Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetul Giurgiu

Acasă Forumuri Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in judetul Giurgiu

Acest subiect conține 54 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 săptămână, 3 zile.

Vizualizare 12 articole - 37 la 48 (din 55 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi ma pot lauda cu ceva capturi si mai rasarite. 

Doua piese mai grele dar si celelalte sarite de kilogram, vreo 30-40 bucati.

Am oprit pentru un gratar doua bucati iar pe restul i-am redat naturii.

Vorba unora care cand nu ajung la struguri cica sunt acrii, oricum nu sunt buni de mancat…

Dar cel ce sustinea acest lucru avea in sacosa rosioara si babusca mai mica decat palma, desigur pesti deosebit de gustosi, fara oase si cu un mare aport caloric.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Today

Raul Arges

Streamer grizonat 10 centimetri

NICIUN MARTOR!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pescuitul avatului pe raul Arges nu este un lucru usor. Debitul variabil din aval de Mihailesti face ca fiecare zi sa fie o reala surpriza pentru pescar neavizat. Avatul este sensibil, simte imediat cand scade apa si instantaneu dispare. Nu am reusit sa aflu unde si cum reuseste dar am doua teorii, fie coboara spre Dunare odata cu apa, fie se ascunde in santurile si gropile adanci care se gasesc din abundenta pe cursul raului. Cand nivelul apei este mediu-mare apar exemplarele mari, ataca, fac spectacol. Problemele pescarului insa raman deoarece vederea foarte buna si viteza il ajuta in apa limpede a raului sa se fereasca de noi si de nalucile noastre. Unde avem si noi sanse? Pai in primul rand acolo unde apa este mai tulbure adica in preajma balastierelor sau atunci cand ploile ne ajuta. Diminetile si serile, atunci cand lumina slaba ne poate crea un avantaj si nu in ultimul rand locurile involburate si zgomotoase precum micile cascade, caderi de apa, poduri din tuburi, curenti puternici printre pietre. Acestea sunt locurile perfecte in care avatii puternici vaneaza si in care ii putem si noi pacali. In ultima perioada nivelul apei, temperatura ei si a aerului au favorizat prinderea capturilor mari, capturi care 99,99% au luat drumul frigiderelor. Zilele trecute priveam la 3 bucuresteni, bine imbracati, echipati, scule fine si un turism-teren nout care puneau in pungute strapazani de 20-25 cm. Parasutisti sunt foarte multi, inclusiv copii de scoala primara. Curent si plase toata noaptea. Dosare penale au foarte multi si totusi nimic nu pare sa micsoreze apetitul oamenilor pentru nelegiuire si lacomie. Vorbeam cu un pescar de avat si imi confirma si el ca intr-o zi de alergat pe cativa kilometri buni dupa avat, cu mare noroc poti captura 4-5, ca pe un record personal. Nu prea ma intereseaza crapii, somnii, salaii sau stiucile dar cu siguranta ca nu cred sa fie vreun pescar multumit de capturi ale acestor specii. Un rau frumos, cu debit mare, cu potential urias, in sudul capitalei dar de care cred ca bucuresteanul nu stie sau nu poate sa se bucure in totalitate.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri am avut o zi plina de pescuit pe aici prin judet.

Am iesit cu Iliuta mai intai pe Ara la pod. Slabe atacuri si slabe capturi, cativa avati palmasi luati de Iliuta. Apa buna, fara matase, ceva mai crescuta decat data trecuta cand puteam trece pe sub pod. Am luat-o pe jos pe malul Arei in amonte pescuind, apoi pe Plantelor si am revenit iarasi la pod. Nu erau atacuri, pescari relativ putini. Mai multi erau pe Ara, cred ca la obleti si platica.

De acolo am plecat la Gostinu unde am continuat sa cautam avatii. Doar o saritura, doua ne-au atras atentia si in rest nimic. Lume putina… Locuri frumoase si cu potential. Cu siguranta ca avatii nu vor mai sari si nu isi vor mai deconspira pozitiile asa ca vom avea de muncit mai mult.

In drum spre casa am mai testat Neajlovul pe segmentul Calugareni-Iepuresti dar cu caldura va recomand sa nu mergeti acolo pe apa mica si limpede fiindca nu prea veti gasi peste. Locurile sunt frumoase, eu am cules de pe maluri un bostan frumos pe care l-am postat langa usa, afara. Si au iesit iarasi urzicile, asa ca daca sunteti isteti lasati pestele si va apucati de cules urzici, gherghine ( merisoare ) ori macese care se gasesc din belsug, sunt foarte mari si frumoase si bune pentru orice, pasta, ceai, vin…

Finalul s-a jucat pe Arges sub podul din Adunatii Copaceni unde sunt cateva locuri frumoase numai ca apa limpede nu ne-a ajutat deloc. 

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Verific de cateva zile raul Arges pe segmentul Mihailesti-Adunatii Copaceni si nu sunt multumit deloc de rezultate.

Apa este la cote inalte, nici limpede nici tulbure, adica numai buna de cautat avatii dar nici urma de ei. I-am cautat si eu si cativa prieteni dar degeaba. Obletii si avateii mici dau semne slabe de existenta dar macar ei sunt si se lasa prinsi.

Am descoperit si cateva locuri extraordinare pentru avat, in zone total salbatice dar atat.

Destul de multi pescari pe rau, chiar si in zilele din urma cand era frig si ploaie, deci e posibil sa se prinda ceva. Salaul nu merge la artificiale.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Debut fulminant in 2016!

Am reusit sa capturez una bucata oblete la o musca artificiala pe raul Arges.

A prins si Eugen vreo sase bucati dar el a avut muste mai prinzatoare.

A fost o zi superba ieri cand s-a intamplat evenimentul, si erau cativa pescari unditari de oblete pe acolo.

Avatul inca nu vrea sa apara. Avem vesti ca un bastinas a prins doua bucati la rama undeva mai jos de podul de la Adunati.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Incerc sa ies pe Arges in fiecare seara, macar 10-15 minute. Am un loc unde obletii si avatii mici isi fac de cap. In rest mai nimic, nici obleti, nici avati mari si nici pescari. 

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am inceput sa ies mai des pe Arges de cateva zile. Ma deranjeaza debitul variabil si culoarea diferita de la o ora la alta dar nu am alta alternativa deocamdata fiindca Neajlovul este compromis aproape in totalitate din pricina vegetatiei.

Deocamdata ma joc cu avatei mici si mai rar cu cate un clenut. Totusi spre marea mea surprindere astazi am capturat si trei avati de clasa medie, 500-700 grame. E un inceput promitator. Partea suparatoare este ca nu ataca la suprafata. Pe astia i-am depistat datorita puietului care a venit speriat in mal si asa am banuit ca este atacat. Incep sa ii caut pe cei mari de maine…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am trecut si astazi sa fac o mica inspectie pe Arges. Am reusit o biata captura de avat dar nici nu prea am stat din lipsa de timp si spatiu. In schimb am vazut o mare saritura… E foarte posibil ca in zilele urmatoare sa ma apuc serios de treaba…

Debitul era cam la fel ca si ieri dar apa parca putin mai limpede si mai curata. Lume luminata, cotropisera toate locurile posibile, cu catei, cu purcei, mese, gratare, corturi, copii, bikini, tot ce vroiai pe Arges gaseai.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am iesit pe seara 2-3 ore pe Arges cu Eugen. Apa era scazuta si am oprit direct la dale pentru un pescuit cu muste mici adica obleti, avatei si clenuti. 

Braconieri erau sute! Nu am vazut niciodata atatia cati erau acum. Nu exagerez dar numai ce am vazut dintr-un singur loc unde am stat, 20 sau peste. Parasute la greu dar si cu plasa, doi o tineau si restul 2-3 goneau. Bagati in apa, unii prindeau, altii carau pestele acasa, lucrau in echipa.

Noua ne-a mers relativ bine, am prins foarte multi pesti, obleti marisori, avatei si cativa clenuti frumusei. A tras foarte bine pestele la musca. Eu am stat mai mult in apa ca sa gasesc niste culoare bune si chiar le-am gasit, ferind palcurile de balarii. Am testat si voblerul albinuta de la River2Sea dar nimic. Totul a fost eliberat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Seara de seara trec sa vad cum e cota Argesului si arunc un pic si lanseta. Dau in general cu muste mici 16-20 si ma joc cu sabioare, clenuti si avatei. Am seri in care cleanul mai mare e foarte activ si il pacalesc si cu muste dar si cu voblere.

Totul depinde insa de cat de scazut este Argesul. Urmaresc si ziua in care va fi crescut ca sa atac si la avatii uriasi dar deocamdata doar ma antrenez.

Pentru cei care au chef de asa ceva, sa pescuiasca sau sa se uite, podul de tuburi de la Darasti Vlasca este locatia.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In ultimile 4-5 zile am pescuit pe Arges in zona Mihailesti-Gostinari si la Giurgiu.

Argesul nu mi-a oferit mare lucru, doar cativa clenuti si obleti. O apa marisoara si putin limpede, nici-o saritura de avat.

La Giurgiu am stat cateva ore pe Ara in zona podului Prieteniei si am incercat avatul fara succes si fara sa vad vre-un atac serios. Am trecut apoi pe obleti si avati mici pe plaja aflata in aval de pod, loc unde ne-am distrat pana cand s-a inserat.

Vizualizare 12 articole - 37 la 48 (din 55 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.