Recent Replies

Recent Topics

La pescuit in Republica Moldova

Acasă Forumuri Pescuit prin Europa La pescuit in Republica Moldova

Acest subiect conține 24 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 ani, 6 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 25 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Saptamana viitoare ajung pe la Dubasari si este normal sa ma gandesc si la o partida de pescuit. Nistrul a fost si el braconat intensiv in ultimii ani ca si apele noastre si nu a existat o politica comuna transfrontaliera pentru protejarea speciilor de pesti. In plus daca mai era nevoie, hidrocentrala de la Dubasari modifica debitul apei cu pana la 4-500 mc pe secunda in cateva ore si asta in perioada de depunere a icrelor. Ca si la noi deci, braconaj, lipsa popularii, incompetenta, lipsa responsabilitatii, asta ma va face sa ma simt ca acasa. Obiectivul meu va fi o partida din barca pe lacul de acumulare cu muste artificiale la biban si rosioara care reprezinta 60, 70% din populatia de peste a zonei si una in josul barajului la avat si scrumbie daca o fi mai ramas ceva pe acolo.

Anonim

Poate te impusca aia pe acolo.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Daca in tara mea cu permis ANPA vine un terchea-berchea si ma amendeaza nu vad de ce aia nu ar avea dreptul sa ma impuste.

Anonim

Pai te rog sa fi atent.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Un spartan impuscat foloseste plumbii in montura, asa ca nu vad decat un castig. Mai ales ca mafia de peste Prut dispune de plumbi fara numar, fara numar… . Ofer 0 ( zero ) bani/pumb calibru 7.62

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Miercuri dimineata plec spre Moldova iar joi sunt pe Nistru. Va multumesc tuturor pentru sfaturile date care imi vor fi sigur de mare ajutor. Sper sa fac o partida de stationar impreuna cu niste bastinasi ca sa aflu cate ceva din secretele lor pe care le voi scrie aici, moment in care ele deja nu vor mai fi secrete. Va urma sper si partida de muscarit. Nu cred ca voi intra pe site de acolo fiindca nu cred ca voi gasi internet dar iarasi stau linistit fiindca stiu ca sunt destui care sa scrie noutati. 😕

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am adunat tot Nistru si l-am pus intr-o halba. Acum o beau incet, incet…

Anonim

Vezi ca aia tia pus vodka in loc de bere. Hi hi hi 😆

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am reusit sa ies dimineata cu mustele pe Nistru dar a fost doar ca o plimbare prin parc. Am fost pe barajul Dubasari unde pescuiau in lac vreo doi amarasteni. Bastinasi. Am dat si noi in lacul de acumulare cu muste dar si cu rame rosii si nimic. Apa e adanca doar in dreptul centralei iar in celelalte parti e mica la mal si cu pietris pe fund. In mal e si vegetatie. Neprietenos locul pentru taparina. Am mers la centrala dar in dreptul ei e bariera si am aruncat mustele jos unde erau pesti din belsug numai ca imediat a venit militianul transnistrean spre noi si am plecat repede sub baraj. Curentii mari si pietrele sunt pe malul advers asa ca nu am avut ce face si in plus militianul era tot cu ochii pe noi. Ei controleaza toata zona barajului si au interzis pescuitul de la cinci kilometri amonte de baraj si pana in jos la podul de la Crauleni. Problema cu transnistrenii astia e ca sunt dusi cu capul si nefiind un stat recunoscut de cineva au propriile reguli multe facute la fata locului. La postul de control de la Crauleni, pe podul peste Nistru ce duce la Dubasari, paza se face cu tancul. In fine, pescuitul aici ca sport lipseste iar braconajul e foarte dezvoltat cu plase, carbit sau curent. Japca cu ancore la fitofag e pentru copii. Ar avea oare rost sa le explic baietilor ceva legat de pescuitul cu muste artificiale? E ca si cum ai trimite un misionar intr-un trib de canibali.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Stiu eu pe cineva care ar fi avut succes si in conditile descrise de tine. El Este Ivan I. Gabriel. Nu ne putem compara cu El. Sigur facea cativa muscari printre militieni, tancuri si braconieri. Ar trebui sa-i cerem niste training-uri de promovat muste, daca ne vom putea permite acest lux.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sa ne putem permite macar sa il tinem in tara sa ramana alaturi de noi fiindca vad ca il trage destinul spre America.

Anonim

Tot nu te lasi pana nui pagubesti pe aia de cateva gloante sau m-ai rau vre-un proiectil. Vezi cum faci poate treci pe la mine cand te intorci sa mergem impreuna la Turnu Magurele.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 25 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.