Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul cu snurul

Acest subiect conține 2 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 săptămâni, 6 zile.

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

In Delta Dunarii merg de 30 ani si am fost in multe locuri dar nu am vazut niciun pescar de fly. Imi aduc iarasi aminte de niste mari smecheri pescari muscari ce il barfeau pe prietenul Gabi pe forumurile lor si iata ca am avut prilejul sa il vad acum pe Gabi in Delta dand cu spor la stiuca cu streamerele produse de el si prinzand bine de tot. A prins mai multe stiuci decat noi ceilalti care am dat cu naluci clasice. A dat si la avat dar avatul nu a reactionat pozitiv insa repet, tinand cont ca Delta este locul unde gasesti zeci de specii de peste ce pot fi prinse cu streamere sau muste artificiale, oamenii merg in Delta doar cu gandul de a prinde mult si mare si uita de fly. Il felicit pe Gabi si ma bucur ca are puterea sa nu ii bage in seama pe unii oameni fara caracter.

Ciuby
    Ciuby
    Participant

aici tin sa te contrazic putin … Stiuca, Bibanul si Rosioara le pescuiesc la fly de 3 ani . este adevarat ca pescuitul cu musca artificiala in apele de ses din tara noastra a prins contur putin mai tarziu si este o parere personala : tot mai multi vor face asta datorita braconajului cu diferite metote care au decimat pestele , au mai ramas rosioare obleti si clenuti deci ramane cam singura metoda cu care te mai poti simti bine pe o apa din Romania neconcesionata

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Imi place sa pescuiesc bibani si rosioare, sunt destul de spectaculosi mai ales cand folosesti scule ultra usoare. Observ totusi un declin al speciilor in ultima vreme si in Delta si e firesc ca cei care au distrus speciile importante sa se indrepte acum spre ce a mai ramas. Si obletii sunt placuti la prindere cu muste artificiale.

Totusi cu flyul e greu in multe zone in Romania, dezarmant as spune. 

Vizualizare 3 articole - 1 la 3 (din 3 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.