Recent Replies

Recent Topics

Aproape totul despre avat

Acasă Forumuri Pescuit la rapitor Aproape totul despre avat

Acest subiect conține 36 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 3 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 37 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pentru majoritatea pescarilor romani avatul reprezinta inca o mare necunoscuta iar pentru alti multi el este doar o varianta de criza in conditiile in care disperarea si lipsa altor specii nu le mai ofera o alta alternativa de a duce acasa vestita sacosa cu peste.
    Traim intr-o societate unde cei multi si rai fac legile, legi care se intorc impotriva noastra a tuturor, in care noi insine reprezentam cel mai mare dusman al nostru si cu care nu ne putem lupta, el fiind parte din noi. Democratia ne-a oferit prilejul de a ne arata cat suntem de egoisti de nepasatori, nemilosi cu tot ce ne inconjoara, nu avem nici o perspectiva indepartata si nu ne sperie viitorul sumbru pe care ni-l creem zi de zi prin actiunile noastre bazate pe profit imediat, tun, japca, facere, rezolvare, producere.
    Am dus la apogeu posibilitatea de autodistrugere a unei natii si nu cred ca altii ar fi putut juca rolul nostru mai bine pe aceasta planeta si cu siguranta am scris pagini noi de istorie universala.
    Eu am descoperit acest peste poate dintr-o prostie dar l-am luat in serios imediat si m-am confundat cu modul lui de viata. Am incercat apoi sa ma indepartez de naravurile vechi si de vechile forme de pescuit care par sa nu mai aibe legatura cu pescuitul sportiv si sportul in general. Romanul pescuieste ca sa se faleasca, ce mare captura prinde el sau cate kilograme de peste a adus el acasa sau ce scule scumpe si-a luat. Sunt suficiente motive care sa ma determine sa parasesc zona asta a “burtosilor” care se cred pescari si unii buni doar fiindca reusesc sa isi irite cate un prieten cu aroganta lor.
    Spiritul meu vrea sa fie acela al unui luptator drept care ataca prada din fata, care si-o priveste in ochi si nu pe la spate. Nu umblu sa umplu buzunarele nu stiu carei firme de unelte, accesorii ori momeli de pescuit, nu fac pact cu vreun brand. Imi aleg echipamentul in limitele unei sume de bun simt si pun pret pe alte valori.
    Natura pentru care ne-am pierdut respectul o voi pune pe primul plan, ea ma va calauzi in toate expeditiile mele de pescuit, obiectivele mele principale vor fi locurile noi si interesante, locurile vechi pline de amintiri si nostalgii, locurile salbatice, virgine, curate, apoi va fi spiritul sportiv in care pestii trebuie sa aibe sansa lor la viata. Ma voi bucura la fiecare captura indiferent de specie sau dimensiune dar ma voi bucura si atunci cand ii voi reda libertatea in murmur dezaprobator al altor asa zisi pescari. Vor fi prietenii vechi si adevarati care sunt atat de putini in vremurile astea tulburi dar vor fi si prietenii noi legate pe malul apei sau pe cel virtual. Un alt obiectiv va fi imbinarea armonioasa a pescuitului cu miscarea in aer liber, la mare, la munte, pe Dunare sau in Delta. Un pescuit dinamic cu alergatura cu toti senzorii conectati la capacitate maxima.
    Am studiat, am invatat aproape tot ce am gasit despre avat si am trecut la capitolul in care inovez si introduc notiuni noi in pescuitul avatului si sunt mandru cand vad ca altii preiau din munca mea, cu mentiunea ca majoritatea nu au demnitatea de a spune macar un simplu multumesc. In paginile ce vor urma voi posta tot ce stiu si ce voi mai aduna in timp despre tehnici, locuri, echipamente care pot ajuta un pescar dornic sa urmeze calea mea si nu voi cere in schimb nimic si stiti de ce? Pentru ca pescuitul sportiv cu tot ce implica el fizic sau emotional nu este si nu trebuie sa fie o afacere ci doar un sport in care dai si castigi prin rezultatele muncii depuse dar niciodata nu cauti un profit de niciun fel.
    Daca mi-ai citit randurile si le impartasesti macar trei sferturi inseamna ca intr-o zi ne vom putea intalni pe un mal de apa unde sa ne bucuram impreuna de clipele frumoase oferite de acest sport iar daca nu probabil ca vom fi in tabere diferite dar ne neaparat dusmani.

dani popa
    dani popa
    Participant

Asta ar trebui sa fie o lectie inainte de a lua multi batul de japca in mana sau juvelnicul cu ei, cuvinte care ating profund!!! Intradevar duar asa putem sa readucem echilibrul, de care merita sa se bucure si urmasii urmasilor nostrii!!!

dani popa
    dani popa
    Participant

Trei avati prinsi in 7/11/13

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Bravo, deja imi faci pofta sa prind un avat.

dani popa
    dani popa
    Participant

Am postat si doua video dar din pacate sunt prea mari si dau eroare, la streemerele voastrea am prins ieri 4 avati, iar restul de pescari de lanaga mine dadeau la salmo thrill, lingurite nici macar unul n-au prins, fac o treaba f buna mustele, asteptam sa inceapa pestii, nebunia. Iar astazi in 8-11-13, am prins un avat si 4 salai!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

BRAVO ! Daca ai timp profita fiindca se racesc apele si avatii si salaii vor disparea si ei. Eu am vreo 15 Salmo Thrill si nu am prins nimic cu ele, le folosesc pe post de plumbi. E adevarat ca arata bine si evolueaza perfect dar asta intr-o tara unde sunt si pesti, si pesti mari. La noi nu e cazul. Ma gandesc intr-o tara ca Ungaria unde se spune ca avatii mor de batranete si unde se prind cu Thrillul, cati am prinde noi cu mustele, sute si mii…
    Au aparut anul asta si modelele de 5 cm, astea sigur sunt facute pentru Romania…

dani popa
    dani popa
    Participant

:)) ai dreptate alea de 5 cm poate vor da cva rezultate, eu am doar trei thrill-uri dar nici unul nu a adus rezultatu dorit

Nelu
    Nelu
    Blocat

Pescuit la avat pe bratul Sf.Gheorghe la Cormoran
    http://youtu.be/ijFECt-LXCM

Nelu
    Nelu
    Blocat

In zona respectiva am fost acum 4 ani…..

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Unde exact e locul ca nu m-am prins?

Nelu
    Nelu
    Blocat

aici:

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Nu prea reusesc sa localizez exact. Eu cred ca sunt primul explorator al zonei Uzlina pentru avat si am filmarile cele mai tari. Nenea asta cu siguranta a vazut filmarile mele si s-a gandit si el sa prinda un peste cand a luat plasa cu stiuca si bibanul care nu au mancat. La Uzlina toti merg la stiuca, nimeni la avat asa ca il suspectez de plagiat dar nu conteaza, si cu o emisiune in minus nu cred ca as fi castigat ceva.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 37 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.