Recent Replies

Recent Topics

STATISTICS

016949
Users Today : 175
Users Yesterday : 277
This Month : 4759
This Year : 16949

Naluci “straineze”

This topic contains 6 replies, has 2 voices, and was last updated by Catalin Catalin 1 month ago.

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dupa o saptamana petrecuta pe apele suedeze pot sa va spun cu certitudine ce sa faceti si ce nu. In primul rand, repet, luati-va permis ca nu costa mult si cautati sa va faceti cat mai discreta prezenta fiindca romanii nu sunt indragiti acolo si e posibil ca vreo activitate suspecta sa va faca sa fiti vizitati de politie. Nalucile cele mai bune sunt cele moi cu pattern galben. Twisterele de 10-15-20 cm galbene cu cap rosu fac legea la stiuca, salau si biban. O sa vedeti asta si in pozele postate de pescarii suedezi fiindca romanii sunt mincinosi si de la ei nu veti obtine informatii adevarate. Pe rauri unde este stuf si apa este mai limpede se folosesc voblere mari de peste 20 cm in aceleasi culori galben+rosu pe care le recuperam in hopuri (jigging) iar plescaitura pe buza stufului sa fie destul de sanatoasa ca sa o scoata pe stiuca din barlog. Strunele… incercati sa cumparati de acolo fiindca nu prea seamana cu ce gasim pe la noi, sunt din otel monofilament de 1,5-2 mm diametru si lungime de peste 30-40 cm. Nu va jucati fiindca exemplare mari sunt si este oricand posibil sa luati una. Prietenii nostri suedezi cu care am pescuit foloseau echipament de baitcasting si au reusit o captura de aproape 1 metru (10,4 kg pentru romani). De ce nu se recomanda cantarirea pestilor in tarile civilizate? Deoarece aceeasi stiuca de 1 metru cantareste dimineata pe nemancate 10 kg iar dupa ce infuleca una de 1-2 kg 12 kg deci…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Incercati sa visati la o noapte frumoasa undeva in Delta Dunarii alaturi de aceasta naluca

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iulian
    Participant

Eu deja ma visesz cu ea in inima Deltei

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O idee de care probabil se vor putea bucura doar anumiti pesti in tari mai civilizate. Voblere la care ancorele sunt inlocuite cu carlige. Ideea ar fi ca aceste carlige sa fie barbless, eventual doar unul si legat cu un monofilament dimensionat astfel incat sa pierzi carligul dar sa tina pestele.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pilkerul

O bucata de plumb in forma de pestisor… cat de fidel e copiat pestele model e discutabil, cert este ca eu folosesc o combinatie de plumb torpila pe care am prelungit-o putin. A iesit un fel de pilker torpila adica cu rotunjimi in locul fetelor plate.

Rezultatele pe care le-am avut cu aceasta naluca confectionata in garaj, sunt uimitoare si chiar ma mandresc cu un exemplar de aproape 5 kilograme luat pe Arges in toamna…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am cateva voblere de la River2Sea care imi sunt tare dragi. Eugen stie asta, de cate ori mergem la pescuit si ma enerveaza ca prinde ceva mai mare sau mai mult decat mine, umblu imediat la cutiuta cu insecte, lacuste, gandaci, viespi… De felul lor ele sunt si prinzatoare, nu mereu dar evolueaza foarte bine in ape mici si imi sunt tare dragi.

Le-am cumparat cu multi ani in urma si am dat cam 50-100 lei per bucata, luate din online de pe mai multe pagini pe care nu le mai stiu. Le-am mai cautat intre timp dar se pare ca au cam disparut. Sunt destule similare chinezesti, si mai ieftine dar fiecare cu preferintele lui.

Bineinteles ca am dat cu ele de multe ori prin copaci sau le-am agatat in apa si a trebuit sa fac diverse cascadorii pentru a le recupera. In imaginea de mai jos e ultima isprava de pe Arges de zilele trecute, agatat pe malul opus, desbracat + descaltat si traversat apa dar in final lacusta a fost recuperata. 

Sa nu ma intrebati cat de rece mi s-a parut apa…

Viewing 7 posts - 1 through 7 (of 7 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.