Recent Replies

Recent Topics

Montura de avat cu muste artificiale

Acasă Forumuri Pescuit la rapitor Montura de avat cu muste artificiale

Acest subiect conține 8 răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 6 luni.

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

In trecerea noastra prin Balteni pe canalul Sf. Gheorghe ne-am facut timp sa realizam si cate o filmare care poate sa-i ajute pe cei care inca nu cunosc foarte bine cum se leaga mustele de avat pe fir si cum se pescuieste cu muste artificiale.

Va arata Catalin in filmuletele de mai jos si cred ca sint suficient de bune explicatiile incat sa-si poata face oricine o ideee despre pescuitul avatului cu muste artificiale.

Tutush
    Tutush
    Participant

Cred ca ar trebui sa faceti niste filme ceva mai explicite si cu o imagine mai buna. Eu nu inteleg din astea mare lucru.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Tutush, am impresia ca te plictisesti foarte tare. Dar ca nici nu poti sau nu ai dispozitia sa te concentrezi suficient. Am primit mai multe multumiri din partea celor care au vizionat aceste clipuri. Chiar daca nu este o buna calitate video a filmuletelor, cei care sint intr-adevar interesati inteleg suficient de bine ce trebuie facut. Pe tine am impresia ca te intereseaza altceva. La crap nu prea ai sanse cu montura descrisa mai sus, dar nu te opreste nimeni sa incerci.

Binenteles, totdeauna va fi loc si de mai bine.

Deocamdata ai fost singurul care a solicitat explicatii in plus. Spune exact ce n-ai inteles si voi incerca sa-ti dau detalii fara nici o problema.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

E loc si de mai bine. In visele mele apare intr-adevar un alt film dar deocamdata trebuie sa ne multumim cu ce avem.

Tutush
    Tutush
    Participant

Eu as fi prezentat un nod intr-o camera bine luminata si as fi folosit o funie groasa si colorata ca sa se vada bine.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Bine.

Iulian
    Participant

Usor usor se apropie luna Martie iar pregatirile pentru prima iesire din 2016 sunt si ele pe ultima suta de metri. Am legat muste noi de Avat, cele ramase de anul trecut le-am bagat in revizie, lansetele si mulinetele sunt si ele gata de atac. In principiu cam totul este ok, acum mai ramane sa pregatesc bagajul si dupa data de 1 Martie sa il pun langa usa.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O imagine cat o mie adica o captura de avat la Gropeni a unui coleg pescar buzoian. Nu este vreun buzoian cunoscut al paginii noastre dar streamerele daca o sa le priviti mai cu atentie o sa le recunoasteti.

Sunt bucuros de fiecare data cand vad ca produsele noastre sunt eficiente si fac oamenii fericiti.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pescuitul avatului la Sfantu Gheorghe in gura marii

Citeam zilele trecute un articol al guvernatorului ARBDD, Malin Musatescu despre avatii din gura marii si m-a apucat nostalgia zilelor petrecute pe acolo. 

In primii ani cand m-am apropiat de mare cautand avatii zona era una putin explorata, nu imi aduc aminte sa fi vazut vreun pescar de avat pe acolo. Primavara devreme in Sulina sau Sfantu nimeni nu iesea sa stea in frig cu lanseta pentru un peste care la cherhana valora 5 lei kilogramul mai ales ca incepea Scrumbia de Dunare si crapul pe la Sondei.

Multi localnici radeau cand le spuneam ca pescuim la avat si se minunau ca dadeam cu taparina cu muste, majoritatea nu vazusera si nu auzisera de ele. De scrumbie nici atat. Erau vremuri de pionierat si erau si pesti, multi si mari. Totusi de la an la an lucrurile s-au schimbat si pescarii au inceput sa ii dea si avatului mai multa atentie. Firesc fiindca e un rapitor de talie mare, poate ajunge la 10 kilograme iar cum ceilalti rapitori devin tot mai putini si mai mici… oamenii s-au reorientat.

Intr-un an la Mila 23 in primavara doi localnici, sot si sotie dadeau la avat si am intrat in vorba cu ei. Spuneau ca pentru ei localnicii avatul nu valora mai nimic inainte, doar un peste pe care il prindeau primavara din lipsa de altceva si atat. Acum insa nu se mai refuza nimic…

La Sulina si la Sfantu primavara nu vedeai picior de pescar de avat dar in ultimii ani s-au inmultit si acolo. In restul anului cand alti pesti nu merg e plin de ei, aproape ca nu mai ai loc in locurile consacrate, fie soare sau vant, ploaie, dimineata, seara…

In lunile de vara la Sfantu deja e aglomeriatie in gura marii, vestile circula repede si oamenii afla usor diversele ponturi, pacat ca unii nu stiu sa respecte natura si sa se bucure de ea fara a produce dezechilibre.

Acolo eu fac legea cu taparina cu ceva streamere mai marisoare. E si frumos si legal fiind practic in mare. Folosesc de obicei 4 streamere si un pilker sau vobler, ma bag in apa pana la piept exact unde este confluenta apelor Dunarii cu ale marii si arunc departe spre malul opus al Dunarii. Las sa cada pilkerul pe fund apoi cu varful lansetei tinut in sus incep recuperarea ajutat si de scurgerea Dunarii. Nu stii niciodata cand trage, cati sau cat de mari. Poate ataca pe cadere sau chiar la picioarele tale si asta da mult farmec partidei. Majoritatea capturilor sunt sub kilogram dar am luat si exemplare de 2 si peste 2 kilograme. Am avut si ceva mai mari pierduti dar placerea a fost de partea mea chiar si asa. Cateodata opresc 2-3 de bors iar restul eliberez, folosesc carlige fara contra care usureaza eliberarea.

Primavara pana in prohibitie avatul nu prea coboara pana in mare si deci e mai indicat sa il cautati in ultimul kilometru de pana la varsarea Dunarii in mare. In martie nu am vazut niciun nebun sa vina acolo special dupa avat si sa stea si cu cortul asa ca daca vreodata o sa vedeti pe cineva atunci mai mult ca sigur ca eu sunt. Tot primavara mai apare o problema aceea a pescarilor comerciali de scrumbie care strecoara cu plasele apa aproape fara incetare. Si asa avatului ii este invadat teritoriul de bancurile de scrumbii care incep sa migreze masiv, cea mai mare parte a lor pe bratul Sfantu Gheorghe dar daca mai socotim si frecventa plaselor atunci chiar ca avem o problema, una care se traduce prin capturi foarte putine…

Toamna cand apa incepe sa se raceasca, in septembrie sau octombrie incep si ei sa se retraga iarasi catre locurile de iernare si aproape ca dispar de la confluenta apelor si apoi si de pe brat.

Apa marii este dulce, are salinitatea masurata de mine egala cu zero si in general curentii duc apele bratului spre plaja adica spre nord. Pe malul opus zona este protejata si nu este permis accesul. Eu am mai stat cu barca si am pescuit dar rezultatele nu prea au diferit de cele din zona plajei. 

Avatul sta si de-a lungul plajei dar de regula apa este plina de suspensii mici si mari si este aproape imposibil de pescuit mai ales cu taparina. Atentie daca va bagati in apa ca la 30-50 metri de mal apar pragurile si apa este adanca si mult mai rece chiar si vara!

In sezon e bine de profitat de zilele cu vant mai ales sud, sud/est, est cand se fac valuri mari la confluenta si ape tulburi. Acolo mananca avatul!

Vantul care bate mai tot timpul pe acolo ridica nisipul fin, cel mai fin de pe la noi, si il duce cam peste tot, in barca, cort, haine, mancare si mai ales mulinete… Daca mai intrati ca mine si in apa si va lovesc cateva valuri in plin atunci e grav. O solutie pe care am auzit-o si eu acolo la un pescar bucurestean ar fi sa folositi o mulineta ieftina special luata pentru avatul de Sfantu si care sa nu mai merite intretinerea ei pentru alte partide. Intrand in apa teoretic e suficient un bat de 2,7-3 metri nu prea greu si o mulineta 2-3000. 

Cel mai mare pericol pentru locul asta il reprezinta dupa parerea mea omul lacom. E mai putin important daca el practica spinningul, pescuitul electric sau comercial, daca nu reuseste sa retina doar cat are strict nevoie atunci locul se va distruge la fel ca si majoritatea celorlalte care candva erau adevarate paradisuri pescaresti. Ca o completare va spun ca in toamna am vorbit cu o trupa de pescari bucuresteni care veneau de vreo 3 -4 ani vara sa prinda salau. Se cazau in Murighiol si apoi un localnic ii aducea sa pescuiasca aici. faceti voi socoteala ce si cum daca acel localnic batea atatia kilometri din inima Deltei pana aici… Trist mai ales ca oamenii retineau si luau acasa tot dupa ce ani de zile facusera la fel si la Murighiol pana nu au mai avut ce cara. Acum venisera la Sfantu si toamna deci nu le ajunsese ce luasera in vara…

Vizualizare 9 articole - 1 la 9 (din 9 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.