Recent Replies

Recent Topics

Retete pentru nade si momeli

Acasă Forumuri Nade, momeli naturale si artificiale, retete Retete pentru nade si momeli

Acest subiect conține 53 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 54 în total)
  • Autor
    Nelu
    Nelu
    Blocat

musca.ro este un site dedicat pasionatilor de pescuit la musca, insa dupa cate am vazut ca se mai pot discuta si alte subiecte bineinteles legate de pescuit, m-am gandit sa deschid acest topic in speranta de a ne largi cunostintele pentru capturarea pestilor.
    Eu cunosc multe retete de nada sau momeala, pe care o sa le impartasesc cu voi, astazi o sa incep cu o reteta rapida si simpla pe care am aflat-o zilele trecute de la un dunarean.

momeala ideala pentru crap
    Cea mai simpla momeala facuta acasa intr-un timp record!
    ingrendiente:
    -o paine la 500 grame;
    -3 oua ;
    -o esenta de vanilie(25 ml) ;
    -10 ml de palinca;
    Mod de preparare:
    Se extrage tot miezul din paine si faceti firimituri pe care le puneti intr-un recipient de marime medie.(nu aveti nevoie de coaja)
    In respectivul vas puneti doar galbenusul (nu aveti nevoie de albus) de ou crud si amestecati/framantati.
    Dupa ce ati obtinut o substanta omogena adaugati esenta si palinca apoi continuati sa framantati. Dupa ce ati terminat cand ajungeti langa balta
    faceti bilute pe care le puneti pe carlig.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Da Nelu, apreciem toate stilurile de pescuit atata timp cat pescarul nu depaseste limitele bunului simt. Nu cred ca exista un stil mai frumos decat altul, exista doar preferintele fiecaruia dintre noi. Intr-adevar acest stil de pescuit cu muste artificiale este domeniul care ne place noua, dar sintem renegati de majoritatea celor care se considera ” muscari “. Ei de la prima vedere ne categorisesc ca fiind braconieri. Ii inteleg, deoarece notiunea de taparina inseamna folosirea a mai mult de 2 carlige pe montura, ceea ce este ilegal. Totusi o taparina poate fi facuta si doar cu 2 carlige ( si acelea barbless ), cu rezultate foarte satisfacatoare. De mai bine de 1 an folosesc doar 2 carlige pe montura si nu prea simt diferenta fata de 3 sau 4 cate puneam inainte. Oricum si inainte eliberam tot ce prindeam, asa ca eu chiar sint cu sufletul impacat din acest punct de vedere.

Ne bucuram ca ai deschis acest topic, cu siguranta va fi interesant si accesat de vizitatori. Incearca sa nu postezi toate retetele dintr-o data, ca sa le mentinem curiozitatea activa.

Am o intrebere referitoare la palinca aia din reteta. Merge si de cirese salbatice? Este cam 200ron/l prin zona Muntele Gaina. Stiam eu ca si pestilor le place sa bea!!!

Nelu
    Nelu
    Blocat

nu stiu daca merge, eu inca nu am avut ocazia sa incerc reteta, o voi incerca dar cu tuica batrana de pruna! 😉

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ca un bun crestin ce sunt intreb si eu, nu e pacat sa stricam palinca pe acei pesti?

golden fish
    golden fish
    Participant

Nelu,ptr ce pesti e buna momeala asta?

Nelu
    Nelu
    Blocat

pai in titlu scrie ca este pentru crap.
    si un paharel de palinca pentru pesti nu e o mare pierdere… 😆

golden fish
    golden fish
    Participant

Am vazut in titlu dar in afara de crap nu mai vizeaza si alti pesti?Si mai ales cum dau eu cu chestia aia u lanseta.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Poti sa o faci bila ca pe boilies sau patrat, cum doresti.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Chiar e foarte simpla si o poti prepara pe malul apei. Ma intreb ce interese meschine au atatia producatori de bile cu retete ultrasecrete si ultraprinzatoare de crapi capitali, overteni, 20+, 30+ ?
    O reteta simpla ca asta, o mamaliga facuta acasa, o rama, oare nu mai sunt suficiente?

Nelu
    Nelu
    Blocat

Nada Cteno 1 :
    Macinatura de plante de apa
    Porumb maruntit conserva
    Viermisori acoperiti cu un strat de usturoi
    TTX- ul lasat la inmuiat 30 minute cu tot cu un plic de usturoi
    Porumbul de carlig dipuit in prealabil cu o doza consistenta de usturoi

Nada Cteno 2 :
    Ingrediente:
    faina de malai-200 g
    gris-250 g
    bird food-200 g
    faina soia-100 g
    crochete pt pisici-100 g
    faina de orez-50 g
    nuca de cocos-50 g
    usturoi granulat-50 g
    ulei de masline-20 ml
    Mod de preparare:
    la amestecul de mai sus adaugi miere de albine,si dupa ce il framanti adaugi
    20 ml ulei de masline.Timp fierbere 90 sec

Nada platica cu usturoi :
    O reteta foarte simpla pentru pescuitul la platica. Se prepara o mamaliga clasica cu malai, faina si ou.
    Dupa ce fierbe, se amesteca cu usturoiul. Acesta se sdrobeste marunt (ca pentru un mujdei )sau se pot
    cumpara esenta de usturoi. Se framanta apoi mamaliga cu mujdeiul.

NADA PENTRU AMUR
    Ingrediente:
    saminta de canepa macinata-1000 g
    faina de soia-500 g
    srot de floarea soarelui-1000 g
    faina de porumb-1000 g
    concentrate pentru pasari-500 g
    faina de grau-300 g
    tarate de orz-600 g
    oua-300 g
    sare de bucatarie-50 g
    usturoi-10 g
    indulcitor-500 ml
    Mod de preparare:
    Ingredientele macinate se amesteca pana se obtine un praf omogen si apoi se adauga in apa fierbinte
    sarea de bucatarie si usturoiul presat,si indulcitorul,apoise amesteca ambele portii pana se obtine o
    coca nu prea moale,avind in vedere ca mai urmeaza amestecul cu cantitatea de oua,care mai inmoaie
    materialul obtinut din anestecurile de ingrediente,si se poate momi pe momitor si bulgari ,pentru
    aruncare la distanta,in zona de activitate,in care pescuim.Reteta este testata,si da foarte bune
    rezultate,tinind cont de puternica aroma ce o au ingredientele.Se poate mai adauga esente de diferite
    arome,in functie de ce peste dorim sa prindem

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Super tare baza asta de nade si momeli mai ales acum ca avem cu toti cate o tableta sau smart la noi mai tot timpul si o putem accesa direct de pe garla. Ma gandesc ca nu suntem niciunul capabil sa le memoram pe toate, la fel si cu retetele culinare, acum stim sigur ca sunt aici si le putem gasi rapid atunci cand e nevoie.

golden fish
    golden fish
    Participant

Cu mamaliga cu usturoi am avut rezultate f bune prin noiembrie la Prut cand dadeam la crap.Am incercat si vara dar fara rezultate.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 54 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.