Recent Topics

STATISTICS

022377
Users Today : 116
Users Yesterday : 120
This Month : 4117
This Year : 4117

Sarbatori, aniversari

Home Forums Aniversari, sarbatori si sarbatoriti Sarbatori, aniversari

This topic contains 82 replies, has 8 voices, and was last updated by Catalin Catalin 2 weeks, 6 days ago.

Viewing 11 posts - 73 through 83 (of 83 total)
  • Author
    bogdan
    bogdan
    Keymaster

Eu nu o cunosc pe asta!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Hai La Multi Ani de Sfantul Nicolae!

– Ce faci , mah ?
    – Uite …. pe-acasa .
    – Si ce-i vocea asta la tine , mai Niculae ? Ce-ai ?
    – Am nervi . M-am certat cu asta a mea , a plecat la ma-sa , nu-mi raspunde la telefon , ….. PLM !
    – Las-o , mah . Nu-i prima oara cand o apuca pandaliile . De altfel ….. cu tine-n casa nici n-are cum , saraca femeie .
    – Bai , du-te dracu ! Adica cum ?
    – Adica ca-n filmu’ Codin ! Io-n locu’ ei ti-as fi turnat ulei incins pe gat !
    – Da’ ce-am facut , mah , de fuge lumea de mine ?
    – Te-ai nascut , Niculae . Te-ai nascut . E suficient .
    – Pictore , du-te-n pizda ma-tii ! D-aia m-ai sunat ?
    – Nu . Te-am sunat pur si simplu , sa vad ce mai faci .
    – Ti-am zis , fac pe dracu …….
    – Bai Niculae , las-o p-asta , ….. ca trece . Ca altele de pana acum . Ce faci de Sfantu’ Nicolae ?
    – Cum adica ce fac de Sfantu’ Nicolae ?
    – Da ! ce faci de Sfantu’ Nicolae ?
    – De Sfantu’ Nicolae beau ! Aia fac ! Aia se face de Sfantu’ Nicolae !!!
    – ….. Auzi , mah ??? Daca a ta sta tot la ma-sa de Sfantu’ Nicolae …. nu sari in masina sa vii la Bucuresti sa petrecem fo doua zile ?
    – Adicatelea sa sar io-n masina si vin din Bacau la Bucuresti sa bem …. de ziua mea ???
    – Da !
    – Du-te dracu !!!
    – Niculae , ce-ai , mah ? Cu ce-am gresit ?
    – Cu ce-ai gresit ? Ca te-ai nascut , Pictore ! Ca te-ai nascut !!! E suficient !!!

Niculae al meu puncteaza “regulamentar” si duce scorul de pe tabela la 1 : 1 ! D-aia-l iubesc . E un baiat de mii de puncte , spontan si cu un umor iesit din comun . Doar ca de data asta e nitel in spume c-a lui a plecat la ma-sa nemai suportandu-i lui toate nebunelile pescuitoricesti si nautice . Saraca femeie o fi clacat ! Cu asta nici n-ar fi avut cum altfel …. decat sa fi fost in coma !
    Toate ca toate , da’ Niculae chiar e trist . Incerc in continuare sa-l scot din ale lui :

– Zii , mah ! Vii ?
    – Bai , tu esti tampit ? N-auzi ca nu vin ???
    – Da’ ce-ai luat foc asa , Niculae ? Du-te dracu de idiot ! Vii sau nu ???
    – NU !!! Nu vin ! Ai chef sa bei cu mine ….. vii tu la Bacau ! Punct !
    – Bai , eu chiar n-am cum …. Am si masina bulita , am si treaba , etc .
    – Pai si-atunci de ce PLM ma futi la melodie ?
    – Ca sa beau cu tine de ziua ta la Bucuresti , d-aia !
    – Du-te dracu ! si-mi inchide telefonul …….

Ma umfla rasul si-l reapelez . Am ferma convingere ca-mi va raspunde cu “Du-te dracu de nebun ! N-ai vazut ca ti-am inchis ? ”
    Telefonul suna insistent . La un moment dat in sfarsit imi raspunde :

– Du-te dracu de nebun ! N-ai vazut ca ti-am inchis ? si-mi inchide iarasi ….

Rad si mai tare . Imi cunosc amicul bine de tot si stiu cu certitudine ca nu vorbeste serios . L-as lasa sa-i treaca , dar nu ma pot abtine . Ii dau un SMS in care il intreb :

” Bai , da’ de Sfantu’ Nicolae ce cadou sa-ti fac ? ”

Raspunde instantaneu :

” Un cacat mare ! Aia sa-mi faci cadou de Sfantu’ Nicolae ! ”

………………………………………….. ………….

“Moooooama , Niculae , fi-r-ai al dracu tu ! Sa vezi tu ce cadou primesti , sa ma pomenesti !!!!!!!!! ” imi spun in gand …………. Si trec la treaba !

………………………………………….. ………….

Dau fuga in atelier si dau iama in cutiile cu praf de lemn . Mixez cu niscaiva aracet , cu rasina , si framant pana ma iau dracii ! Dau mixului consistenta margarinei . iau o punga cu seminte de rosii si adaug la “reteta” , oaresce coji de rosii de la un borcan cu rosii in bulion ( cumparat special pentru “eveniment” ) , mixez in continuare si torn totul intr-o punga careia-i rup coltul .
    Storc punga intr-o traiectorie spiralata si-mi rezulta un cacat ‘albinos” de dimensiuni monumentale ! In acesta se disting lejer semintele si cojile de rosii .
    Ii dau cu grund “rapid” iar apoi cu rasina epoxidica . Luciul nu-mi convine si recurg la doua linguri de Lac de Barci . Tin cutia asta cu Lac de Barci pentru lucrari de finete , dar ….. parca si cacatu’ lu’ Niculae ….. tot de finete este ! Concret , merita efortul si risipa !

In fo doua ore de la asta pe masa din atelier imi troneaza un cacat absolut spectaculos . Rasina si lacul inca “agata” , momentul ideal pentru a-l “impodobi cu alte seminte si coji de rosii. Acestea adera de minune pe suprafata cacatului de rumegus . Inainte de-a se intari definitiv il inghesui intr-o gheata , ii pun funda , zurgalai , si orice alte alea mi-au dat mie prin cap ca s-ar potrivi pentru un cadou de Sfantu’ Nicolae ……. Rezultatul final duce la un hohot de ras al meu . Doar imi imaginez ce urmeaza …….

………………………………………….. ……………..

A doua zi dimineata astept plin de emotie agentul Fan Courier ce urmeaza sa preia coletul . Pe la 10 30 apare acesta :

– Va salut . Ce transportam ? E ceva fragil ? E bine impachetat ?
    – Vedem impreuna .
    – Plata la destinatar ?
    – Nu , aici .
    – Atunci sa-l cantarim , sa-l vedem , sa va calculez expeditia .
    – Uite . Un obiect cam de 30 x 30 x 30 cm , cu o greutate de aproximativ 3 kg , fragil , etc . Na si uite-te . E bine impachetat ? N-as vrea sa se sparga pe drum !

Se uita saracu’ om si sare-n sus !

– Domle , noi nu transportam cacat !!!!!
    – Nu-i cacat , mah ! E imitatie !
    – Du-te , mai nene , cu imitatia ta de-aici ! Nu-l vezi cum luceste ????
    – Pai luceste , normal ! Ca i-am dat cu lac de barci !
    – Cu ce ????? Domle , …… faci misto de mine ? Si de ce l-ai pus in gheata ? ma intreaba saracul incercand cu privirea sa se edifice daca-s sanatos la cap sau nu .

Desi sunt amuzat teribil afisez o expresie serioasa . Ma comport firesc , exact ca oricare alt expeditor pe care l-a intalnit in intreaga sa cariera profesionala ….. Astept sa se calmeze , sa ma consult cu el asupra celei mai elegante modalitati de ambalare a ….. cacatului din gheata . Omu’ raspunde scurt :

– Nene , da-l in PLM ! Numa’ cand ma uit la el imi vine sa vomit ! Io ma duc la masina . cand esti gata pune-l intr-o cutie si mi-l aduci ……. Da’ cam cate kile zici ca are coletul ?
    – Fo doua kile jumate , trei .
    – Bun . pana-l impachetezi iti calculez tariful . Da’-ti spun deacuma ca pan’ la Bacau e fo suta optzeci – doua sute de mii . Si tre’ sa fi cu capu’ rau de tot sa dai doua sute de mii sa-i trimiti lu’ unu’ un cacat !
    – Bai , mergi la masina si fa bonu’ ! Il impachetez si ti-l aduc .
    – Bun . zice acesta in drum spre masina …. In usa atelierului se opreste , se intoarce si ma intreaba :

– Nene , da’ ce ti-a facut omu’ asta de-i trimiti un cacat in gheata de Mos Nicolae ?
    – Nu mi-a facut nimic . S-a nascut . E suficient ! raspund eu zambind si imaginandu-mi “tabela” cum indica 2 : 1 pt mine !

………………………………………….. ……………………….

Niculae nu-mi raspunde de doi ani !!! Desi stiu ca ma iubeste !

Sursa: Facebook

Catalin
    Catalin
    Keymaster

La multi ani prieteni!!!

Un an nou mai bun va doresc tuturor si multa sanatate!

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Maine sunt Rusaliile si desi asta ma lasa putintel cam rece, totusi nu pot sa nu ma bucur de zilele astea in care isi fac aparitia zburatoarele cu acelasi nume. 

Rusaliile sau efemeridele, un miracol al naturii.

Anul trecut am luat parte la acest spectacol, din intamplare la Mila 23. Anul asta il privesc doar in poze…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Pe 1 iunie am implinit 4 ani de online. Anul trecut mi-am amintit cu aproape doua saptamani intarziere, anul asta o luna si jumatate. Oare imbatranim?

bebeu
    Participant

Craciun fericit prieteni ! ( 2017 )

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Multumim Bebeule, sarbatori fericite si voua! Anul care vine pe unde ne mai vedem?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Salutari in noul an, 2018 prieteni!

Sper sa reusesc sa pastrez si anul asta un ritm cat de cat decent in ce priveste postarile, poate mai multe iarna cand timpul imi permite. Pentru zilele de vara sper sa am mai multa activitate, mai mult pescuit in tara si lume, mai multe muste legate, mai multa experienta si locuri descoperite, lucruri pe care apoi sa vi le impartasesc si voua.

bebeu
    Participant

LA MULTI ANI  pe anul  2018 ! Sa dea dumnezeu un an mai bun, cu sanatate si plin de realizari !

bebeu
    Participant

Si. Cataline , trebuie sa ne mai intalnim pe undeva, macar o data pe an sa bem o cafea impreuna ! Sau poate cine stie, pe un mal de apa ?

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Da Bebeule, vezi cum stai cu timpul liber si o punem de o iesire. In Delta cu mare drag daca se poate, daca nu vedem prin alte parti, poate pe Dunare daca iti place, cort, si alte alea. 

Viewing 11 posts - 73 through 83 (of 83 total)

You must be logged in to reply to this topic.

Comments are closed.