Recent Replies

Recent Topics

STATISTICS

016949
Users Today : 175
Users Yesterday : 277
This Month : 4759
This Year : 16949

Pescuit in Delta Dunarii

Home Forums Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in Delta Dunarii

This topic contains 29 replies, has 3 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 weeks, 1 day ago.

Viewing 6 posts - 25 through 30 (of 30 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Primul contact cu Delta de anul asta a fost in urma cu doua zile. Am dat o tura de control pe la Tulcea si am pescuit prin imprejurimile ei.

Apa Dunarii era putin tulbure si marisoara iar temperatura apropiata de 7 grade. Vremea urata, ploaie si vant. 

Am testat cateva locuri bune dar fara rezultate. Nu era nici urma de pescar prin zona.

Peisajul putin dezolant din pricina taierilor masive de copaci. Se stie ca salcia se reface repede si ca taierile sunt necesare si utile.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am petrecut cateva zile linistite si placute in Delta Dunarii. Am prins si o zi mai buna de pescuit, in care am reusit sa capturam cateva zeci bune de avati dar in rest a fost destul de greu.

Vremea capricioasa, nu prea cald ziua si frigut noaptea iar pestele mofturos. Nici la stationar nu am capturat ceva deosebit, putine platici si babusti si cam atat.

Bucuria a fost ca am reusit sa revedem multe locuri dragi, sa le pescuim, sa dormim exact acolo unde am vrut, sa mancam un bors sau sa bem o zeama de urzica.

Tantarii erau destul de activi acolo unde erau, adica intepau.

Pescari nu foarte multi.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Inchei astazi o prima parte a unei alte iesiri in Delta. Va urma imediat si cea de a doua, dar sper sa apuc sa va spun cateva cuvinte despre aceste prime 6 zile. Maine.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am umblat si de data asta mai bine de 200-250 kilometri cu barca pe apele Deltei. As fi umblat si mai mult daca vremea nu m-ar fi oprit la Sulina timp de 2-3 zile in care a plouat si in care Estul a reusit sa ridice cota Dunarii la far cu peste 50 centimetri.

Am pescuit in sase zile prin locuri diferite la specii diferite si folosind diverse tehnici. Am prins platici si babusti la viermusi sau boabe de porumb, ciortani de pana la 2 kilograme la rame rosii, negre sau porumb dulce, scobari in mare la musculite artificiale de oblete, scrumbie la taparina la Farul Vechi, bibani si rosioare la taparine, rame sau porumb si desigur multi avati la streamere, voblere, rotative, gume…

Cel mai mult m-am distrat la Sfantu Gheorghe cu avatii, undeva aproape de gura de varsare a Dunarii in Mare. Am profitat de apa calda de 24 grade si m-am pozitionat undeva unde apa imi ajungea cam pana la brau, loc de unde lansam mult mai departe si de unde putem aborda toate directiile, inclusiv tarmul. 

Avatii atacau la suprafata in larg dar de cele mai multe ori ii agatam undeva foarte aproape de mal, in apa mica de 20-30 centimetri. Multi morunasi se jucau pe acolo si banuiesc ca asta ii tinea si pe avati in loc. 

Exemplarele cele mai frumoase erau sarite de kilogram dar nu cred ca atingeau 2 kilograme. 

Superb drilul fulgerator al avatului care fuge paralel cu tarmul…

Am prins de multe ori si cate doi odata. Am folosit la mare o montura cu 4 streamere iar in restul calatoriei monturi cu 2 streamere medii. Toate carligele au fost barbless si toti pestii eliberati, nu am gatit deloc peste…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Tocmai ce am incheiat o superba aventura de 8 zile in Delta Dunarii impreuna cu Bogdan adica exact ceva marca MuscaPunctRo!

S-au adunat multe amintiri placute si imagini cu locuri si capturi dar mi-e greu acum sa fac o selectie fiindca inca nu mi-am revenit…

Traseele urmate au fost cele clasice care au urmarit punctele fierbinti ale pescuitului de avat dar au avut si locuri surpriza.

Au fost 7 nopti in care fie ne-au batut vanturile cu rafale de 60 km/h, fie valurile ne-au amenintat cortul, temperaturi coborate vertiginos catre zero grade sau bataliile cu porcii mistreti si cainii enoti

Au fost si 8 zile in care am pescui si capturat o multime de avati dar si stiuci, salai, crap, caras, platica, morunas, babusca, oblete, rosioara, biban

Am pus pe gratar desigur si pe cativa dintre ei, ne-am mai intretinut in limite rezonabile si cu o visinata si bere dar ne-am tratat zilnic cu ceaiuri, paracetamol si vitamina C. Toate astea ne-au ajutat sa ne intoarcem acasa sanatosi si cu niste amintiri de neuitat.

Iarna se apropie si cu siguranta vom mai povesti si posta imagini si filmari din aceasta iesire.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am ajuns iarasi in Delta Dunarii in luna decembrie dupa mai multi ani. Am reusit sa prindem avati, stiuci si bibani si sa ne bucuram de o temperatura de 13-15 grade ziua dar si noaptea. Apa are cam 8 grade. Am pescuit pe toata zona dintre Tulcea si Chilia Veche. Nu am avut parte de exemplare capitale sau multe dar pe ansamblu cred ca e o iesire ok si banuiesc ca voi mai veni iarna pe aici macar pentru stiuca

Viewing 6 posts - 25 through 30 (of 30 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.