Recent Replies

Recent Topics

Materiale de fly tying si tehnici de legat

Acasă Forumuri Fly Fishing, Fly Tying Materiale de fly tying si tehnici de legat

Acest subiect conține 22 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 ani, 6 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 23 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Deschid acest topic gandindu-ma ca sunt destui care vor cocheta cu acest sport numit pe romaneste legatul mustelor artificiale si care vor cauta sfaturi utile inainte de a se apuca de treaba asta. Altfel vor pati si ei ca si mine care am fost nevoit sa cumpar multe materiale necunoscute pana sa imi dau seama exact de ce aveam nevoie.
    Asadar cei care stiu vor fi rugati sa ne impartaseasca din experienta lor iar cei ce au nevoie de informatii sa puna mana si sa intrebe.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Ce-mi place!!!

Iti faci magazin de muste artificiale, dar vrei sa inveti potentialii clienti sa-si faca singuri mustele!!!

Cred ca te-ai cam saturat sa faci tot felul de proceduri sofisticate si noduri la nesfarsit. Te inteleg intr-un fel, mai ales ca foarte rar se va prinde captura la care visam, indiferent de stilul de pescuit.

Spor la treaba! Poate faci niste tutoriale video, contra cost, la un pret imbatabil. Eu m-as abona la asa ceva daca ai oferi si suport telefonic!

Poate sa fie buna ideea ta.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Macar sa avem clienti.

muscar
    Participant

Salut. Am scris un articol despre materialele pentru legat. http://muscar.ro/materiale-de-legat-de-unde-le-procuram/
    M-as bucura sa primesc un feedback.
    Numai bine,
    Mihnea

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am primit un colet cu unelte si materiale de supercalitate, ca de obicei. Menghine simple si extrem robuste. Maine pun niste poze.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Abia astept sa le vad.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cu greu am ajuns azi sa fac o poza la menghina.

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Arata destul de bine…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

M-am uitat pe materialul trimis de Bogdan in care niste baieti forumisti faceau misto de streamerele lui Gabi Ivan. Ma rog, unii se legau si de filmarile lui si de mai toata activitatea lui.
    In calitate de prieten voi incerca sa il sustin dar am sa o fac in limitele in care eu cred ca al are dreptate si nu acei barfitori.
    In primul rand Gabi chiar stie sa lege muste si, va spun din ce am vazut eu ca a legat mii si zeci de mii de muste ceea ce niciun muritor din tara asta sau poate si alte tari nu a reusit sa faca. Toti indivizii aia la un loc nu au legat atatea muste deci cum pana mea sa zici ca Gabi nu stie sa lege muste?
    Ziceau tot ei ca streamerele lui de stiuca seamana cu un pom de Craciun, da asa este, seamana cu fel de fel de ciudatenii dar aici apar multe discutii. In primul rand o musca sau o naluca trebuie sa placa pestelui si nu oamenilor iar in ceea ce il priveste pe Gabi el chiar prinde peste. Toti ceilalti care il critica nu fac decat sa copieze modele consacrate de muste si atat. Omul asta creeaza, inoveaza si asta enerveaza probabil. Si ii invata si pe altii. Stiu oare indivizii astia cum leaga lipovenii streamere pentru avat? Sau motii muste pentru pastrav? Mai rudimentar decat Gabi dar cu rezultate mari.
    Indivizii acestia se simt amenintati de activitatea lui Gabi dar el asa cum il stiu eu sunt convins ca nu se va pune la mintea lor. Nu merita. Pescuitul cu muste sau alte momeli artificiale are un singur scop, sa prinzi pestele. Nu conteaza ca lingura e lingura sau twisterul e un tub de cauciuc, trebuie sa evolueze bine si sa atraga atentia pestelui.

dani popa
    dani popa
    Participant

Indiferent de aspectul mustelor facute de gabi, omul acesta merita respec prin simplu motiv ca publica N videoclipuri, in N locuri si conditii de pescuit , ca viitorii pescari sa invete si sa inteleaga aceste tehnici, respect ar fi cel mai potrivit cuvant! Asta merita apreciat cu adevarat

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si spre deosebire de toti moralistii de pe internet pe Gabi daca il intrebi ceva despre pescuit iti raspunde cu sinceritate, nu te minte, iti dezvaluie locurile bune de pescuit, tot ce stie despre muscarit sau orice altceva. Asta intr-o lume plina de oameni fara caracter care mai de care mai perversi si mai plini de ei.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Se apropie anul 2014 cu pasi repezi si este momentul sa acceleram unul din proiectele noastre pentru noul an. Este vorba despre intensificarea unei munci incepute deja de a-i ajuta pe cei interesati, prieteni sau simpli cititori in a avansa in tainele pescuitului cu muste artificiale.
    O directie va fi magazinul cu muste unde vom cauta sa adaugam toate modelele necesare pescuitului cu muste artificiale si care magazin va fi structurat pe doua categorii de muste, cele premium pe care le folosim si noi si care vor avea toate elementele necesare unor asemenea produse iar o a doua categorie care se va adresa in principal celor mai putini pretentiosi sau care nu dispun de bugete mari si, sau pescuiesc zilnic in zone cu risc maxim de agataturi. Preturile vor fi cele mai bune de pe piata de profil, atat la clasa premium dar si la cea economica si in plus de asta am gandit si un program de reduceri pentru fidelitate, sarbatori sau concursuri. TOATE modelele sunt testate de noi personal si asigura prinderea speciilor vizate si sunt executate cu materiale de cea mai buna calitate! Diferentele de pret vor aparea din cantitatea materialelor folosite si numarul lor ceea ce se va regasi in numarul de operatiuni si deci si in timpul necesar legarii.
    O alta directie la fel de importanta va fi pregatirea noilor legatori de muste, a celor pasionati care isi doresc sa prinda cu produsele proprii si au timpul si rabdarea necesara pentru a le confectiona. Vom veni cu filmari despre unelte, materiale si legat de muste de la cele pe carlige de 30 si pana la streamerele mari pe carlige 5/0. Magazinul nostru a inceput deja comercializarea pachetelor de materiale gandite special pentru legatorii mici si incepatori, pachete care contin cele mai importante materiale ambalate in seturi mici dar suficiente de dimensiuni si culori diferite. Acest concept este unic in Romania si posibil si in lume si speram sa fie de mare ajutor pentru legatori si s-a nascut tocmai dupa ce am analizat cat timp si bani am pierdut noi incercand sa invatam si sa legam cateva muste. Printre altele veti gasi plicuri cu seturi de carlige de diferite dimensiuni, plicuri cu seturi de fulgi marabou sau pene de diferite culori, Plicuri cu seturi de bile colorate de diverse dimensiuni, seturi de krystal flash in diverse culori dar si menghine sau alte unelte testate de noi.
    Asadar ar fi destule motive sa ne urmariti in iarna asta mai ales ca printre toate aceste proiecte vom mai si pescui…

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 23 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.