Recent Replies

Recent Topics

Pescuitul pe Dunare

Acasă Forumuri Pescuit pe Dunare Pescuitul pe Dunare

Acest subiect conține 32 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 săptămâni, 1 zi.

Vizualizare 9 articole - 25 la 33 (din 33 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

De unde draq ai copiat asta? Mie greu si sa o citesc toata, daramite sa o mai si scriu. Macar sa stiu de la cine vine amenda pentru drepturile de autor… .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O iesire scurta, de control pe o Dunare cu cota -45 cm, la Giugiu pe Dunare si Brat Ara si la Gostinu.

Apa foarte limpede si micuta, zero trasaturi, zero sarituri si doar doi pescari amarati pe toata aceasta intindere de kilometri…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

A inceput deja sa se prinda scrumbie in aval de Portile de Fier. Sunt primele exemplare capturate dar e semn ca incepe sa ajunga. Probabil ca va incepe si nebunia celor care traiesc din acest sport si anume aducere scrumbiei din apa catre frigidere.

Nu am auzit pana acum si nici nu am vazut sa existe cineva care sa elibereze scrumbie. E posibil ca dupa prinderea ei, manipularea sa o lase si fara ceva solzi si intoarcerea in apa sa ii fie fatala, dar, si asa, cred ca romanul considera eliberarea scrumbiei ca fiind un lucru interzis.

golden fish
    golden fish
    Participant

Am fost sambata si duminica plecati la Rachelu ca doar deh,sa deschis pescuitul si pe cat de asteptata a fost iesirea asta pe atat de mare dezamagirea.Ne-a intampinat o Dunare in plina viitura, malita si plina de cioate si crengi,asa ca ne-am bucurat de peisaj, de pasari si de dormitul sub cerul liber(care apropos a fost o premiera ptr mine sa dorm afara pe iarba).Dar chiar si asa a fost frumos, ne-am odihnit  si am prins si un somotel de un kil si un pic pe care l-am mancat facut la protap.A fost o haiduceasca adevarata  plina de suspans si ceva actiune.

Acum stau si ma gandesc ca nu peste mult timp se deschide pescuitul si nu o sa avem pe unde merge(Siretul ,Dunarea,Prutul =braga).Peste tot apele sunt mari si tulburi si nu ai cum sa ajungi la locurile de pescuit.Dar poate vin vremuri mai bune si se mai termina cu ploile si isi mai revin toate apele ,pana atunci ne rugam .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Imi era teama ca asa va fi! Defapt ti-am si spus la telefon ca Dunarea creste si e murdara dar daca te-am vazut asa hotarata m-am ferit sa mai insist. Si stii de ce? Fiindca si noi am plecat tot impotriva sortii, stiam ca vor fi ploi si furtuni si totusi am plecat si ne-am simtit foarte bine. Natura are foarte multe de oferit si depinde de fiecare cat poate primi. Mereu spun ca daca pleci la pescuit doar pentru peste, ai sanse sa te intorci acasa necajit de cele mai multe ori. Daca stii sa te bucuri si de toate celelalte atunci vei ajunge acasa mereu fericit. Eu am reusit!

Nu iti ascund ca deja ma visez in Delta…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am trecut saptamana asta pe la Cernavoda pentru o scurta partida de avat. Nu am stat prea mult dar am reusit sa prind un avat micut undeva sub cascada.

Pescari erau destui dar peste nu prea se prindea

Apa scazuta si in scadere

Parasutisti din belsug

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Mereu spun ca declinul avatului ca specie devine tot mai evident. De ce?

Sunt multe cauze dar toate au un numitor comun, lacomia omului

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salutari de la Sfantu Gheorghe din Delta Dunarii

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am ramas si azi in Sfantu. Au tot fos avertizari de vreme rea si am preferat sa stam in tabara. A fost si soare dar au fost si nori si vant. Am pescuit la stationar bibani si platici pentru un bors. Avatul nu a mers. Multi turisti erau veniti special pentru avati. Maine ne indreptam spre Sulina

Vizualizare 9 articole - 25 la 33 (din 33 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.