Recent Replies

Recent Topics

Romanii, mix de inteligenta si prostie

Acasă Forumuri Social, politic si administrativ Romanii, mix de inteligenta si prostie

Acest subiect conține 41 de răspunsuri are 7 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 3 luni, 2 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 42 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cu durere in suflet aflu ca astazi imi pleaca un grup de rude si prieteni catre Prislop.

Cum sa nu explodezi cand vezi in jurul tau atata nebunie?

Si cum sa nu te enervezi cand oameni cu carte si cu inteligenta peste medie ajung prada unor excroci ordinari?

bogdan
    bogdan
    Keymaster

De fapt prietenii tai vin sa pescuiasca pe RAUL BARBAT, RAUL MARE RETEZAT si pe STREI.

Ti-au spus tie ca vin la PRISLOP ca sa scape de tine.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Sunt ziile fierbinti in tara si a te face ca nu le vezi sau ca nu iti pasa echivaleaza cu a nu fi un bun roman. Faptul ca sunt pescar este doar o mica alta calitate pe care o am, sau poate un defect dar nu poti avea o pasiune si doar atat in conditiile in care tara ta freamata. Sunt unii care nu se implica, e problema lor, poate ca in timp neimplicarea lor a devenit o povara pentru noi, dar astazi nu vreau sa vorbesc despre cei fara simt civic fiindca de ei se va ocupa istoria.

Ma bucur ca am avut dreptate atunci cand am spus despre politicieni ca trebuie scosi din viata noastra si ca trebuie sa ne alegem liderii non-politic. Ma bucur ca am prevazut caderea in dizgratie a conducatorilor bisericii. Astazi oamenii cer aceste lucruri si ma bucur ca le-am prevazut cu mult timp inainte sa se intample.

O postare anti-biserica ( atentie, nu anti-Dumnezeu! ) aduna rapid mii de likeuri iar una pupicioasa de biserica abia daca vede cat degetele de la o mana…

Trebuie schimbare, trebuie sa incercam sa ne ridicam, sa lasam in urma trecutul si oamenii care ne trag inapoi. 

Sa incercam sa respectam cu totii legile si sa le aplicam, sa nu mai incercam sa ne ridicam deasupra lor.

Reformele de orice fel trebuiesc incepute cu noi…

Iulian
    Participant

Fotografia asta nu are nevoie de nici o descriere.  Fiecare poate sa traga singur concluziile.  Vorba marelui poet Ion Creanga. Nu sunt destept, dar cand ma uit in jur prind curaj.

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Si care-i problema?

De acolo isi ridica angajatii BOR clerici sau neclerici si enoriasii salarul.

Ti se pare ca ar fi o relatie dubioasa intre ochiul diavolului si casa lui Dumnezeu? Poate ca vor si ei sa ajunga la un compromis si ATM-ul ii ajuta.

Vezi ca undeva mai in spate pe stanga sint niste reclame la inghetate si sucuri. Banuiesc ca se pot consuma si ceva burgheri si bauturi spiroase de post in locasul respectiv.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Lume suparata…

“Un popor care are creierul spălat, dar spălat bine, frecat cu îndârjire cu moaște și icoane ce se zice că sunt făcătoare de minuni (dar nu s-a văzut nici o minune nici de la ele, nici de la oasele de morți…!), un creier împănat cu aghiazmă și tămâie, un creier care nu poate să judece nici măcar în ce țară locuiește deținătorul acestui nedezvoltat organ, un creier care nu știe nici măcar unde locuiește (localitate, județ) posesorul lui, care nu știe în ce an suntem (că dacă-l întrebi de secol… se tuflește instantaneu și ne v-a spune că ”nu e de prin părțile locului”). ASTFEL DE OAMENI VOTEAZĂ… ȘI NE FAC VIAȚA DE CĂCAT” și ”CE SPUNE POPA E LEGE… RESTUL E DE CĂCAT” postări ce au la bază filmele realizate de VOX POPULI etc, etc… a făcut cea mai mare minune care o putea face un popor al anului 2015, al secolului XXI și al mileniului 3… și-a înscris în masă copiii la orele de religie!
    Este cea mai mare rușine națională!
    Ne-am arătat astfel lipsa de respect pentru cultură, pentru adevăr, pentru progres…! Vrem să revenim la Evul Mediu! Pentru că așa au vrut BORâții împreună cu jmecherii din Ministerul Învățământului…! Iar încrengătura asta între Jeguri și Minister… a mai fost de mai multe ori cauza unor reacții a oamenilor care nu vor îndoctrinare și regres, ci știință și progres.
    Am două fotografii și un clip video… postate de mult doar pe pagina de Facebook, nu și pe blog, care iată, se reîntorc în forță ca actualitate românească a acestui moment!
    Să le privim încă odată (cu toate că sunt mult mai multe de re-arătat): Viitorul Japițelor BORâte și Jegoase a fost asigurat!
    Vom avea o nouă generație de târâtoare, pupătoare si sugătoare de oase de morți, de măzgălituri sinistre pe cartoane, numite ”icoane făcătoare de minuni” și alte căcaturi cu care Jegoșii i-au subjugat pe descreierații ăștia de români!
    Iar banii vor curge valuri valuri în buzunarele jegoase ale unor BORâturi care n-au făcut nimic niciodată societății! Au îngropat doar morții… că practic lumea n-ar avea nevoie de ei nici la nunți nici la botezuri, pentru că sunt activități ce se pot elimina din viața de zi cu zi! O spun din propria existență!”

Iulian
    Participant

Citeam cu zambetul pe buze acum cateva saptamani o stire venita tocmai din Tulcea, acolo unde abia asteptam sa mergem in primavara can incepe nou sezon de pescuit cum au fost pacaliti pupatorii de moaste chiar de biserica aia in care ei au asa mare incredere si le-au dat sa pupe oase de porci si de oi.  Spuneam eu cu zambetul pe buze dar sufletul ma doare pentru ca asa cum spune si Catalin in comentariul de mai sus acesti oameni ne hotarasc noua viitorul.  Acesti oameni care traiesc intr-o bezna totala care habar nu au pe ce lume traiesc, crezand ca daca pupa niste ciolane alea le rezalva toate necazurile. Gresit, nu necazurile lor le rezolva ci pe a alora de ii umplu de bani prin prostia lor.  Priviti si va minunati.

Iulian
    Participant

Religiile le oferă escrocilor un mijloc legal prin care fricoșii și ignoranții sunt deposedați de bani și averi. Religiile au unit enoriași împotriva altor enoriași și au prosperat de pe urma aversiunilor dintre aceștia.

Creștinismul are peste 40.000 de denominații.
    Patruzeci de mii de culte. Fiecare dintre acestea le consideră pe celelalte false. Practic, ”escrocii strigă escrocii”.

Biserica Ortodoxă și Biserica Catolică au cei mai mulți enoriași. Aceste două culte confirmă escrocheria prin averile și capitalul bănesc deținut, în pofida numărului tot mai scăzut al enoriașilor care le ”vizitează” lăcașurile de cult. Deși scad sumele donate direct de enoriași, averile și banii bisericilor/clericilor se înmulțesc.

Cum se întâmplă asta?
    În statele corupte, politicienii sunt cei mai mari aliați ai clericilor. Asta nu înseamnă că politicienii sunt singurii piloni ai corupției.Enoriașul oferă sume de bani preoților atunci când comandă un acatist, când cumpără indulgențe. Astfel, enoriașul corupe.

Enoriașul cumpără cel mai mare colac și-l dă de pomană în numele lui Dumnezeu. Ăia mai mici sunt pentru ”alții mai mici și mai insignifianți”.

[În copilărie, bunică-mea mă chema să-mi dea ”colacul lui Dumnezeu” și la un moment dat i-am zis că am treabă, să-l dea surorii. A râs batjocoritor închinându-se și spunându-mi că ”trebuie” să mi-l dea mie pentru că sunt cel mai tânăr ”bărbat” al casei. Discriminarea este încurajată și promovată ca virtute de către ideologiile religioase.]

Disprețul față de cel diferit este o monedă de schimb al religiilor.

”Moralitatea religioasă” se rezumă la câți bani poți face din dogma X și Y. Atunci când cultul pierde ”abonați”, atunci când o discriminare nu mai aduce profit, cultul schimbă macazul, își încalcă propriile dogme. Exemple: în unele culte, femeia are voie să predice, iar cununiile sunt oficiate și pentru persoanele LGBT. În Europa, nu demult, femeile erau (încă mai sunt prin Orientul Mijlociu și Africa) omorâte cu pietre. Când n-a mai adus profit, n-au mai fost omorâte. Religia este o industrie care poate supraviețui doar prin profit, nu prin dimensiune spirituală, credință. Zamolxis (și alte mii de zei) nu mai are nicio biserică pentru că nu mai aduce profit. Dacă azi ar crește cererea de lăcașuri de cult pentru venerarea lui Thor, escrocii, care acum pierd enoriași, și-ar schimba imediat religia. Un botez, o frecție la picior de lemn, și gata-i convertirea. De parcă i-ai spune zeului: ”Mi-am turnat apă pe cap acum sunt doar al tău, nu mai sunt și al altuia”. La fel ca la curve: ”Face un duș, apoi este a ta. Next!”

Toată viața lui, enoriașul încearcă să-și șantajeze zeul (să schimbe planul divin spre binele lui și ai apropiaților lui) prin daruri, bani și rugăminți.

Prin îndoctrinare, enoriașul se procopsește cu o mentalitate coruptă: iertarea post-acțiune devine o inepuizabilă îndreptare pentru ”rătăcirile” lui. Enoriașul nu-și cere iertare de la cei pe care i-a rănit pentru că ”a fost voia Domnului” și este încurajat să-și spele păcatele la spovedanie, să mai lase un acatist, să mai cumpere o lumânare, o cruciuliță, să mai dea ceva, cât de puțin, dar să dea.

Enoriașul își corupe inconștient propriul copil aplicând aceeași îndoctrinare cu care a fost el ”educat”. Dar o face și în mod conștient atunci când îl lovește. Copilul nu are cum să se apere așa că se vede nevoit să înșele, ca să supraviețuiască. Copilul tău te minte (corupe) pentru că nu i-ai dat alternative, nu pentru că te/îl pedepsește vreun zeu pentru ce a făcut străbunica lu bunicu. Dar poate te simți vinovat și poate mai treci pe la biserică, poate mai lași ceva în ograda escrocilor.

Enoriașul nu-și dorește cu adevărat un politician și un cleric incoruptibil pentru că el nu poate supraviețui într-un ”sistem incoruptibil”. Enoriașul îl roagă pe zeu să-l ajute la BAC, plătește o taxă de canon și dă o șpagă comisiei de corectare.

Enoriașul este cel care votează politicianul corupt din spirit de conservare. Nu te poți aștepta să ai politicieni incoruptibili atât timp cât votanții sunt corupți.

FAPT: Religiile evoluează din/către mitologie. Nu există altă formulă, de aceea regăsim în creștinism dogme împrumutate de la alte religii, mitologii. Religiile sunt reciclate până pierd profitul, apoi escrocii le reinventează.

Evident, nu toți enoriașii sunt așa și nici toți clericii nu sunt așa. Dar aici discutăm despre religii ca instrumente de manipulare și ce efecte urmăresc acestea pentru a supraviețui.

Unii vor considera că le atac credința, dar dacă credința lor poate fi atacată (pe internet, halal) atunci pot să confirm că credința lor valorează fix cât vrea religia lor să valoreze. Nu ai nevoie să-ți aperi credința pentru că credințele nu sunt bunuri tranzacționabile între oameni. Dacă ți-ai pierdut credința pe internet, înseamnă că ai și acceptat cât de stupidă și dăunătoare era credința ta din capul locului. Observi cât de stupidă e asta: ”Mi-am pierdut credința pentru că a zis cineva ceva pe internet”? :))

Copiii își pierd credința în Moș Crăciun, nu pentru că le-a zis cineva că nu există, ci pentru că s-au convins ei (l-au tras de barbă sau au pus pe cineva s-o facă, cum am procedat eu la 5 ani după ce mi-a zis un vecin mai mare) sau pur și simplu pentru că au evoluat mintal și au putut să recunoască semnalmentele unchiului sau, după caz, al vecinei de la trei.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Un individ se duce zilele trecute, la pont, intr-un loc de pescuit. Acolo lume luminata, omul e consternat si de multimea de pescari si de mizerie dar uita sa dea locatia. Ceilalti, tovarasi de-ai lui sau doar simple cunostinte au luat foc. Omul critica in continuare locatia dar tot nu o face publica in ciuda reprosurilor si axiomelor scoase de ceilalti.

Astia suntem noi, niste perversi ordinari! Daca pun o locatie pe internet imediat sar oamenii de bine care ma atentioneaza ca daca pun locatia exacta vor veni braconierii si o vor bracona. Daca nu pui locatia sar aceeasi oameni care sustin acum ca ar trebui sa dai locatia, macar pe privat, ca altfel nu esti pescar. Sa nu fie nicio legatura directa intre braconierii din primul caz si oamenii de bine din al doilea. In situatia de mai sus canalul era plin cu pescari care carau pestele cu tonele, caras, ciortan… Unde erau braconierii? Ei erau! De ce boceau toti ca vor locatia daca e mizerie si lume multa?

Iulian
    Participant

Normal ca vor toti sa stie unde este, sa se duca buluc unii peste altii. Doar sti cu este, hotul striga hotii.

golden fish
    golden fish
    Participant

Ce ati vazut voi acolo e nimic in comparatie cu ce este cam pe toate locurile de pescuit din Galati.Pe malurile raurilor sunt gunoaiele aduse din amonte iar pe balti si canale sunt cele lasate de asa zisii pescari. Sa vedeti voi vara cand vin marlanii la gratare pe malul Dunarii ce ramane in urma lor ca sa nu mai vorbesc de manele care rag din masini si ragetele aferente.Noi am ajuns sa mergem la pescuit la Dunare numai noaptea si in locuri cat mai izolate iar cand plecam de acasa ne rugam sa nu dam peste vreo gasca de scelerati iar daca dam plecam.Cat priveste divulgarea locurilor bune de pescuit eu nu le fac publice si nici momeala folosita iar daca cineva ma vede ca prind si ma intreaba la ce dau inventez momeli.

Cat priveste gunoaiele strangem cat putem si le dam foc ca nu pot sa le car acasa la gunoi ca nu am loc in masina si mai ales curat malurile de guta ramasa de la altii ca am vazut foarte multe pasari incalcite in ea.Nu vom reusi sa ne civilizam toti nici daca se dau amenzi de mii de lei ptr ca nimanui nu-i pasa de natura cu atat mai putin respectul fata de ce ne inconjoara, e trist dar e cat se poate de real si o sa mai dureze.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pun imaginea asta aici pentru un fost prieten care se credea evoluat prin pupacirea de oase ale mortaciunilor. Bleah…

Vizualizare 12 articole - 13 la 24 (din 42 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.