Recent Replies

Recent Topics

Retete pentru nade si momeli

Acasă Forumuri Nade, momeli naturale si artificiale, retete Retete pentru nade si momeli

Acest subiect conține 53 de răspunsuri are 4 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 5 luni.

Vizualizare 6 articole - 49 la 54 (din 54 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cui facem pofta de un bors pescaresc? Cu putin noroc, saptamana viitoare ajung in Delta, sper prin zona Murighiol-Uzlina si vom incerca si ceva bunataturi culinare. Pana atunci visati frumos la aceste minuni de la Letea.

Nelu
    Nelu
    Blocat

interesant!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am un prieten care printre alte activitati cica mai si pescuieste. Nu prea am iesit eu cu el la pescuit dar probabil ca atunci cand am facut-o a vazut el la mine ceva, ori tehnologie ori strategie, cert este ca dupa o vreme, prin 2010 cred, ma suna si imi spune ca a fost pe undeva pe afara si ca si-a luat niste chestii trasnet. Eu care cam stiu ce se gaseste pe afara nu prea m-am excitat asa cum ar fi vrut tovarasul meu si atunci a inceput sa imi dea detalii. Ii prezentase cineva de acolo nu stiu ce nade, cu arome de fel-de-fel, bile si bilute, dipuri, ce mai, minuni.

I-am spus, prietene, stiu despre ce vorbesti dar prostiile alea nu iti vor aduce niciun rezultat marcant pe apele salbatice, in speta Dunare sau Delta. Nu m-a crezut.

In timp a mai investit ceva banuti in diverse scule mai deosebite ca stil faca de ceea ce se obisnuise pe la noi prin tara, feedere, shefield, in fine cam tot ce a mai descoperit romanul fie pe afara fie pe internet. Cert este ca desi nu am mai iesit cu el la pescuit, il vad si aud mereu cum se vaita ca nu are rezultate, si nu ma mir. Eu prind peste, nu mereu dar prind si asta fiindca umblu mult si stiu si pe unde sa il caut. Nu folosesc scule scumpe, nici fire si nici macar muste scumpe. 

Multi romani au cazut in capcana industriei pescuitului recreativ-sportiv si au sperat ca investitiile facute vor aduce si capturi mai multe. Acum, apropo de un post recent, au inebunit cu o undita Herabuna, o panarama de bat cu ajutorul careaia sare crapul de 10 kilograme singur pe mal. 

Eu va doresc prieteni pescari sa dati banii pe toate prostiile, bete, plute, nade sofisticate daca asta va face fericiti, sunt banii vostri. La mine sa nu mai veniti sa imi povestiti despre astfel de minuni fiindca ma plictisiti. Eu pescuiesc pe Dunare la crap sau caras cu o varga clasica si cu o lanseta clasica.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Orice pescar de rapitor serios are o mare dilema atunci cand vine vorba de momeala pe care trebuie sa o foloseasca. Sa fie naturala sau artificiala? Ce si cand prefera pestele mai bine?

De testat pentru 2017!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu strica sa mai tragem cu ochiul prin cutiutele cu daruri aduse de Mos pescarilor de crap cu ocazia sarbatorilor.

La o prima vedere o gramada costisitoare de prostii colorate/aromate pe care crapul nu le va putea distinge sau alege.

Dar… oamenii sunt liberi sa aleaga si sa isi cheltuiasca banii…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O idee simpla si interesanta pentru atasarea la carlig a cubuletului cu mamaliga sau cascaval. 

De multe ori iti vine sa renunti la folosirea mamaligii din cauza proastei consistente si a faptului ca se sparge atunci cand infigi carligul in ea. Nu prea iti convine ca imediat ce ai aruncat undita sau lanseta in apa sa te gandesti daca mai ai sau nu mamaliga in carlig…

Solutia mi se pare interesanta si demna de utilizat, un simplu arc, ieftin si usor de gasit…

Vizualizare 6 articole - 49 la 54 (din 54 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.