Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul crapului cu musca artificiala

Acasă Forumuri Pescuitul in Giurgiu Pescuitul crapului cu musca artificiala

Acest subiect conține 1 răspuns are 1 voce și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 4 ani, 10 luni.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

[video]https://www.youtube.com/watch?v=_TSt8pU2Tc4[/video]

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Folosesc aceasta tehnica cu muste artificiale la pescuitul crapului de cativa ani si marturie imi stau si filmarile pe care le fac si le postez pe canalul meu. Astazi ma uitam la PVTV care are o emisiune in acest sens in Ungaria si ma bucur ca in sfarsit au hotarat si ei sa promoveze acest stil de pescuit mai ales cand stiu ca Gabi Ivan s-a rugat de ei mult timp ca sa ii convinga si nu a reusit. E drept ca la ei reclama face totul si daca nu esti vreun mare producator de bile sau stiu eu ce nada si care sa si cotizezi, nu prea apari pe la ei. In plus promoveaza prea mult pescuitul crapului in care neaparat trebuie sa folosim scule de sute de euro si nada si momeala cu zecile sau sutele de kilograme. Sunt impotriva acestui lucru si voi fi mereu si am multe motive sa fiu. In primul rand in calitate de crescator de crap ce sunt dar si de alte specii stiu ca toate acele tone de chimicale lasate de pescari intr-o balta zilnic nu fac deloc bine pestelui. Nu fac bine nici bugetului familiei pescarului si nici lui care cumpara, cara, produce… ca un hamal. Fac bine producatorilor care isi vand marfa si care ii transforma pe pescari in sclavii lor. Pe de alta parte majoritatea proprietarilor de balti din Romania au mers pe o politica gresita si tembela. Au populat cu peste putin sau deloc si au lasat sa se ia peste acasa, limitat in mintea lor la cateva kg dar in realitate luat cu sacii cand se prindea. Apoi au limitat posibilitatile de exprimare ale pescarilor, au interzis pe rand mersul, pescuitul si plantatul cu barca,apoi navomodelele, apoi plantatul de orice fel, altii au impus nada sau momeala… Nu vi se pare TEMBELISM? Exprimarea pescarului trebuie sa fie libera, sa foloseasca mijloace legale dar sa elibereze pestele. In toate tarile civilizate pestele este eliberat in incintele private unde rata de capturare depaseste cu mult pe cea de regenerare. Eu la mine pe balta accept doar sportivi care elibereaza si folosirea momelilor naturale, rame, viermi sau porumb deoarece vreau ca eu sau cei ce doresc un peste de consum sa manance ceva sanatos si nu toate mizeriile producatorilor de iluzii. De ce sa ii interzic sa planteze sau sa dea din barca? Pentru a il face pe bietul naiv sa gandeasca alte trucuri, mulinete si bete cu care sa arunce 200 metri, prastii, ierni pierdute pe casting… Deci tot producatorii castiga. Dar au si ei fraierii lor. Asta e. Eu unul nu m-am lasat prins in aceasta goana a lucrurilor si prefer stilul clasic cu mamaliga sau porumb pe Dunare sau Delta, cu minimul de bagajerie si maximul de placere si distractie. In sprijinul meu vin si retetele de succes care exista si anume baltile cu taxa mare si fara retinere de peste. Acolo gasesti capturi mari dar tot acolo le lasi, ca sa se poata bucura de ele si altii. Cu mustele artificiale poate ca nu prinzi atat de mult crap ca si cu metodele clasice dar ai avantajul lejeritatii ca bagajerie, nada, momeala plus dinamismul care nu poate fi decat benefic sanatatii. Un om, un pescar care tine la el, trebuie sa isi ia in calcul ca pescuitul e un sport care inseamna miscare, tonifiere si nu doar mici si bere, fotolii comode si burti grase. Si tot acest rau si-l fac pe banii lor, multi bani…
    Poate ca eu am avut norocul sa ma antrenez cu mustele la mine in balta si sa vad exact ce muste prefera crapul, cand si cum mananca dar astea nu mai sunt secrete pentru nimeni si filmarile de pe youtube pot fi de mare ajutor multora. Apoi ca o garantie a ceea ce am invatat, am avut norocul sa prind la Giurgiu pe canalul Plantelor in 2011 in noiembrie un exemplar de 10,2 kg. Deci crapul ca si carasul sau alte specii pasnice se pot prinde cu muste artificiale dar cu siguranta nu este pentru oricine aceasta incercare.

Vizualizare 2 articole - 1 la 2 (din 2 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.