Recent Replies

Recent Topics

Pescuit pe râul Siret

Acasă Forumuri Pescuitul pe râuri Pescuit pe râul Siret

Acest subiect conține 32 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de golden fish golden fish acum 3 ani, 3 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 33 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Domnul Nelu nu ne mai scrie nimic pe forum. Stiti de ce? Pentru ca e plecat cu prietenul cu care planuise si iesirea in Delta, undeva pe Siret, mai exact la varsarea raului Putna in Siret. Capturasera cate un somotei si era putin suparat ca sareau avatii si nu ii putea prinde. Incepuse ploaia si ii deranjau malurile namoloase din urma viiturilor. Cam asta este rezumatul convorbirii noastre de ieri.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Acum vreo 3 ore m-am intors de la confluenta Siretului cu Puta.Ambele erau cam tulburi.Pestele nu tragea.In doua zile(de fapt o zi si jumatate) am prims doar doi somotei pana in 1,5kg/buc.Nu am avut decat rama rosie de gunoi pentru somn.Nu am prins nici un chitic la undita pentru a da la pestisor viu.In schimb la undita cu linie de 0,16 si carlig mic am capturat unul din somotei.La aceasta confluenta Siretul face o curba la 180 grd.iar Putna se varsa chiar in curba.In zona respectiva apa avea la mal peste 4m adancime.Exact la confluenta(care era plina de gunoaie si PET-uri aduse de Siret)sarea avatul sau salaul.
    Am incercat in nenumarate randuri sa-i prind la taparina cu muste insa nu au raspuns afirmativ.Zona era destul de populata cu fitofag mare un localnic de pe malul opus a reusit sa prina unul apreciat cam la 8kg la japca.L-a priponit de un copac si incerca sa mai prinda unul.Nu am putut rezista si i-am strigat ca am sunat la 112 sa vina cat mai rapid politia(bineinteles ca l-am mintit).A mai stat vreo 15 min. si-a luat captura si a plecat.
    Sambata seara a fost o ploaie torentiala cu piatra prin imprejurimi, pe noi ne-a ocoloit, chiar si la Ramnic a plouat torential si cu piatra inundand numeroase strazi.Astazi la intoarcere am vazut pe traseu efectele, crengi si copaci cazuti pe sosea, lanuri de porumb culcate si ciuruite de grindina.Mi-a spus sotia ca in jurul Ramnicului ploaia cu grindina a distrus toate gradinile si solariile cu zarzavaturi si rosii.
    Poate ca si aceasta schimbare brusca de vreme a influentat pestele…..nu stiu cum naiba se face dar parca anul asta numai de asa ceva am avut parte…

Nelu
    Nelu
    Blocat

Ma intreb oare din cauza ca taparina pentru avat avand un plumb la capat lucreaza la ceva adancime si pe motivul asta nu a pus gura rapitorul?
    Taparina care am pierdut-o avea un shad la capat si cred ca actiona mai la suprafata…..

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Din ce vad in poze locurile arata foarte bine. M-as campa 2-3 zile pe acolo dar sa am masina langa mine si fara ploi daca se poate.
    Avatul nu a vrut sa manance si nu cred ca din pricina plumbului deoarece eu dau tot asa cu plumb mai tot timpul. E bine de incercat si cu twister sau altceva in capat din cand in cand.
    Presiunea in schimbare sunt convins ca il afecteaza.
    In ce localitate si judet este confluenta asta?
    Braconajul dupa parerea mea este in scadere si probabil ca si datorita oamenilor cu simt civic mai dezvoltat.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Locul este foarte accesibil, mergi numai pe asfalt, practic este la cca. 500m de sat.
    Masina sta langa tine, te uiti din masina la lansete(cam 2-3m de mal)
    Singurul inconvenient este ca nu ai umbra, nu este nici un copac in portiunea respectiva.
    Eu vreau sa merg pe malul opus, exact la confluenta, unde sareau acei pesti, dar atunci cand se vor linisti apele.
    Pe malul opus este si umbra.
    Locatia este usor de gasit.
    Ai doua variante:
    -prin Ramnicu Sarat>Maicanesti>Nanesti>Calienii Noi>Calienii Vechi si la marginea satului urci digul si ajungi la locul cu pricina.
    -prin Focsani>Rastoaca>Botarlau>Vulturu>Calienii Noi>Calienii Vechi
    ambele trasee sunt foarte bune, fara gropi,etc.
    De aici si pana la barajul de la Ciuslea mai sunt vreo 20km

Attachments:
    Nelu
    Nelu
    Blocat

Am uitat sa precizez ca digul este pietruit, iar zona respectiva este cu iarba, deci chiar daca ploua tot poti sa urci digul si la cativa pasi ajungi pe asfalt in sat.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Rectific, distanta pana la Ciuslea este de 36km

Attachments:
    Nelu
    Nelu
    Blocat

Daca vrei poti sa mergi si prin Braila>Maxineni>Maicanesti>Nanesti>Calienii Vechi
    din Bucuresti pe ruta Ramnicu Sarat sunt 195km, pe ruta Braila sunt 280km si pe ruta Focsani sunt 209km
    Traseul il alegi in functie de ce ape vrei sa mai testezi.

Attachments:
    Nelu
    Nelu
    Blocat

iata un detaliu al zonei

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Arata foarte bine locurile, le voi trece pe lista mea asa cum am trecut si Ciuslea si nu am facut rau.
    Pe malul opus sunt pomi dar sunt si braconieri si e posibil ca noaptea sa mai apara si hoti. Imi povestea un batran la barajul de mai de sus de Ciuslea ca noapte niste borfasi din sat le fura pescarilor tot ce pot.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Pe malul opus de care zic eu(vezi imaginea 0005) nu vin braconieri la japca pentru ca nu au spatiu de desfasurare.
    Nu am auzit sa se fure prin zona, mai ales ca “pintenul” de care vorbesc este protejat de apa iar cea mai apropiata localitate este Vadu Rosca la vreo 6km.

golden fish
    golden fish
    Participant

Foarte misto locurile Nelu,as vrea sa avem si pe langa Galati asa niste zone.Banuiesc ca atunci cand e linistit Siretul locul e chiar promitator.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 33 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.