Recent Replies

Recent Topics

STATISTICS

016949
Users Today : 175
Users Yesterday : 277
This Month : 4759
This Year : 16949

Planuri de pescuit pe termen lung

Home Forums Planuri viitoare Planuri de pescuit pe termen lung

This topic contains 52 replies, has 6 voices, and was last updated by Catalin Catalin 3 weeks, 4 days ago.

Viewing 5 posts - 49 through 53 (of 53 total)
  • Author
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sunteti curiosi unde ne veti gasi luna viitoare?

Pe fix 9 iunie atunci cand se va deschide pescuitul pe apele interioare ne dorim sa fim prezenti in Delta. Eu si cu Iulica, atat. 

Planul pentru aceasta iesire va fi unul deosebit, va fi o iesire pentru relaxare si vom stationa intr-un singur loc, intr-unul unde nu vom fi deranjati de alti pescari deoarece locul ales va fi unul in care malurile vor fi mlastinoase si deci fara posibilitati de campare sau stationare.

Noi ne vom ancora barca pe un canal, la o confluenta linistita, si ne vom petrece in ea cateva zile in care vom pescui relaxat la un stationar clasic, cu varga si pluta la caras, crap, somn si poate si ceva biban sau stiuca. Fara alergatura clasica dupa avati si fara plimbari din loc in loc.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

A inceput luna iulie, luna de concedii saraca in aventuri pescaresti. E perioada in care trebuie sa iti duci familia in diverse locuri, multe nedorite dar asta e, ne mai si sacrificam. Mai exista si varianta locurilor in care femeia sa aiba ce poza si posta prietenelor invidioase, plodul sa fie incantat si noi sa gasim o baltoaca unde sa ne inecam amarul. Destul de greu.

Si eu am o luna saraca in idei. Saptamana viitoare am schitat o iesire pe Dunare la Calarasi cu o noapte dormita la cort. Nu am mari asteptari de la zona aia dar am sa ies in principiu pentru plimbare. Urmeaza o iesire la clean prin Buzau, o pregatisem pentru ieri/azi dar vremea m-a cam dat peste cap si bine am facut fiindca o cam greseam. Am doua zile de pierdut prin judet si poate reusesc sa verific si cateva paraiase pe care le-am vazut ca fiind frumoase. 

In saptamana 3 a lunii am o invitatie pe Mures la avat de la un coleg pescar dar aici e mai greu sa ma decid din cauza logisticii incarcate. Ma mai gandesc. 

Delta nu cred ca o voi vedea luna asta, poate doar daca apare ceva neprevazut dar personal nu o iau in calcul ca si iesire planificata.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Delta Dunarii, barca, 4-6 zile, trei baieti minunati. Suna bine?

Asta pregatesc pentru luna septembrie, probabil dupa data de 7. Inca nu sunt confirmate inscrierile dar se lucreaza la asta. Eu, Bogdan si Eugen, dar inca nu e nimic sigur.

Stim doar ca nu se bea, nu se fumeaza.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

De vreo doua luni tot ma gandesc cum o mai arata Pardina, un loc pe care l-am vizitat ani de zile neintrerupt si de multe ori dar pe care l-am cam ocolit anul asta.

Ideea este ca Pardina este un loc in care merita sa mergi cu autoturismul si sa cutreieri Dunarea si toate canalele de acolo, iti trebuie si timp si vreme buna si in plus ai nevoie si de o perioada in care sa nu te calci pe picioare, deci cam greu. 

Stilul nostru de pescuit si umblat cu barca nu prea se potriveste pentru zona asta, e mult de mers si prin zone neprielnice.

Saptamana asta care urmeaza incercam totusi sa ajungem pe acolo chiar daca vremea pare sa fie una de toamna spre iarna, sa vedem…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Din pacate cred ca am pierdut trenul de Pardina… Ar mai fi unul saptamana viitoare dar daca temperatura apei Dunarii a scazut sub 10 grade e tardiv. Stiuca nu ma prea atrage, deocamdata

Viewing 5 posts - 49 through 53 (of 53 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.