Recent Replies

Recent Topics

Pescuit in judetul Giurgiu

Acasă Forumuri Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuit in judetul Giurgiu

Acest subiect conține 54 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 săptămână, 3 zile.

Vizualizare 7 articole - 49 la 55 (din 55 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vreo doua ore mi-am petrecut pe Neajlov la Falastoaca pe seara. Am capturat cateva babusti si am incercat sa dau la stiuca undeva mai sus de pod. Am avut o trasatura si am agatat una estimata la 700 grame dar a scapat in drillul slab fiindca nu am vrut sa o fortez si sa o ranesc. In rest cateva trasaturi slabe si cam atat. Activitatea pestilor foarte slaba. Cativa obleti ametiti pe seara si pe rau dar si pe balastiera.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am incercat Argesul la Gradistea si nimic, Neajlovul la Falastoaca si doar niste babusca mica si rara de tot si am stationat cateva ore la Gostinari mai jos de podul din tuburi cu Eugen la obleti.

Ne-am distrat din plin, obleti, avatei si mici si mai marisori. Am luat cativa obleti si pentru o prajeala. Avatul mare nu a vrut deloc.

Sportul local acolo este parasutingul. Mai albi sau mai negri, braconierii au varste incepand de la cativa anisori si pana la seful de trib. Multi…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

V-am mai povestit de gladita? Zis si roscovul salbatic sau roscovar.

Toamna spre iarna culegem pastaile coapte, de culoare maro inchis si fie mancam pasta dulce-acrisoara din ele, fie le strangem si le folosim pentru ceai

Ceaiul e foarte bun si la gust dar si ca beneficii. O pastaie rupta in bucati ajunge pentru o cana. Se pune apa fiarta peste pastaie si eventual se acopera cu ceva cateva minute.

Nu folositi zahar, e mai sanatos

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am dat ieri ultima tura, cred, pe anul asta la Dunare. Am preferat zona Gostinu pentru ca nu cred ca o mai vizitasem anul asta, si sincer am avut parte de cateva ore foarte frumoase, cu soare si caldura chiar si la 10-12 grade.

Drumul pe dig acolo rau, mocirlos dar am trecut peste.

Ceva avati, cu trasaturi clantaitoare, apatici, in stratul superior al apei, dar bataiosi in drill pana la mal.

Lume putina dar si locurile frumoase dar slabe, doar in ochiul de la tevi era activitate si am prins.

Am zarit si cateva atacuri la suprafata apei pe langa barjele ancorate langa mal dar nu am avut succes in zona aia.

De retinut ca am avut capturi doar la streamere desi am incercat si voblere si alte minuni…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi am dat o fuga pe la Giurgiu cu Eugen pentru o partida de pescuit. Am plecat dimineata pe la 6.30 si am stat pana pe la 13. Prognoza meteo anunta ploaie si furtuna dar in afara de cativa nori nu a fost nimic, soare care m-a parjolit si caldura. 

Pescari nu prea multi fata de ce asteptari aveam eu pentru o zi de duminica. Cativa oraseni veniti de vineri si obisnuitii obletari, toate astea pe Ara in jurul podului.

Peste prins foarte putin… Noi vreo 3 strapazani si ceva obleti iar ceilalti obleti si cam atat. Avatii atacau din cand in cand destul de dragut dar nu am avut nicio prezentare. cred ca se jucau si atat.

Initial aveam de gand sa traversez Ara si sa merg pe Dunare dar la cata activitate a avut pestele am facut bine ca am stat cuminte.

JUR SA NU MA MAI DUC LA PESCUIT LA GIURGIU NICIODATA!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Doua zile a tinut juramantul fiindca astazi l-am calcat. Am avut de facut un drum in Giurgiu si nu m-am putut abtine sa nu incerc un avat.

Am ajuns pe Ara sub Podul Prieteniei pe la ora 5 si m-am apucat imediat de treaba cu toate ca nu prea se vedea mare lucru. Am testat streamere scufundate si plutitoare timp de doua ore. Am capturat cativa avati la kilogram in ambele moduri, cu un plus de spectacol pentru atacurile la suprafata.

Popperul de 13,5 centimetri a facut senzatie dar nu a capturat nimic desi erau si niste atacuri care tradau avati mai grasi.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

S-a reparat podul de tuburi dintre Darasti Vlasca si Ilfov si am si dat o fuga pe Arges sa inspectez malul ilfovean. Din pacate apa avea un debit cam crescut, direct proportional cu ploile si viiturile din ultima saptamana. Nu era tulbure sau gu gunoaie dar nici pestele nu parea sa fie prin zona. Am testat doar avatul in cateva puncte principale si nimic. Nu am vazut nici atacuri la suprafata. Nu erau pescari si nici lume la plaja sau gratare nu prea era.

In zona podului de la Dumitrana, inca nerefacut auto dar cu acces pe jos sau bicicleta, se executa ceva lucrari dubioase. Bratul care se facea imediat in aval de pod in dreapta a fost barat cu pietris si a aparut acolo un fel de dig semirotund. Nu cred ca se face vreun pod mai smecher, mai degraba inca o balastiera…

Nu am avut timp sa testez locurile bune de oblete dar e bine ca e podul facut si sper sa ajung curand si la obleti

Vizualizare 7 articole - 49 la 55 (din 55 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.