Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in Franta

Acasă Forumuri Pescuit prin Europa Pescuit in Franta

Acest subiect conține 4 răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de  Iulian acum 2 ani.

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Daca ajungeti prin Franta zilele astea sa stiti ca in zona Nisa (Nice) pe plaja este un spectacol pe cinste. Bancuri de pesti care vin sa se hraneasca cu sardine sar pe deasupra apei si pescarii profita din plin. Pilkere, taparine…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iata si comentariul pescarului roman,

http://en.m.wikipedia.org/wiki/Atlantic_bonito uite l-am gasit:) bonite si ii mai spune “pelamid” mi-a spus un pescar ca mananca si la gume si la voblere. Dar se folosesc pilkerele astea ca sunt mai practice de pe mal pentru lanseuri lungi:) altii dadeau cu shad si mai sus aveau un “bombete” un fel de ou transparent pe tija flotant pentru a putea lansa gumele usoare cat mai departe.

Tutush
    Tutush
    Participant

Boss, daca te tenteaza sa vii la mine la Paris sa pescuiesti pe Sena esti binevenit. Casa si masa gratuit. Fara catelusi…

Tutush
    Tutush
    Participant

Invitatia de mai sus ramane valabila. Mai nou pe Sena se poate pescui direct din turnul Eiffel. E foarte mare, ufff, si neagra. Aproape ca intre ea si podurile care o traverseaza nu mai e spatiu. M-am interesat de permise pentru pescuit. Se cumpara de la Decathlon sa alte magazine de pescuit. Astia care pescuiesc cauta de obicei somnul dar gasesti si salau sau alti rapitori. Sunt niste delimitari si restrictii pentru cei cu barci daca te intereseaza. Si mai inceme si europeanul de fotbal…

Iulian
    Participant

Mai Tutush, am vazut ca la voi crapii inoata pe strazi. Chiar este adevarat?

Vizualizare 5 articole - 1 la 5 (din 5 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.