Recent Replies

Recent Topics

Ape din sudul Bucurestiului

Acasă Forumuri Starea apelor Ape din sudul Bucurestiului

Acest subiect conține 33 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 2 luni, 1 săptămână.

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 34 în total)
  • Autor
    Nelu
    Nelu
    Blocat

e cam departe de mine, ca m-as duce pe acolo!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Uite ca eu nu ma duc de sila alaroa. A fost Koade sa incerce la un avat dar nu e loc de lansetari intinsi pe tot malul. A dat si el cu pufuleti si a avut doar rupturi. Fitofagul e rau, zice ca aia dau cu fire de 0.5 si daca nu ai lanseta ancorata e de rau.

Sa fie de capul lor, nu ma duc fiindca consider ca pestele este intr-o postura stanjenitoare din cauza omului rau care i-a scazut apa la minimul posibil si l-a constrans la inghesuiala, foamete si chiar pieire. Nu vreau sa fiu parte la acest genocid.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ploile din ultima perioada si-au facut datoria din plin si au tulburat Argesul si Sabarul. Sunt si putin crescute iar Neajlovul sufera de lintita. 

Pe Arges sar novacii iar pe Neajlov este rost de obleti. Am prins si eu ieri vreo 30 pentru o prajeala apoi am plecat.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Si aici Muresul este tulbure, ma gandesc ca si celelalte rauri mari se prezinta cam la fel. In scurt timp ajunge tulbureala in Dunare, apoi mai dureaza cateva zile pana ajunge in Delta.

Raurile de munte pe care le-am vazut azi sint putin crescute, dar arata bine.

In weekend ma gandesc sa-mi fac concediul pe anul asta.

Ma gandesc sa plec singur de sambata dimineata foarte devreme si sa ma intorc acasa duminica seara!

Eu, doua bete ( a nu se intelege doua coarde sau altceva! ) si masina in care voi dormi.

Mi-ar fi placut sa am un tovaras, dar nu gasesc.

Nu mi-am facut planuri si nici traseu. In functie de ce-mi va dicta instinctul, la plecare, voi alege Mures sau rauri mai de munte. Nu stiu inca.

Sau poate Marea Neagra si Delta. Dar pentru astea va trebui sa-mi dau demisia de la servici inainte :).

Nu ma intereseaza capturi, vreau neaparat o iesire din oras, vreau doar 2 zile de relaxare in natura.

Oare sint prea pretentios?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Aproape ca nu imi vine sa cred ce citesc. Sigur esti tu Bogdane sau este domnul Nelu?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Toate raurile din sud sunt la cote mari fata de nivelul normal.

Neajlovul deja a inundat zonele lui preferate, in imagini zona Crevedia.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

S-a cam terminat cu pescuitul pana la primavara. Chiar daca vor fi temperaturi acceptabile in aer, apele sint mari si tulburi pe la noi.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iata cum arata dimineata Sabarul la Jilava. Si sunt cote de inundatie pe Sabar si Neajlov…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi revin cu imagini preluate, de pe Neajlov de la confluenta cu Dambovnicul si de undeva de langa podul de la Vadul Lat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Neajlovul si Sabarul sunt crescute si tulburi, de nepescuit. Argesul mai jos de Mihailesti e ok, apa marisoara si cu o culoare placuta.

Ieri am vizitat locurile mele de obleti si am pescuit pret de vreo 30 minute. Am capturat mai multi avati decat obleti, unii mai rasariti, trecuti bine de o palma catre doua. Am folosit musculite pe carlige numarul 18 adica mai marisoare decat de obicei.

Pescari nu erau deloc iar drumurile destul de rele, gropile sunt pline cu apa pe diguri iar in rest noroi mult.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Anul asta voi continua o munca inceputa de vara trecuta si anume monitorizarea raului Arges in zona Mihailesti-Falastoaca.

Cu datele adunate sper sa pot emite macar cateva concluzii legate de viata avatilor din zona mea.

Pana una alta as vrea sa va spun ca deja temperatura apei este putin trecuta de 18 grade adica un grad mai mult decat apa Dunarii. Cu toate acestea nu am reusit inca sa vad un atac de avat in 2016. Foarte ciudat daca e sa compar cu Delta Dunarii unde atacurile avatilor incep sa apara dupa 7-8 grade in apa.

O alta ciudatenie este aceea ca de cativa ani de cand pescuiesc avati pe Arges, pe segmentul asta nu am reusit sa capturez avati de categorie mijlocie, 300-1500 grame. Am prins si prind pe cei mici de marimea obletilor, de maxim 20 centimetri si piese mai mari de 1,5-2 kilograme. Cel mai mare a avut pe grip 5 kilograme si au fost chiar doi gemeni intr-o zi. 

Astazi am facut o plimbare de control si nu am observat nimic deosebit. Niciun atac. In schimb erau destui oameni campati, cu masini, corturi… poate si putin pescuit…

Apa este marisoara si are o culoare placuta, nici prea limpede dar nici tulbure.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am dat ieri o tura pe Arges si pe Neajlov in zona Gradistea/Comana/Falastoaca.

Argesul are debitul marit, asa cum defapt il are din primavara, si sansele pentru a prinde avat, clean sau oblete la muste artificiale sunt minime. Ca si culoare, temperatura si vaduri, arata foarte bine insa nu am vazut nicio saritura si nu am avut niciun atac. Niciun oblete nu mi s-a aratat. 

Pe Neajlov e si mai rau. Incepand de la Comana in jos vegetatia a sufocat toata albia. Abia isi mai gasesc bietele gaste cate o potecuta pe apa sa poata inota. Aproape imposibil sa arunci o musca si sa o mai poti si recupera. Si asa nu era nicio miscare, erau tantari parcati pe apa cu sutele si niciun oblete  nu era prin zona ca sa manance si gura lui ceva. Jos la cascada am avut vreo doua atacuri de oblete si atat dar si asa, a trebuit sa intru in apa cativa metri buni pentru a putea gasi o traiectorie cu care sa ocolesc balariile. Am profitat de ocazie si am luat si o ditamai tranta in apa, noroc ca aveam in buzunare doar telefonul, nu si cheia masinii… 

In Comana a aparut un anunt, o hartie laminata batuta cu un cui pe un pom cum ca pescuitul este interzis. Ce autoritate si-o permite sa puna astfel de rahaturi fara valoare nu stiu. Langa pod este o plancarda metalica cum ca acolo este zona de pescuit… Nu stii ce sa mai crezi. Oricum peste ioc! Pescari destui.

Am vorbit ieri si cu Costin care mi-a confirmat ca Argesul e praf la debitul asta, el verificand de mai multe ori zone intinse in aval de Mihailesti pana spre Hotarele si in amonte catre Ogrezeni.

Se zvoneste ca vor urma niste scaderi de debit…

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 34 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.