Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetele Galati si Buzau

Acasă Forumuri Pescuitul pe râuri Pescuit in judetele Galati si Buzau

Acest subiect conține 196 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 săptămâni, 1 zi.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 197 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Mai nou colegul Bogdan are fani (fane) intr-un judet unde pestele sare singur pe mal. Dunare, Siret si Prut… Si de luni se spune ca vom avea printre noi o pescarita. Suna bine.

golden fish
    golden fish
    Participant

Buna baieti si multumesc Catalin ptr prezentarea facuta. Asa cum am promis de astazi voi face parte si eu din acest grup de iubitori in ale pescuitului la musca.Tin sa precizez ca sunt o umila incepatoare in ale muscaritului, de anul asta vreau sa incep mai tare.In ceea ce spunea Catalin in prezentarea de mai sus (cu saritul pestilor pe mal)nu mai este cazul ca au reusit astia cu braconajul sa-l termine.Ah ,am uitat sa va spun ca sunt din Galati.Stiu o sa spune-ti din Galati cu atatea ape si nu mai este peste ,da nu mai este decat foarte rar ma refer la cei mari.Oricum fenomenul este general si nu cred ca a scapat vreo apa din tara asta sa nu fie distrusa atat de braconieri cat si de indiferenta celor din jur.Despre subiectul asta o sa mai vorbim ca vreau sa deschid chiar si un topic nou despre metode viabile de starpire a braconajului.In legatura cu pescuitul la musca ,mi-am propus sa incerc datorita multitudinii de avati care sar prin prajma mea cand sunt la pescuit si pe care nu prea ii prind cu celelalte metode .Asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine .

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Bine ai venit la noi pe forum ” Pestisor de Aur “!

Asteptam de mult pe cineva care sa mai invioreze dicutiile si sa ne transmita energie pozitiva, despre care mi-am dat seama ca nu duci lipsa.

Ne pare rau sa auzim la ce nivel de nesimtire a ajuns braconajul in zona voastra, vom incerca macar sa facem public ceea ce se intampla acolo ( mai bine zis ” si acolo ” ).

Cat despre stadiul de ” incepator ” la musca, n-ai de ce sa-ti fie teama pe forumul nostru. Sintem si ne vom considera incepatori toata viata. Cu cat crezi ca devii mai ” meserias ” dupa cate o partida reusita, pestii vor avea grija sa te aduca cu picioarele pe pamant in scurt timp, si-ti vei da seama ca totdeauna vei avea de invatat cate ceva.

Te asteptam cat mai curand cu informatii din zona Galati!

golden fish
    golden fish
    Participant

Buna Bogdan,ceea ce am scris mai sus despre braconaj este nimic in comparatie cu ce se intampla cu adevarat pe apele noastre si e mare pacat ca pestii astia saracii nu ne-au gresit cu nimic.Din ce am discutat cu tine despre acest subiect sa stii ca traiesc un paradox si anume sa fiu inconjurata de 3 rauri principale si de fapt sa nu am unde sa pescuiesc.Am sa incerc prin topicul cu braconajul sa antrenez si alti pescari de pe acest forum sa incercam macar cu ce putem sa schimbam ceva.Eu una sunt foarte revoltata si chiar m-am certat si cu directorul de la ANPA Galati ca nu fac nimic si ca o concluzie mi-a spus sa nu ma bag ca ma depaseste subiectul.Asta ca sa vezi la ce nivel se fac toate astea.Singurele noastre arme sunt filmarea sau fotografierea nenorocitilor si predarea lor la politie sau chemarea politiei la locul faptei(eu una am o experienta care mi-a lasat un gust amar apropos de telefoane la politie).Fenomenul este mult mai extins si toti marii braconieri au in spate pile din politie,politie de frontiera.anpa ,etc…

Anonim

Bun venit pe forum golden fish

golden fish
    golden fish
    Participant

Merci George!!!

golden fish
    golden fish
    Participant

Buna baiieti,ptr ca astazi e vinerea mare si eu ca o mare gospodina ce sunt am o gramada de treaba am sa va las pret de cateva zile nu inainte de a va transmite cateva ganduri de Paste…BUCURIA VINE DIN LUCRURI MARUNTE,LINISTEA VINE DIN SUFLET,CALDURA SUFLETEASCA VINE DIN INIMILE VOASTRE!!!SARBATORI CU BINE TUTUROR,SI SA NE REVEDEM SANATOSI.

golden fish
    golden fish
    Participant

Am fost ieri la o partida de pescuit intr-o revarsare a Dunarii dar nu am reusit mare lucru deoarece a batut vantul toata dimineata,insa cand am plecat am vazut pe cineva cu o lanseta de spining(asta mi-a atras atentia)care avea o taparina cu muste artificiale .Am incercat sa-l ajung si sa vorbesc cu el dar nu am reusit.Dar nu cred ca a facut ceva ptr ca Dunarea e braga.Asa ca acest tip de pescuit e mult mai cunoscut printre galateni decat m-am asteptat,ceea ce e de bine,nu?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am mai auzit de Galateni care dau la avat cu taparina. Ar fi bine daca ar si elibera, macar exemplarele mai mici dar asta deja nu o mai cred.

golden fish
    golden fish
    Participant

Dar nu era o taparina de avat era una de muste din alea mici de obleti,ca al cum e dunarea acum nu prea ai cum sa dai la avat

golden fish
    golden fish
    Participant

Am fost ieri la Dunare putin sa ma uit si m-am speriat ce tare a crescut si sincera sa fiu nu stiu cand o sa reuseasca sa dea inapoi cred ca o sa-i trebuiasca cel putin o luna.Ce e mai trist este ca in weekend se deschide pescuitul si eu nu am unde sa ma duc ca siretul e mare ,dunarea e mare singurul care este limpede e prutul dar e inca in prohibitie.Am inceput cam nasol sezonul de pescuit 2014.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cristina, mergi ( zilnic daca se poate ) si studiaza locurile bune, anafoare, confluente ( Siret-Dunare ). Crede-ma ca avatul poate ataca pe apa asta, cauta obletii, in maluri, in japsele in care a intrat Dunarea ( digul Galati-Braila ). Daca gasesti obletii, ai gasit si avatii. La Giurgiu am dat de ei, sigur si la Galati sunt pe undeva.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 197 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.