Recent Topics

STATISTICS

022376
Users Today : 115
Users Yesterday : 120
This Month : 4116
This Year : 4116

Planuri de pescuit pe termen lung

Home Forums Planuri viitoare Planuri de pescuit pe termen lung

This topic contains 52 replies, has 6 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 months ago.

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 53 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Planurile incep sa prinda contur, deci, curand incepem sa impachetam.

Se pare ca si locurile s-au cam ocupat…

Ii rog pe toti cei ce si-au consumat concediile si zilele libere pe diverse balti ori paraiase amarate, sa ciuleasca bine urechile si ochisorii la noi fiindca vom veni ca de obicei cu imagini si povesti interesante. Sigur si cu capturi… 

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am stabilit plecarea pentru maine noapte, nu stim exact ora.

Negociem cu cineva pentru un loc in echipa noastra, sa vedem daca vine, daca nu scoatem locul lui la licitatie maine.

Nici traseul nu l-am fixat fiindca vreau sa o facem in timp ce de apropiem de Tulcea.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am programat prima iesire din 2016 in care scopul principal va fi pescuitul.

Este vorba de perioada 20 martie – 10 aprilie, timp in care eu impreuna cu echipa mea ne vom petrece timpul in mai toate zonele importante ale Deltei.

Am ales ca anul acesta sa nu mai detaliez in intregime planurile calatoriei din pricina oamenilor rai si perfizi cu care am avut de-a face in acest an, oameni care sub pretextul prieteniei s-au lipit de mine doar pentru a afla diverse informatii si idei pe care apoi sa si le atribuie.

In continuare lista celor ce pot lua parte la aceste iesiri este deschisa si sunt multi cei ce isi doresc asta, o iesire alaturi de noi, fie pentru a cunoaste locuri bune de pescuit, fie tehnicile noastre legate de pescuitul avatului, bibanului sau obletelui cu muste artificiale si streamere, confectionare de muste, taparine, fly…

In scurt timp voi face si bilantul acestui an de pescuit si voi incerca sa trag concluziile principale legate de traseele lui 2016 dar cert este un lucru, sunt deja cereri pentru iesiri mult mai multe decat posibilitatile noastre fizice si morale.

Revin la prima etapa din calendar si va marturisesc ca desi mi-a fost foarte greu sa decid echipa, in final sunt multumit fiindca am ales cei mai buni parteneri cu putinta. Oameni loiali, rezistenti, cu sange de avat in ei, pescari si aventurieri deopotriva.

Ca si tinte sigure ale acestei prime iesiri raman: Delta Dunarii, locuri noi, prieteni noi, aventura, pescuitul zi lumina, C&R, natura, resursele naturale, hrana naturala, video, imagini…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Puntru vara 2016 avem un plan in care vrem sa cuserim Dunarea de la intrarea in tara si pana la Giurgiu plus cateva zeci de rauri din traseu.

Mai multe detalii, harti si trasee vor face partenerii mei si le vor pune aici.

Astept!

Iulian
    Participant

Un plan pe care il avem si il vom pune in practica in primavara este cucerirea raului Ramnic. Impreuna cu Marele Boss in luna Martie imediat ce da un pic caldura inarmati cu lansete si multa dorinta de a pescui vom incepe expeditia pe rau din orasul Ramnic si pana la varsarea raului in Siret.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Nu mi se pare un termen chiar asa de lung. Mai sint doar 2-3 saptamani.

Iar esti pe langa tema Iuliane!!!

golden fish
    golden fish
    Participant

Buna dragi pescari,cum tot mai stau un weekend prin Galati s-a gandit Adi sa iesim duminica la Dunare la o pescuiala.Abia astept sa ajung pe malul apei sa ma arunc in scaun si sa zac privind apa si ascultand pasarile.De peste nu prea imi pasa deocamdata ca inca nu e timpul lui dar imi e atat de dor sa simt mirosul apei si pamantului reavan.Cred ca m-a cuprins nostalgia primaverii……
    Oricum ar fi ma voi bucura din plin de iesire.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Asa fac si eu maine daca vremea tine cu mine. Doar cu mici diferente. Nu voi fi pe malul nici unei ape, nu voi avea scule de pescuit cu mine, dar cu siguranta voi voi avea un chez-long si voi simti mirosul naturii si al primaverii care se apropie. Poate si mirosul unui gratarel si al frunzelor arse.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ceea ce voi va doriti sa faceti maine eu am facut azi!
    Ma luase rau de tot dorul de o apa frumoasa si Argesul era exact ceea ce imi doream. Am luat repede la verificat fiecare locusor pe care il stiam incepand de la Darasti si pana apropape de Mihailesti. Culoarea apei e una superba, verde-albastrui, nici limpede dar nici tulbure, nici mare dar nici mica, exact cum ii place avatului. De ce nu a fost si el pe acolo nu stiu…
    Scopul meu principal a fost sa vad locurile, sa incerc sa prind un peste si sa testez sculele si accesoriile. Lanseta de 1.80 luata pentru stiuca si pe care am luat-o la testul de azi, s-a comportant excelent. Pretul ei a fost undeva la 80-90 lei parca dar se descurca foarte bine cu doua streamere si plumb de 20 grame. E o Okuma Safina cred, nu stiu sigur fiindca nu ma prea intereseaza. Tot la capitolul teste am trecut si noul pilker reactiv 2016. Nu vreau sa dau mai multe detalii despre el deoarece testele abia au inceput si probabil ca in aprilie voi fi in masura sa emit primele ipoteze. Cert este momentan doar ca lucreaza foarte bine in ape mici-mari, lente-repezi si mai urmeaza doar sa vad ce parere vor avea domnii avati. Mai am multe alte surprize dar iarasi ma feresc sa va povestesc deoarece testele trebuie sa confirme daca ideile mele sau ale lui George sunt sau nu bune de ceva.
    Am vazut obletii jucandu-se la suprafata apei si chiar sarind in sus! Ma voi intoarce acolo luni sau marti cand cica ar fi foarte cald si voi avea cu ei o discutie foarte serioasa fiindca astazi cand am dat sa scot mustele de oblete am realizat ca uitasem sa iau la mine plute buldo…
    Erau destui pescari pe acolo, se inghesuisera pe o baltoaca jegoasa, probabil la obleti.
    Va spun un secret mare, daca obletii s-au pus pe joaca e clar ca si avatii sunt pe acolo prin preajma iar eu am sa fiu cu ochii pe ei!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iulian
    Participant

Bogdane pentru mine si o saptamana este mult dar 3 sau 4. Asa ca mai gandeste daca am scris unde trebuie sau nu.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Cred ca ar trebui sa definim exect ce inseamna ” termen lung ” si ” termen scurt “, abia apoi se va putea decide in instanta daca ai fost sau nu in tema.

Pana atunci poti sa scri ori la “termen lung” ori la “termen scurt” orice fel de plan de pescuit ca eu tot o sa zic ca nu esti in tema!

Viewing 12 posts - 37 through 48 (of 53 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.