Recent Replies

Recent Topics

Ape din sudul Bucurestiului

Acasă Forumuri Starea apelor Ape din sudul Bucurestiului

Acest subiect conține 32 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 1 săptămână, 2 zile.

Vizualizare 9 articole - 25 la 33 (din 33 în total)
  • Autor
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Si la noi ploile dese si abundente ne tulbura apele. De cand s-a deschis sezonul am iesit doar la plaja si admirat peisajul. Sper la o toamna lunga si cu putine ploi.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Surpriza! Astazi a scazut Argesul, dar a scazut de iti era si mila sa te uiti la el. Mic, mic de tot! Apa era limpede si se vedeau o gramada de pesti, probabil babusti, rosioare, carasi… Nimic mare, nimic avat. Am mers la unul din locurile mele de obleti si cleni si am spalat putin mustele. Sareau pe ele, probabil clenii dar nu am reusit sa prind nimic. Am stat vreo 5-10 minute dupa care am plecat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dimineata la prima ora m-am hotarat sa dau o fuga pe Arges, mai mult eram curios sa vad daca este ceva activitate de suprafata, avati, cleni… 

E o perioada destul de dificila pentru pesti si pescari, apa e calda, putin oxigenata, ziua harmalaie, baie cu sutele si miile, pescari si braconieri. Peste toate astea mai vin si cei de la barajul Mihailesti care scad apa din cand in cand de ramane bietul Arges cam cat amaratul ala de Niscov.

Ei bine, cu gandurile astea alergam eu pe la ora 6 pe digul stang al raului de sareau pietrele in sus cate 10 metri iar praful in urma mea se facuse cam cat doua marfare din alea comuniste de 70-80 vagoane. Cel mai mare stres il am de obicei cand ma gandesc ca as putea gasi pe careva in locul meu, adica pe pod. Asta m-ar putea enerva maxim, cel putin asa credeam pana astazi cand apropiindu-ma de pod ce sa vezi, zeci si sute de pasaroi. Ziceai ca am ajuns in Delta, cormorani, egrete, pescarusi, tot tacamul. Era apa neagra! Calare din ea nu te vedeai calare. Dar ce apa neagra ca eu cred ca m-am inegrit mai rau decat ea. Nu am mai vazut pana acuma atati cormorani la un loc pe Arges si nici nu as fi crezut ca exista daca nu i-as fi vazut. Nu va ascund faptul ca primul gand pe care l-am avut a fost sa imi procur o mitraliera. Greu m-am calmat…

De fel sunt impotriva interventiei omului in natura. E clar ca pasarile astea care se hranesc cu peste sunt dusmanii pescarilor si exista multe discutii pe internet in care pescarii vorbesc cu dispret despre ele. Pelicanii si cu cormoranii sunt declarate specii distrugatoare si trebuiesc starpite, asta spun cei mai multi. E clar ca e o idee tampita fiindca saracele zburatoare nu fac decat sa isi caute hrana zilnica, atata cat le trebuie de cand au aparut pe pamant. Nu prind mai mult, nu distrug aiurea, nu vand pestele prins pentru a-si procura tigari, bautura, masini, vile… Suntem suparati pe ele pentru ca prind acel putin peste pe care noi inca nu am reusit sa il prindem dar ele nu sunt suparate, ele nu cred ca se gandesc cum sa ne omoare pe noi. 

Imi pare rau ca uneori gandesc si eu urat la adresa unui animalut mic sau a unei pasari care cu siguranta nu mi-a gresit cu nimic nici mie si nici planetei. E clar ca daca cineva ne-a dat dreptul de a conduce aceasta planeta, a gresit GRAV! Am distrus fondul piscicol creat de natura in sute si mii de ani si acum ne deranjeaza pasarile care consuma peste dar nu ne gandim ca trebuie sa facem ceva ca sa readucem echilibrul natural al tuturor speciilor.

Am aruncat lanseta de cateva ori mai mult de ciuda drumului facut dar, sincer, nu cred ca era nici macar o icra in apa aia. Era un pustiu total! Am plecat oprind in mai multe locuri doar ca sa privesc daca misca ceva dar nimic, nimic, totul era mort… Ma gandeam la Gabi Neamtu care imi spunea zilele trecute ca se roaga pentru mine sa nu mai prind obleti. Ei bine Gabi, ai reusit, nu mai am nici macar obleti ca sa prind, iti multumesc!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Argesul astazi era limpede si avea un debit mediu in aval de Mihailesti. Asta inseamna ca sansele sa prinzi ceva peste scad vertiginos desi nici in alte zile sansele nu sunt prea mari. Am testat o zona de 6 kilometri si am reusit sa vad doua atacuri de avat dar numai atat. Am insistat in zonele respective dar degeaba.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cinci ore de bantuit pe Arges, Neajlov si o balastiera din zona Gradistea-Falastoaca-Gostinari. Nimic notabil, doar niste obleti amarati si avati mici care incep sa prefere adancimile.

Vremea a fost bunicica dar nu prea ne-a folosit la nimic. Un clenut ratacit a atacat o musca de oblete.

Stiuca sau avatul mare nimic.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Canalul Plantelor, un loc in care am pescuit de foarte multe ori si in care am avut capturi deosebite, astazi printre gheturi.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri am facut un tur de ape prin zona mea

Argesul era scazut sub barajul de la Mihailesti si in afara de ceva activitate de obleti pe la Novaci, nu era nimic interesant. Tot acolo erau si vreo 7-8 masini cu pescari. In rest peisaj dezolant, arborii aproape inexistenti dupa o iarna grea, gunoi pe maluri cat cuprinde si albia raului plina de betoane si alte mizerii

La Falastoaca-Gostinari mai multa apa si multi braconieri cu plase, parasute si ancore. Cu plase erau si la Novaci

Peste deloc. Am incercat cate un pic si avatul si obletele dar nu au vrut. Vremea urata, a ploaie si frig.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cam tot sezonul 2017 am avut parte de un Arges scazut sub barajul de la Mihailesti. Nu am chef sa mai enervez pe cretinii aia care decid sa lase un rau atat de mare fara apa, deci prada degradarii si a braconierilor.

Deci apa mica inseamna obleti, avati mici si cleni mici, mai rar cate un clean mai gras. Eu ma axez in zilele astea pe obleti dar daca vad ca sunt si clenii activi schimb imediat pe muste mai mari sau voblere.

Astazi am primit o informatie ca a crescut apa si am fugit sa vad daca mai urca avatul mare si daca mai e activ. Nu prea am avut noroc, era si ceva mizerie pe apa, frunze aruncate de vant sau vegetatie dar oricum avatii nu erau. Am dat o tura prin locurile principale dupa care am plecat. Obletii se jucau la suprafata dar nu am avut chef de ei.

Pescarii adevarati din zona mea spun ca septembrie e luna in care se termina cu prinsul avatului si cam asa este doar ca eu mai incerc si in octombrie si noiembrie

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Suntem deja la jumatatea lunii aprilie, in plina prohibitie. Viiturile de pe rauri au lasat urme, Argesul a cam ramas fara podurile de tuburi in aval de barajul de la Mihailesti.

Albia a fost putin modificata dar locurile importante pentru pescuitul avatului au ramas cam la fel. Momentan nu mai pot accesa malul stang decat daca fac o ocolire substantiala, 20-30 kilometri.

Am luat temperatura apei ieri si trecea usor de 15 grade. Am vazut si doua atacuri de avat, cam putin pentru perioada asta si caldura din apa si aer.

Apa are o culoare placuta, aproape limpede si un debit un pic crescut, numai buna de pescuit avat dar zic sa asteptam sa treaca prohibitia.

Vizualizare 9 articole - 25 la 33 (din 33 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.