Nu recomand insa asta nimanui. Daca ar fi sa aleg pentru mine acum as pleca…

Nelu
    Nelu
    Blocat

Acum 10 min. am vorbit la telefon cu un localnic din Pardina si mi-a confirmat ca apa este in crestere, nu se prinde nimic nici pe Dunare nici pe alte canale(Stipoc, Iacubov, etc.)
    Au fost doua masini din Buzau si au prin pe canale(pe Dunare nu poate fi vorba)vreo cativa chitici.Au plecat pe Stipoc pana la “Statie”(din cate am inteles)undeva departe, si nici acolo nu au facut nimic.Au plecat acasa.In rest nici picior de pescar.Mi-a spus ca nici localnicii nu prind nimic la plasa.
    Asa ca expeditia mea cred ca este anulat pentru vreo saptamana – doua.
    Astept alte opinii sau sugestii pentru ca sunt in concediu si nu imi vina sa stau acasa! 😡

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu intra in panica asa usor Cristina, apele sunt in scadere iar tulbureala s-a cam dus. Eu zic ca acum e momentul sa pandesti starea lor zilnic fiindca daca astepti o luna vei pierde si pescuitul si pestele (prins de altii).
    Vezi ce faci pe Siret iar despre obleti sa stii ca sunt si pe Dunare, ii gasesti in baltoacele sau canalele unde a intrat apa si care au legatura cu Dunarea. Si pe Siret ar trebui sa fie.
    Nu ma face sa vin eu acolo sa ii gasesc fiindca e de rau!
    Oricum pun la cale o iesire…

Attachments:
    golden fish
    golden fish
    Participant

La Siret daca te duci cu vermusi nu prinzi nici un oblet asa ca maine imi voi lua taparina de obleti si ma pun pe treaba ,asta daca nu e prea tulbure .Prin mai am mai incercat dar nu am prins nimic ca era tulbure acum cica tot tulburel este,vom vedea ce o mai fi.Iar in ceea ce priveste Dunarea nu ma disper dar e destul de frustrant ca din primavara incepand sa nu reusesti sa ai parte de o partida ca lumea de pescuit.Tot timpul daca nu au fost de vina apele a fost vremea ( exact ca in bancul ala cu iadul comunistilor),cat despre planul tau de a veni incoace e super iar cand or sa mai scada apele vom avea o multime de locuri de batut.
    Dar sa mai lasam apele sa-si faca numarul si mai vorbim.Ah,eram sa uit azi am fost dupa rame negre la balta aia a mea secreta plina de stiuci si bibani obraznici si era o activitate pe balta de ziceai ca esti in delta asa ca sa vad cum fac duminica sau luni sa fac rost de niste pestisori ptr momeala si sa trag o fuga acolo sa ma distrez si imi voi lua si barca ca sa pot ajunge peste tot.Adi cu buba lui o sa stea pe mal si o sa urmareasca spectacul.Si daca tot ajung acolo o sa inaugurez si taparinele de bibani ca nu le-am folosit niciodata.Abia astept !!!!!!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cristina, daca gasesti bancurile de bibani, si se si hranesc, nu vei avea nevoie nici de pestisori nici de alte naluci atata timp cat ai taparina de biban. Iti vei da singura seama de acest lucru, si inca foarte repede.

Uite una dintre ispravile cu bibanii la iesirea noastra de la Maliuc in iunie 2013, personajul din fundal este Florin din Deva, un om deosebit si prieten de-al nostru. 6 bibi la o taparina cu 6 muste!

MARE ATENTIE!!! sa nu te vada Adi, caci iti va confisca barca cu tot cu muste, chiar daca este inca in convalescenta. Aprpos, ma bucur tare pentru el ca este spre bine si in curand va fi pe deplin refacut.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Bine zice Bogdan cu bibanii. Pune taparina cu un plumb picatura de 30-40 grame sau un twister mai gras si joc din incheietura . Incerci si incet si repede. O sa atace si stiucile. Si sigur acolo sunt si rosioare si obleti.

golden fish
    golden fish
    Participant

O sa fie cam nasol cu recuperarile din cauza vegetatiei submerse care o sa ma cam chinuie iar despre stiuci imi este sa nu- mi taie nailonul cu dintii.Oricum ar fi gasesc eu o cale sa dau.Rosioare sunt dar sunt f mici la fel si obletii.De recuperat cred ca am sa recuperez mai repede sa nu se afunde mustele in buruiana.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cristina, fiind cu barca, poti sa gasesti un loc mai sarac in vegetatie sau chiar un ochi liber de vegetatie. E suficient sa lasi taparina pe verticala si o joci sus-jos langa barca. Cateodata ataca cand o salti mai repede, altadata mai lent, dar sigur bibanii, care sint foarte hapsani de felul lor, vor ataca mustele. Daca sint multi bibani in balta concurenta pe hrana e foarte mare asa ca trebuie doar sa gasesti locul potrivit.

Un pont ( netestat de mine, dar l-am auzit din mai multe surse credibile ): daca ai prins un biban si vrei sa gasesti bancul, il legi cu un fir ( prin gura si opercul, sau oricum ) si ii dai drumul in balta. Bibanelul respectiv te va conduce direct la banc.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 23 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.