Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul pe canale

Acasă Forumuri Pe unde am pescuit in ultimul timp Pescuitul pe canale

Acest subiect conține 45 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 2 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 46 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Am fost ieri la Mintia, la canalul de apa calda in cautarea avatului, dar acesta nu s-a prezentat in cele 20 de minute cat am rezistat sa stau in zona. Sezonul este in toi deoarece s-a raspandit zvonul ca se prinde peste. Eu am vazut 2-3 capturi de mrenute cat palma si un carasel.

Era plin locul de pescari in zi lucratoare la ora 14. Ma intreb ce-o fi in weekend cand se stie ca nu vin controale deoarece nu sint platiti corespunzator sa lucreze in zilele de sarbatoare.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

SCURT RAPORT DE WEEK-END

Vineri, 25 sept, orele 14-15: apa foarte scazuta ( cel mai mic nivel pe care l-am vazut ), vremea in schimbare, rafale puternice de vant din toate directiile. Am incercat la clean si avat, capturi zero.

Sambata, 26 sept, orele 9-13: apa la ora 9 era mare, la ora 11 a ajuns iar la minimul istoric, la ora 13 iar era crescuta. Barajul si-a facut de cap. Vremea inchisa, putina burnita, vant usurel. Am incercat iar la avat si clean, am prins 4 cleni apropiati de 20 cm si 4 pui de avati cam la aceleasi dimensiuni, si acestia din urma au intrat pe musca de clean. La streamere de avat am avut un singur atac, dar probabil tot un pui deoarece nu a reusit sa inghita si carligul.

Duminica, 27 sept, orele 8-10: apa la nivel ridicat, vreme inchisa, vant slab. Am incercat doar la clean, am prins un clenut de vreo 23-25 cm si un oblete.

Pescarii de stationar au fost prezenti si ei, braconieri am vazut doar duminica. Ce a m vazut capturi la stationar au fost cateva albituri si un caras cat palma unui pusti de 12 ani.

Braconierii au reusit un crap de vreo 2 kg inainte cu putin sa ajung eu. Crap, care a fost trantit cu dusmanie de pamant si repede bagat la portbagaj. Stilul de braconat a fost la hata ( cu 3 ancore pe fir ). Mie mi se pare cel mai sadic stil de braconat. Cu siguranta cei care practicau acest stil nu au facut-o ” de foame ” sau ca nu au ce sa puna la copil de mancare la scoala. Vorbeau tare si le-am auzit un calcul : ” Pai iau un salau de 10 kile, e 2 milioane direct “. Eu stiam ca salaul e mai scump, iar unul de 10 kg nu stiu daca mai exista in libertate pe apele din Romania. Am vazut cu ani in urma un trofeu facut din unul de 6 kg, prins tot la hata pe Mures undeva langa Orastie. E imens!!! Imposibil de scos din apa cu lansete de pescuit sportiv.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

In diminetile weekend-ului trecut (  3 si 4 oct. ) cativa obleti, clenuti si pui de avat cam cat palma. Toti la muste de clean

Ieri, 9 oct., 2 obleti la muste de clean.

Azi, 10 oct., un clenut, un avatel si un avat puber cam la 5-600 gr. Toti la streamere de avat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pozele postate sunt izbitor de asemanatoare cu cele din postarea ta de mai sus, cea din 2013… Si sunt de o rezolutie orbitoare!

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Erau aceleasi  😀

Nu stiu cum am reusit sa le pun in postarea din 2013, atunci nu am prins nimic.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Asta insinuam si eu, ca sunt aceleasi…

Si finut mai ziceam si ca au o rezolutie neconforma cu pagina...

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Inteleg ca te macina invidia, dar nu stiu daca din cauza capturilor sau a calitatii deosebite a camerei foto.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

In ultimele 3 zile am fost in fiecare seara, rezultate foarte slabe.

Marti, 40 minute, 2 avati mici.

Miercuri, 90 minute, un avat si mai mic.

Joi, 150 minute, 1 clenut si mai mic.

Miercuri s-a prins accidental la viermisor un salau de vreo 25 cm si a fost eliberat imediat de catre pescar.

Joi a venit controlul si a eliberat de la un pescar un salu tot cam de 25 cm, dar era deja mort.

Apa in general crescuta si cam tulbure, atacuri ale avatilor razlete si mici.

Daca merg si azi, conform statisticii va trebui sa prind maxim jumatate de obletel in 200 de minute.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am amici care pescuiesc pe Mures si spun ca avatii isi fac de cap pe la ei. Probabil difera de la o zona la alta activitatea lui.

Marcellll
    Participant

A inceput sa mearga salaul la cicada pe canal , dar mici. Cam 25 cm si toti sunt frati. Nimic mare pana acum in afara de faptul ca am avut ieri (seara) o ruptura… Sunt mai mult ca sigur ca era somn.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Salut Marcel, bine ai venit pe forum.

Am fost ieri dimineata, am vazut ca s-au luat 2 salai la stationar in jurul orei 9, erau fratii celor pe care i-ai eliberat tu vineri.

Eu am peins un avat ceva mai rasarit, acum plec iar la canal.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Azi a fost dezamagitor, am fost de la 8 la 11 si de la 17.30 la 19.00.

Nici un atac, 2-3 sarituri dimineata in jur de ora 9. In rest pauza totala. Nici la stationar n-a mers mai bine, doar cativa obleti.

Apa a fost in general la nivel mediu, dar a fost si ceva mai scazuta o perioada.

Mai e si maine o zi, vremea se anunta destul de buna.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 46 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.