Recent Replies

Recent Topics

Naluci hand made versus naluci de firma

Acasă Forumuri Naluci artificiale, unelte si alte accesorii pentru pescuit Naluci hand made versus naluci de firma

Acest subiect conține 38 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 10 luni, 3 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 39 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Urmaresc de mult timp piata nalucilor create manual si as putea spune ca in mare parte nu sunt multumit de ce vad si ce citesc. Majoritatea mesterilor folosesc fel de fel de scule si ustensile performante care rivalizeaza cu cele ale constructorilor consacrati. La fel si preturile, uneori un vobler hand made este mai scump decat omologul de la Salmo. Cred ca oamenii au pierdut notiunea de lucru manual. In afara placerii pe care o ai ca prinzi un peste cu ceva facut de tine, nu mai vad vreun alt motiv pentru care sa il cumpar. Un lucru manual facut de un mestesugar trebuie sa aibe personalitate, sa fie ceva deosebit si nu doar o incercare de a copia fidel un model de fabrica. Si chiar daca atat poti face, incearca macar sa il vinzi la un pret atragator ca totusi Salmo e Salmo. In timpul liber am incercat si eu sa fac diverse naluci, din lemn de balsa sau metal dar inca nu am apucat sa le testez. Batranii isi faceau pe vremuri oscilantele din te miri ce linguri si alte alea si prindeau bine mersi stiuci grase. Cred ca tocmai smecheriile astea batranesti ar trebui gasite si promovate…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Revin cu idei si imagini de la prietenii nostri pescari de pe alte meleaguri, pescari care prefera nalucile construite de ei.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Etapele transformarii unui creion nazal intr-o pluta buldo bine realizata le gasiti in imaginile de mai jos
    Ce trebuie retinut,
    Prima operatiune este dezlipirea etichetei cat mai usor apoi cu degetele goale se freaca bine lipiciul ramas pana se ia in totalitate. Nu incercati cu apa sau solutii ca nu tine, mana este baza.
    Orificiile se dau cu un ac sau o sula de grosime putin mai mica decat cea a sarmei pentru a evita ca apa sa patrunda in corpul plutei.
    Sarma ideala se gaseste in copexurile care se folosesc la instalatiile electrice ( tuburile in care se introcuc cablurile ).
    Pe curbura unde se fac orificiile veti gasi un tumburus central, il taiati la fata cu o lama si apoi faceti orificiile diametral opuse fata de pozitia tumburusului, distanta intre orificii sa fie de cam 4 mm.
    Surubelnita mica se foloseste pentru a da sarmei curbura si distanta dintre capete.
    Atentie mare apoi, se introduce ansa in orificii si se tine cu patentul strans si lipit de corpul plutei, se introduce lingurita si se rotesc capetele ansei dupa care cu surubelnita mare se vor indoi pana la capat. Nu exagerati tare cu apasatul fiindca materialul carcasei este destul de moale si se poate strapunge. Capetele ansei sa nu aiba in interiorul carcasei mai mult de 5 mm.
    Insurubati corpul doi pana simtiti clicul filetului dupa care introduceti in el bucata de lemn taiata dintr-o crenguta verde pentru a obtine greutate si flotabilitate si apoi puneti capacul.

Exista si versiunea 1.01 tunata in care se mai monteaza o ansa suplimentara pe capacelul de siguranta, se lipesc doi ochi si o ancora in partea curbata si pluta buldo se transforma in popper. In cazul acesta folositi cateva picaturi de superglue la imbinarile filetului si capacului si eventual riscati si doua trei linii rosii cu permanentul.
    Seara in locul crengutei se poate introduce un starlet.

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am vazut ca astazi v-ati delectat cu o multime de naluci si streamere pentru avat, care mai de care mai atragatoare si m-am hotarat sa va arat noua bomba MPR pentru 2015. Este un pilker torpila 3D, cu ochi 3D care se misca si care produc vibratii in apa. Va fi comercializat in 8 dimensiuni si greutati si anume, 4, 6, 8, 10, 12, 15, 20 si 30 grame si imaginile reprezinta doar un prototip nefinisat!!!
    Testele lui au inceput astazi la Cheson, aruncarile cu cel de 20 grame care va fi vedeta la avatii mari, sunt deja foarte lungi iar recuperarile in curentii Chesonului sunt o placere reala. Pana la sfarsitul anului vor urma teste pentru toate greutatile apoi vom hotari daca aceste pilkere vor inlocui toate celelalte naluci de avat si picaturile de plumb.

Astept intrebarile si sugestiile!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

De lansari lungi si recuperari placute m-am cam saturat. As mai vrea si o captura cat de cat consistenta.

Pilkerul asta MPR 2015 mai aduce si pesti, sau doar recuperari sterile?

golden fish
    golden fish
    Participant

Sunt foarte interesante nalucile si ma gandeam daca nu ar merge si niste pene albe puse la baza ancoritei sa fie mai incitant.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O sa ii pun si pene, si albe si rosii si negre, sa fie, doar-doar sa atragem si pe amaratii aia de pesti. Oricum in curand voi renunta la naluci sau muste prinzatoare si voi confectiona doar atragatoare ochiului nostru. Pestii nu vor sa mai colaboreze cu noi asa ca nici eu nu mai fac nimic pentru ei.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Muscari, cum se spune corect: pana de vulpe PE palalarie sau LA palarie!……………
    cine raspunde cat mai rapid are toata stima mea, si o bere!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu e mai buna o pana de porc mistret?

Nelu
    Nelu
    Blocat

😀

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cine recunoaste ochii 3D?

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 39 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.