Recent Replies

Recent Topics

Povesti pescaresti

Acasă Forumuri Dimineata la cafeluta Povesti pescaresti

Acest subiect conține 78 de răspunsuri are 6 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 an, 6 luni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 79 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pescuiam in toamna asta impreuna cu Koade prin Delta pe un canal plin cu caras. Se apropia seara si eram destul de obositi, mancasem mai devreme tocmai ca sa nu ne prinda noaptea si frigul pe afara iar Koade cu ultimele eforturi reusise sa aprinda un bustean umed si sa faca un pic de foc. Cei din jurul nostru nu aveau foc, ei facusera cu o seara in urma si focuri si chefuri toata noaptea si probabil ca isi terminasera energiile negative. Pe nepusa masa ne trezim cu vecinul de langa noi la foc, un nene de 63 ani cu vorba domoala si de bun simt. Desi nu socializam in astfel de conditii vreau sa spun ca l-am adoptat pe coleg imediat si ne-am asezat linistiti langa focul intretinut cu stuf sa ascultam povestile.
    Omul suferise de vreo 10 ani un infarct si reusise sa treaca cu bine peste impact. Nici nu a stiut ce i s-a intamplat, a fost internat in spital cu alte probleme, se simtea rau si isi amintea doar ca atunci cand s-a trezit din somn era ars pe piele de la aparatele cu electrosocuri iar medicii se uitau la el ca la o stafie. Acum spunea ca a realizat cat de firav este firul vietii si incerca sa se bucure de fiecare clipa cu decenta si bun simt. Nea Mitu, asa il cheama si este pescar din copilarie. A lucrat ca sofer ceea ce i-a permis sa cutreiere tara si Delta in lung si lat. Copii lui sunt plecati pe afara fiecare la casa lui, si el a fost plecat prin lume iar sotia lui mai dornica probabil de un trai occidental nu s-a mai intors acasa. Asa ca nea Mitu si-a gasit si el o pereche, o femeie de 44 ani de alta culoare dar fata buna cu care isi duce zilele si care i-a daruit si o fetita acum in varsta de 6 ani. Unde se vede ca viata iti ia dar iti si da si ca o lege a compensatiei se regaseste in tot ceea ce ne inconjoara. Am ascultat multe povesti pescaresti si ne-a povestit amintiri traite prin toate colturile Deltei. Ne-a invatat un mod simpatic de a taia mamaliga in cubulete cu firul de guta, mamaliga pe care si-o facea intotdeauna singur si cu care isi captura mereu carasii si crapii. Ne povestea cum se bracona pe Sireasa in anii in care a fost inundata zona Patlageanca si se scurgea apa prin spartura digului. O luna de zile au stat braconierii zi si noapte cu ancorele si plasele la spartura unde era apa neagra de crapi si au carat cu sacii. El venise de cateva ori in luna aceea si a dus acasa cate 7, 11, 15, 12 saci cu crapi de 500 grame. Nimeni nu s-a sesizat. Macelul s-a oprit in ziua in care a fost astupata spartura digului dar cu siguranta ca tonele de puiet distruse au creat un oarecare dezechilibru in zona. L-am ascultat cu placere pana tarziu povestind despre locurile prin care a pescuit in cursul vietii, multe dintre ele le stiam si le batusem si eu doar ca el le cutreierase cu multi ani inaintea mea, ani in care pestele era peste si povestile erau povesti.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Poveste din Delta Dunarii

Anul asta, ca si in multi alti ani, nu am avut nimic pregatit pentru zilele de sarbatoare si cum a mai picat si 1 mai pe aproape era pacat sa stau si acasa dar si sa plec o saptamana prin lumea mare. Asa mi-a venit ideea sa il iau pe George si fetele si sa petrecem un Paste putin prelungit undeva in Delta. Nu eram in situatia de a duce acolo stiu eu ce mese imbelsugate, ba chiar din contra am zis ca e mai bine sa petrecem mai modesc asa ca am pus in bagaje o sticla cu vin rosu, o litra de palinca, 10 oua, cartofi si alte cateva maruntisuri. Nu miei, vaci sau alte dihanii de genul asta. Am stat cu cortul, am facut mancare, am inrosit ouale (cele cumparate) si pot sa ma declar multumit ca am trecut cu bine peste ispita romaneasca a meselor pline cu de toate si a burdihanelor umplute pana la refuz de parca Mantuitorul ar fi lasat vreo lege ca de sarbatori sa mancam si sa bem pana ajungem la spital. Pot chiar sa spun ca datorita programului aproape spartan de pescuit am venit acasa cu 1-2 kg lipsa ceea ce iarasi mi-a convenit. Am avut si peripetii, mi s-a stricat motorul barcii si era sa inoptam pe un canal retras fara posibilitatea de a gasi pamant si fara haine groase sau mancare dar am reusit sa iesim din impas cu bine.
    Am pescuit pe canal Mila 35 si apoi in zona Baltenii de Jos si pot spune ca la Balteni locul de campare amplasat chiar pe malul Dunarii si vremea superba au fost o incantare. Am pescuit zilnic si am stat mai mult in apa si noroi dar a meritat deoarece am prins avati destui si am reusit sa facem peste 70-80 de filmari cu eliberarea lor. Nu am oprit nici chiar pentru un gratar fiindca eram in prohibitie si nu ne-ar fi stat bine pescari sportivi sa facem prostii asa ca am rabdat, am mancat cartofi cu zacusca si sunt multumit ca am reusit sa facem atatea filmari, unii pesti depasind cu mult limita admisa pentru retinere. Am mai vazut si braconieri, cu plase in general dar am gasit si monofilamente amplasate prin locuri dosite si uitate acolo, pline de pesti in putrefactie. A fost placut si ne-am simtit bine cu totii inclusiv micuta lui George, Elena care la cele cateva luni pe care le avea, era la a doua escapada in Delta…

Catalin
    Catalin
    Keymaster
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am reusit in sfarsit sa mai vorbesc si eu cu domnul Mihalcea care ma suna din cand in cand dar eu ba nu raspund, ba uit sa il sun.
    Ce schimburi de informatii am mai facut? In primul rand duminica a fost la pescuit pe canalul de la Urleasca, la 25 de kilometri de Braila pe drumul national 2B Braila-Buzau. Canalul este recunoscut pentru partidele de carasel din timpul anului dar acum apa era sufocata de vegetatie si cu greu s-au lasat capturati 2-3 obleti si asta dupa o munca de 20 minute de tras vegetatia cu ancora pentru a-si face loc. A plecat apoi la Comaneasca, un alt loc frecventat de Braileni. Acolo era lume multa, masina langa masina, pescari sau simpli oameni iesiti la iarba verde. Terenul pe care de regula se statea la pescuit era inundat si transformat in mlastina iar santurile de langa sosea, care fusesera inainte de 1989 un fel de canalute, erau pline cu apa si se pescuia in ele.
    Ca planuri de viitor am trasat cateva directive si anume necesitatea unei iesiri la Sulina in vara, in perioada concediilor si o alta iesire la Stancuta pe japsele pe care Dunarea tocmai le umple dar acolo ar trebui sa ajungem imediat ce apa se va retrage pentru a nu da ragaz braconierilor sa isi faca treaba.
    Am mai aflat ca o prietena de-a lui a gasit un vierme sarma in macrou congelat, asta dupa ce si George gasise tot in macrou…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

La ultima iesire in Delta am avut okazia sa mai socializez cu diversi localnici si sa mai adun povesti de viata de pe acolo. Un nene simpatic ce a devenit la batranete barcagiu pe la diverse pensiuni mi-a povestit multe lucruri si frumoase dar si urate despre oamenii care s-au perindat prin zona Murighiolului, diversi afaceristi sau doar simpli oportunisti. Oameni care au cumparat sau concesionat mii de hectare de luciu de apa, bazine foste piscicole, utilaje luate si vandute la fier vechi…
    Imi spunea ca prin 1993 un mic grup de oameni cu initiativa au constatat ca in Delta era mult biban de care nu se interesa nimeni, pe atunci fiind inca destul peste de calitate pentru care se merita sa furi, si au gasit o firma germana interesata de acest peste ieftin si mult pentru a face diverse produse din el. Au scos cateva zeci de tone si au trimis in Germania asteptand sa le soseasca marcile si dolarii dar surpeiza, nemtii le-au trimis retur bibanii pe motiv ca sunt plini de viermi sarma.
    De atunci, spunea omul, ei se feresc sa mai manance biban dar ATENTIE, se feresc si sa raspandeasca aceasta veste pentru a nu alunga turistii care desigur vin in Delta si pentru preparatele culinare din peste.
    Din vorba in vorba mi-a mai spus ca si scrumbia, atunci cand intra in Dunare are branhiile pline de viermi sarma si asta chiar m-a suparat, eu fiind un fan declarat al consumului de scrumbie de Dunare…
    In aceasta aventura am prins si retinut si eu pentru consum bibani si stiuci si vreau sa va spun ca multi dintre ei au avut viermi si ca s-a intamplat ca la curatare sa nu apara si sa iasa de prin carne la 2-3 ore dupa sarare si condimentare…

golden fish
    golden fish
    Participant

Sa stii ca viermi din aia am gasit si eu in guvizii de Dunare si-n stiuci,problema e ca au inceput sa atace din ce in ce mai multe specii si dupa cum bine spui de multe ori nu sunt detectabili la curatat,nu mai departe anul trecut am prins un somotel de vreo 5 kg iar cand l-am curatat am gasit viermi sarma in peretele exterior al stomacului si erau destui.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Cum să transformi o sticlă de plastic într-o „sfoară” rezistentă

golden fish
    golden fish
    Participant

Dragii mei ,azi am fost la Prut in locul pe care il frecventez de 5 ani,nimic deosebit ,am gasit o apa tulbure (ar trebui sa ma invat deja)si nici o miscare din partea pestilor.De cand merg in zona aia nu am vazut sau prins monstri,nici somn nici crap insa azi a fost o zi cu adevarat memorabila ,am avut o intalnire de gradul 3 cu cel mai mare somn vazut de mine vreo data.A sarit chiar in fata noastra la vreo 20m si avea fara pic de exagerare undeva in jur de 2m si cred ca pestd 60 kg,socul a fozt si mai mare cu cat in zona aia nu exista gropi sa se ascunda e doar un platou cu apa de cel mult 2 m.Spre surprinderea noastra a mai sarit o data fapt ce arata ca era la vanatoare si abia atunci am inceput sa ne rugam sa nu vina la lansetele noastre deoarece lansetele ptr animale le-am lasat acasa,daca inainte de momentul asta dadeam de zor dupa avat dupa marea aparitie m-am linistit instantaneu nu de alta dar abia mi-am luat batul ala.Oricum asa ca o concluzie nu am crezut ca i. Prut dupa atata braconaj in stil barbar din ambele parti,m-ai exista pesti de marimea asta .

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cu siguranta mai exista pesti mari pe raurile noastre dar sunt prea rari. Daca l-ai vazut pe ala chiar ca e un miracol, crezi ca ai sa mai vezi vreodata asa ceva?
    Concluzia este ca inca nu e o perioada buna in care sa stai linistit pe malul unei ape, sa bei o bere rece si sa prinzi un peste. Tantarii dar si soarele sunt dusmani foarte periculosi, pe mine m-a durut capul toata ziua si ma simt obosit de la cateva ore de pescuit. Ciudat. Eu vreau sa ajung cumva pe segmentul de Dunare Giurgeni-Galati dar ma tot gandesc cum sa o fac. Probabil ca imi voi da drumul cu barca de la Giurgiu si apoi voi continua calatoria catre Delta dar si asta e doar o idee.
    Vali ma ispiteste si el cu concursul ala PVTV, zice ca la spinning e criza de oameni. O fi ceva putred

golden fish
    golden fish
    Participant

Catalin,poti sa stai linistit pe mal dar sa ai un loc cu umbra si mai ales ai grija si nu mai pescui direct in soare dupa ora 10,daca ai putina umbra e ok.Intervalul de ore 10-17 e foarte periculos din cauza uv emise de soare si de aia te doare si capul.Eu am palarie,camasa de bumbac cu maneca lunga si nu ma bag la o pescuiala decat daca am o zona cu umbra ptr ca eu nu suport deloc soarele.Sfatul asta e valabil ptr toti pescarii ptr ca nici soarele nu mai e ce-a fost si e destul de periculos.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Da, si nici eu nu mai sunt ce am fost… Se aduna anii si scad capabilitatile, trebuie sa fim mai atenti.

golden fish
    golden fish
    Participant

Sa stii ca deocamdata in cazul nostru nu se poate vorbi de pierderea capabilitatilor ci caldura asta sufocanta si soarele asta care parca a innebunit sunt principalii vinovati,partea noastra de vina e faptul cadin exaltarea asta de a prinde cati mai multi avati si de a avea cat mai multe drilluri,uitam sa ne protejam si stam cuminti cand dogoreste soarele.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 79 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.