Recent Replies

Recent Topics

Pescuit la clean pe Strei

Acasă Forumuri Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit la clean pe Strei

Acest subiect conține 31 de răspunsuri are 5 voci și a fost actualizat ultima dată de bogdan bogdan acum 3 ani.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 32 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am fost sambata si duminica pe Strei sa vad ce mai fac clenutii. Sambata apa cam tulbure si putine capturi, dar duminica a fost ca in vremurile bune. Mustele negre cu codita sau aripi rosii au facut legea la clean, zilele urmatoare voi face si cateva fotografii. Vremea se anunta frumoasa, asa ca trebuie sa profitam.

Fire intinse!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Dupa cateva luni de abstinenta, m-am inarmat cu cele mai mici muste ( pe carlige de 16 ) si am facut o mica inspectie pe Strei, ca urmare a aparitiei la suprafata a obletilor.

Spre rusinea lor ( orare a cata oara??? ), s-au dovedit neputinciosi in fata mustelor MPR. Atacau cu turbare mustele – o varianta proprie de black zulu – dar nu erau in stare sa apuce si carligul prea agabaritic pentru obletii prescolari care au reusit sa acumuleze ceva energie de la caldura instalata de cateva zile.

Obletii erau cantonati doar in locurile cu apa mica si statuta, pe curenti inca nu erau in stare sa se tina. Temperatura apei este inca scazuta, dar daca vremea se mentine in acelasi interval ca in ultimele zile, probabil ca intr-o saptamana vor aparea si pestisorii care au mai mancat muste si vor sti cum sa atace.

Vreme superba, pescari 0 ( ZERO !!!), au aparut si tantarii, ceea ce va mari apetitul micilor rapitori.

Ma tot chinui sa-mi imaginez cum ar face in drill niste obleti la 1kg!!!

Anonim

Eu il vreau pe ala de 2 kg. Vre-o poza de la locul cu pricina nu ai?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pai muste pe carlig de 16??? In februarie???
    Eu mi-am cumparat carlige numarul 30, mai dau si cu 22 dar 16?
    Ai nota 4!

Anonim

De ce tragi concluzii pripite Cataline??? Omu a spus clar ca isi doreste un dril cu un oblete de un kg deci a luat decizia corecta cu mustele pe carlig de 16.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Lasa ca ies eu sambata pe Dunare si va arat cum e cu bobletii astia.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cum sa faci muste pe carlige de 30 ????????

Mie frica ca le inhalez cand respir!!!!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Mustele pe Carlige de 30 prezinta mai multe avvantaje, dintre care

– poti sa pescuiesti icre
    – poti sa pescuiesti muste si tantari, totusi pentru libelule ai nevoie de unele mai mari
    – poti lega pe fir oricat de multe ca nici un controlor nu le poate vedea
    – sint usor de transportat

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Tare as vrea sa te vad cu legi tu pe carlige 30 si mai ales cum le bagi pe fir.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Sti ca folosesc doar fire de la 0,40 in sus, asa ca nu vad unde ar putea fi problema.

Anonim

Esti copil mic. Am vazut unu la balteni dadea cu rotativa de 3 si fir de 0,80

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Zi superba, Streiul si mai superb. Pescari ZERO, pesti si mai ZERO.

Dupa vreo 5 ore de aruncat cu mustele in Strei, si vreo 3-4 km de plimbat in sus si in jos am reusit sa contabilizez 2 cleni si vreo 10 obleti in lungime totala de aproximativ 1 metru. Apa a fost rece, probabil inca nu au energie de risipit pentru cele cateva gaze care cad pe apa. De marti incolo sigur toti pestii vor avea energie si pofta de mancare.

Dupaamiaza am ajuns si la Mintia pe Mures, spre surprinderea mea erau mai putini pescari decat ma asteptam.
    doi dintre ei dadeau cu muste si buldo dupa avat, si au si prins cate unul de aprox 300gr. Eu n-am avut nici un atac, si nici captura binenteles. La stationar, timp de 1 0ra cat am stat acolo, am vazut 2 carasi la 2-300 gr. prinsi de pescarii asezati langa noi, in rest pauza.

Pun niste poze cu Streiul cu 1 zi inainte de prohibitie ca sa ne amagim urmatoarele 2 luni….

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 32 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.