Recent Replies

Recent Topics

Ape din sudul Bucurestiului

Acasă Forumuri Starea apelor Ape din sudul Bucurestiului

Acest subiect conține 32 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 lună, 1 săptămână.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 33 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Doua rauri principale din sudul capitalei arata foarte bine astazi, Neajlovul in zona Falastoaca e curat si e rost de o pescuiala la oblete, doar ca, stiti, inca mai este prohibitie.
    Argesul e si el marisor dar culoarea apei este spre limpede, cu greu m-am abtinut sa arunc o musca.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Argesul arata iarasi superb astazi. Dimineata era mare dar curat iar dupa ora 12 scazuse si cu siguranta era rost de o pescuiala. La Mihailesti sub baraj erau nelipsitii braconieri cu ancorele. Sabarul in Bragadiru este curat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pe 1 iulie 2014, Neajlovul este mare si tulbure in zona Stalpu si se asteapta o noua viitura. Argesul mai jos de Mihailesti este mare dar are o culoare placuta aproape limpede.

Nelu
    Nelu
    Blocat

Am admirat unele locuri frumoase pe street view in zona Neajlovului cat si in delta acestuia si padurea Comana
    Cred ca are si peste!(oare?)

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Asa este, locurile sunt foarte frumoase, o Delta in miniatura dar care se poate explora doar de pe apa deci o barca sau caiac. Este si peste destul dar si braconieri direct proportional. In zona Comana, unde intre noi fie vorba primarul are mari interese financiare precum hanul de la marginea satului si a rezervatiei e m ai greu sa pescuiesti, sunt niste indivizi care ti-ar spune ca e interzis, bla-bla-bla. E si un punct de supraveghere al celor ce chipurile au grija de rezervatie. Eu nu am reusit sa gasesc legislatie referitoare la zona asta, cine are competente aici si ce putere are ANPA. Ar trebui sa mai sapam pe undeva dar nu stiu unde. Pentru bucuresteni zona Comana a devenit loc de pelerinaj, manastirea, caiace, biciclete, zbor… e un loc foarte atragator in weekend, vin acolo sute si mii de oraseni

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Vesti proaste de la un prieten pescar. Ieri a mers la pescuit pe raul Arges undeva catre zona de varsare in Dunare adica pe segmentul Soldanu-Oltenita si era foarte dezamagit. Au prins peste putin caras ci ciortan dar a fost disperat de somnul pitic, somnul american care a terorizat Argesul in zona aceea. De fapt se presupune ca este prezent si mai sus ca de altfel si pe alte ape curgatoare si balti. Specie foarte daunatoare si cu o rata de adaptare si inmultire extraordinar de buna, acest somn a inceput sa produca necazuri in Romania de vreo zece ani. Mananca orice, strica icrele si puietul, creste repede dar ar fi si gustos… Va urma in anii viitori o batalie dura intre aceasta specie si braconieri la fel cum se duce de cativa ani si cu pestii fitofagi iar eu va spun un lucru, mizez pe braconieri, e comestibil, e gratuit…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Raurile din sud arata jalnic. Sabarul, Argesul si Neajlovul sunt mari si foarte tulburi. Nu cred ca se mai limpezesc pana la sfarsitul anului. Dunarea este si ea mare si tulbure dar a inceput sa scada. In dreptul podului de la Adunatii Copaceni, pe Arges, putin in amonte o sa vedeti tot timpul un mare braconier. Are un logan taxi si e nelipsit de la locul lui, si astazi era acolo.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pregateam o iesire astazi pe Arges dar mi-a cam trecut. E frig si multa ceata. Argesul arata bine la Adunati dar e vorba sa se deschida barajul curand si sa se tulbure apa. Neajlovul e mare si tulbure iar Sabarul la Jilava a inceput si el sa creasca si sa se tulbure

Nelu
    Nelu
    Blocat

Eu am plecat pe raul Ramnic pe la ora 9.00, am avut sange inchegat pentru clean insa apa era argiloasa, asa ca am facut cale intoarsa! 🙁

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Starea raurilor din zona mea, Arges-Neajlov-Sabar, nu e tocmai una buna. Sunt mari si negre, Neajlovul la confluenta cu Argesul a reusit sa inghita cascada data de diferenta de nivel. De la prietenul Vali am aflat ca grupuri de braconieri parasutisti isi fac veacul pe acolo si reusesc sa captureze babusca, obleti. Nu se recomanda nici macar tentativa de a pescui legal in aceste conditii, deci mai avem de stat acasa…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Hidrologii au emis un cod galben de inundaţii pe râul Jiu, judeţul Dolj, şi pe râurile din alte şase judeţe din sudul ţării, valabilă până mâine dimineaţă.
    Este vorba despre râurile din bazinele hidrografice Desnăţui – judeţele Mehedinţi şi Dolj, Teslui – în judeţele Dolj şi Olt, Călmăţui – în judeţele Olt şi Teleorman, Pârâul Câinelui – în judeţele Argeş şi Teleorman, Neajlov – în amonte, Călugăreni, în judeţele Argeş, Dâmboviţa şi Giurgiu.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pe zona de sub barajul Mihailesti a raului Arges se prinde bine fitofag. Dimensiuni respectabile care ajung si la 10 kilograme si culmea se prind si legal. Ma rog, dupa ce apa a fost scazuta zeci de zile de o puteai sari cu pasul si s-au epuizat toate metodele de braconaj posibile, acum  se pescuieste la bomba ( ilegala si ea ) cu pufuleti, pe fund. E sport local!

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 33 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.