Recent Replies

Recent Topics

Starea si tendinta Dunarii

Acasă Forumuri Starea apelor Starea si tendinta Dunarii

Acest subiect conține 18 răspunsuri are 2 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 6 luni, 2 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 19 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dunarea creste si e firesc daca tinem seama de temperaturile primavaratice si de ploile cazute in ultima perioada. In plus apa Dunarii are si o usoara tendinta de incalzire in continuare, astazi atingand deja temperatura de +4 grade pe sectorul Rast-Calafat.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

La Giurgiu cota este destul de mare pentru aceasta perioada iar apa este tulbure. Niciun temerar nu era astazi la pescuit.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dunarea a inceput in sfarsit sa se incalzeasca si sa scada. Temperatura a trecut de 11 grade si dupa cum arata prognoza meteo, va creste accelerat in zilele urmatoare.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Citind cotele Dunarii astazi, parca am zarit o mica raza de soare, o speranta ca vom mai putea pescui si prinde ceva in zilele urmatoare. 

Temperatura se mentine la 14-15 grade iar cotele cresc…

Attachments:
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi a inceput sezonul iarna 2015 de la Cernavoda.

Lume multa pesti mai mici dar suficienti pentru galetile si sacosile sportiv-recreativilor.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cele mai noi informatii care le am de pe Dunare sunt triste. Apa limpede, cota buna dar peste lipsa. Cei care verifica zilnic zonele mai cautate precum Gostinu cred ca apa este deja prea rece iar pestii pasnici au cam intrat in gropi.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Dunarea a reusit si anul asta sa puna pescarii pe jar. Creste si scade haotic, ba din pricina ploilor si a secetei , ba din vina celor care dirijeaza barajul.

Cert este ca nu prea se prinde peste.

In Delta e la fel de rau, am vorbit astazi cu un localnic din Uzlina, Cretu de la Tamarin, si imi spunea ca nu se prinde mai nimic. Avatul a mers 2-3 zile si atat, stiuca o zi  in care un client a luat 4 bucati si nici macar bibani nu se prind.

Vegetatia aproape a sufocat lacurile, la Uzlina se circula pe ‘potecute’…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cernavoda…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

In continuare la Cernavoda apa scade si are o cata scazuta, pescari sunt, braconieri sunt iar capturile se lasa asteptate. Nici apa nu e prea calda…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Cernavoda 29 decembrie 2016

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Iata si prima captura mai consistenta de la Cernavoda din noul an. Cota Dunarii ramane in continuare mica si prognoza ne spune ca urmeaza tot scaderi dar iata ca pestele sta pe canal si mananca.

Programez si eu o iesire luna asta acolo, probabil dupa 15

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Au fost zile geroase, a nins, a viscolit iar Dunarea cu o cota scazuta a incercat si uneori a si reusit sa inghete. Spectacolul maxim l-au oferit sloiurile plutitoare.

Imaginea Brailei noaptea, cu orasul alaturi de Dunarea inghetata captata de o drona buna face toti banii

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 19 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.