Recent Replies

Recent Topics

STATISTICS

016949
Users Today : 175
Users Yesterday : 277
This Month : 4759
This Year : 16949

Planuri de pescuit pe termen lung

Home Forums Planuri viitoare Planuri de pescuit pe termen lung

This topic contains 52 replies, has 6 voices, and was last updated by Catalin Catalin 3 weeks, 4 days ago.

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 53 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iarna este un anotimp urat pentru pescarul roman. Chiar daca mai dam la o copca sau la un canal cu apa calda iarna romaneasca e neprietenoasa cu pescarul. Ce asteptari avem pentru perioada urmatoare? Pai pana pe 22 decembrie noaptea va mai creste, adica inca o luna de chin fara speranta. Inca trei luni apoi frigul si apele inghetate ne vor tine departe de ele. Cu putin noroc dupa 15 martie apa Dunarii va incepe sa se incalzeasca si sa ne dea speranta. Anul asta pe 20 martie eram in Delta unde prindeam avati si salai la o temperatura a apei de 6,8 grade. Deci sperantele noastre de muscari sunt direct legate de echinoctiul de primavara adica ne asteapta un somaj de patru luni.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Lucrez la programul de pescuit pentru 2014. 😉 Sper sa il pun aici in seara asta asa ca stati aproape, merita.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Abia astept sa vad ce ma paste. Promit solemn ca cel putin la 1% voi participa si eu, chiar daca va trebui sa pescuim pa Luna! Am auzit ca avatii cresc mai mari daca gravitatia e mai mica.

Si, apropos, avatii disting si constientizeaza culorile! Si o mare parte din rapitorii de ape mai putin adnci, si cat de cat limpezi. Si chiar si pasnicii disting culorile, carasul fiind dintre cei mai buni ” cunoscatori ” ai spectrului culorilor.

Trebuie putin aprofundata si chestia asta, s-ar purea sa fie diferente sesizabile la capturi tocmai din aceasta cauza.

Promit ca voi face un articol, dar trebuie sa mai studiez cateva zile.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Studiaza si lumineaza-ne. Pana la proba contrarie voi folosi tot hanoracul rosu…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Poti sa-l folosesti linistit atata timp cat cauti pestii la o distanta mai mare de aprox. 10m. In textul de mai sus ma refeream doar la crominanta nalucilor sau a momelilor, relativ la luminozitatea naturala.

Treaba cu camuflajul pescuitorului este relativ simpla, o voi descrie in cateva randuri in articolul promis.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am muncit la programul asta mult mai mult decat mi-am propus deoarece unele date noi s-au suprapus cu cele vechi si mi-a fost destul de greu sa aleg de exemplu intre un avat de Balteni si un macrou grecesc sau intre un biban de Sontea si un somon suedez. Oricum, se stie, nimeni nu ne poate garanta ca vom prinde peste intr-un loc imtr-o perioada. Astept din partea baietilor mei criticile si sugestiile de rigoare. Astept din partea cititorilor intrebari despre locurile, perioadele si speciile de pesti vizate de mine in acest program.

Program pescuit 2014

11ianuarie-12ianuarie Cernavoda ——————-Canalul cu apa calda
    15februarie-16februarie Cernavoda —————–Canalul cu apa calda
    14martie-16martie Delta Dunarii ——————-Pardina
    —————–P—R—O—H—I—B—I—T—I—E————————-
    4aprilie-13aprilie Delta Dunarii——————–Pardina, canal 36, Stipoc
    26aprilie-27aprilie Dunare————————–Zimnicea, Turnu magurele, Islaz
    1mai-4mai Delta Dunarii—————————–Baltenii De Jos
    15mai-18mai Europa———————————-Grecia
    23mai-26mai Dunare———————————-Izvoarele, Pristol
    —————–P—R—O—H—I—B—I—T—I—E———————-
    7iunie-15iunie Delta Dunarii————————Maliuc-Mila23-Sulina
    23iunie-6iulie Europa——————————-Suedia, Norvegia
    17iulie-20iulie Romania——————————Cozia, Mintia, Deva
    30iulie-3august Delta dunarii———————–Pardina Dunare
    21august-24august Delta dunarii———————Sireasa, Canal36
    19septembrie-21septembrie Delta Dunarii————-Uzlina, Isac
    4octombrie-12octombrie Delta Dunarii—————-Sireasa
    24octombrie-26octombrie Delta Dunarii—————-Sireasa
    14noiembrie-16noiembrie Delta Dunarii—————-Baltenii De Jos
    13decembrie-14decembrie Cernavoda——————-Canalul cu apa calda

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pentru pretentiosi am pregatit si versiunea colorata…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Anul asta – 2014 – vine si scrumbia conform programului stabilit?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am auzit una si mai gogonata, cica anul asta urca somon in locul scrumbiei. Greutatea medie a unuia va fi cam 15 kg si vor fi vreo cateva milioane de exemplare deci vor ajunge pentru toti fomistii. Nu vor avea prohibitie deoarece somonul la fel ca scrumbia nu mananca pe urcare dar pe drumul de intoarcere din cauza slabirii accentuate majoritatea lor mor iar ANPA a hotarat ca decat sa moara aiurea mai bine da liber la pescuit cu orice metoda inclusiv grenade defensive.

In alta ordine de idei vine, nu vine, perioada de prohibitie nu ne lasa alta variante. Retine ca pescuitul legal al acestei specii presupune maxim 4 lansete cu cate 2 carlige fiecare.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Da, asa am auzit si eu, doar ca pe Mures va urca somonul, nu pe Dunare cu se intampla pana acum. Oricum e o specie invaziva si trebuie starpita prin orice mijloace.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Se spune ca sar lejer peste barajele gen Vidraru sau PF si adora mersul prin conductele microhidrocentralelor. Si inca ceva, iubesc la nebunie apele cafenii-cacanii.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Va trebui sa inventam un stil de pescuit prin conducte. Trebuie sa fie ceva foarte sportiv.

Viewing 12 posts - 1 through 12 (of 53 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.