Recent Replies

Recent Topics

Pescuit, turism, aventura, supravietuire

Acasă Forumuri Pescuit si agrement in Delta Dunarii Pescuit, turism, aventura, supravietuire

Acest subiect conține 56 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 săptămâni.

Vizualizare 9 articole - 49 la 57 (din 57 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ma bucur sincer. Sa stii ca nu e usor sa incerci sa organizezi o astfel de iesire de unul singur si sa reusesti sa ii multumesti pe toti participantii. Mi-a fost greu sa hotarasc ce, pe unde, cand… sa gasesc echilibrul dintre plimbare, pescuit, odihna… Data viitoare va fi mai usor si pentru mine deoarece ati acumulat deja si voi o experienta si veti putea participa mai activ in primul rand la luarea deciziilor.

Si asa cred si eu ca a fost o saptamana superba si asa cum spui un amestec de relaxare si efort dracesc.

Ma bucur ca chiar daca am mai exagerat uneori cu opririle sau marsurile prelungite, am facut-o doar ca sa umplem timpul cat mai bine si sa vedem cat mai multe locuri, si sa prindem cat mai mult peste. Ma bucur deci ca ati reusit si voi sa prindeti si astfel sa putem spune cu totii ca am fost multumiti. Daca unul singur nu ar fi multumit atunci toate eforturile celorlalti ar pierde din valoare.

Da, si mie imi este deja dor de zilele alea…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Fericirea de pe fata omului spune multe… Ne dam seama ca am ajuns sa ne bucuram cand prindem 20 marlite, probabil toate sub dimensiunile legale sau poate la limita lor, si ne mai bucuram si sa le luam acasa si sa le mancam.

O fericire trista as spune.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iarna in Delta. Unde inainte nu prea vedeam pescuit la copca in Delta iata ca au inceput sa apara imagini si cu acest sport. Sincer, acolo as incerca si eu ceva senzatii, pe lacuri la stiuca sau chiar pe canale.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Pescuitul la copca o fi sport, o necesitate sau un motiv de a pleca de acasa?

Eu personal nu prea as pleca de acasa la temperaturi sub zero. Doar daca exista o motivatie sufucient de temeinica.

Nu inteleg placerea de a sta langa o gaurica in ghiata lacului din care chiar se poate intampla sa scoti niste pesti frumusei.

Eu inteleg placerea pescuitului ca a fi sa te simti bine in natura, nu neaparat sa contorizezi numar sau cantitati de capturi.

Oricum este de apreciat efortul pe care-l depun copcarii, nu oricine poate.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salutari din Delta Dunarii! Maine plec spre casa. Acum sunt campat undeva pe canalul Sontea unde semnalul la mobil e foarte slab. O iesire frumoasa, cu detoate.

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Tura din Delta de la sfarsitul lunii aprilie a fost una axata in mare parte pe plimbari si relaxare. Era si normal sa fie asa fiindca pescuitul era intrat in prohibitie si doar scrumbia putea fi pescuita legal.

Apa era foarte tulbure si nu se putea pescui oricum nimic.

Noi ne-am lasat la apa in jurul pranzului si din cauza vantului care batea din SSE am fost nevoiti sa cautam un loc care sa ne fereasca de actiunea lui. Am ales bucla de la Ivancea si am facut foarte bine deoarece locul gasit acolo a fost unul de poveste, cu iarba verde, liniste, spatiu pentru Bruce, flori, lemne…

Am petrecut acolo 3 zile cu detoate, mancaruri gatite, plimbari la mare la Sfantu Gheorghe, scrumbie, somn, relaxare.

La Sfantu am reusit intr-o zi sa esuam din pricina vantului cu barca pe uscat dar am actionat repede, ne-am dezbracat si am intrat in apa unde am repus-o pe linia de plutire si cu ajutorul valurilor. 

Temperaturile de peste noapte au fost ok, am dormit in cort in conditii foarte bune.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Inca o iesire in Delta s-a consumat zilele trecute.

Doi baieti, o barca cu motor, bagajerie minima si multa vointa.

Am umblat timp de 4 zile pe un traseu mult batut de noi, incercand sa evitam o Dunare tulbure si murdara, ceea ce am si reusit datorita deciziilor luate in fiecare moment in care trebuiau facute schimbari.

Am parcurs 250 kilometri cu 20 litri de benzina adica un raport excelent. Bagajeria putina a contat dar probabil ca si vantul din spate pe urcare a avut un rol esential.

Ca de fiecare data va promit povestea pentru mai tarziu dar e posibil sa nu mai revin cu ea niciodata. Un lucru e cert, urmeaza planuri pentru urmatoarea iesire…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Continua aventura prin Delta. Astazi a 3 a zi am umblat mai mult.

Vizualizare 9 articole - 49 la 57 (din 57 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.