Recent Replies

Recent Topics

Testate Personal !

Acest subiect conține 36 de răspunsuri are 3 voci și a fost actualizat ultima dată de Catalin Catalin acum 7 luni, 2 săptămâni.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 37 în total)
  • Autor
    Catalin
    Catalin
    Keymaster

Astazi am iesit cu Vali prin Falastoaca sa vedem ce mai fac pestii. Ne-am distrat cu niste stiuci smechere pe un brat mort al Neajlovului apoi am incercat Neajlovul si Argesul in zona Gostinari dar Neajlovul era cam plin de vegetatie iar Argesul e crescut de o saptamana si am prins doar cateva sarituri de avat in direct dar altceva nimic. Am dat o tura si prin Comana la obleti insa aici obletii aveau activitate dar nu am prins decat cativa, erau foarte apatici. Va las cu pozele…

bogdan
    bogdan
    Keymaster

Fain.

acum hai la treaba ca in magazin avem numai iphoane si smartphoane. trebe multe poze cu muste si multa munca. vezi pe email ca ai primit documentatia.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri am facut cu baietii o iesire de control pe Dunare. Vali nu a fost prea incantat de lipsa capturilor dar eu si cu Bogdan stiam ca trebuie sa vedem locurile astea deoarece sunt locuri cu potential maxim si cu amintiri placute.
    Primul pe care l-am vizitat a fost in Zimnicea, Teleorman si se numeste Cheson. Este o statie de pompare a apei din Dunare si prezinta avantajul unori curenti mari in jurul ei, curenti placuti pentru marii avati dar si ochiuri in care apa se intoarce atat in aval cat si in amonte de ea si chiar si o plaja in aval. Deasemeni malul are piatra, un alt lucru placut pentru avat.
    Tot in Teleorman dar mai in amonte la circa 60 kilometri este portul din Turnu Magurele, un alt loc in care avatii se simt bine. O fac si datorita salupei politiei de frontiera care este ancorata in port si datorita careia braconajul si chiar pescuitul domestic sunt limitate. Aici printre navele ancorate si printre sufele lor avatii au momente de furie maxima si nu de putine ori am reusit partide frumoase.

Nu uitati ca vorbim despre zona de frontiera in care este necesar acordul politiei pentru practicarea pescuitului. In drumul spre port la Turnu Magurele, pe partea dreapta, gasiti pichetul politiei dar mai comod este sa obtineti permisul de granita pe email.

Nu uitati ca fiecare loc bun in care va trimit e un loc binecuvantat prin faptul ca eu si cu prietenii mei pescari eliberam pestii, si daca si voi veti face la fel POATE vom reusi sa ne mai bucuram de acest sport.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Completez randurile de mai sus cu doua imagini ale zonelor descrise

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ramasesem dator cu povestile legate de ultima iesire pe canalul Sireasa. Echipa care ne-am deplasat acolo formata din subsemnatul, Gariel Ivan I, Vali si Florin ( ambii din Falastoaca, frate ce de pescari a dat Falastoaca asta ), a fost la inaltime. Pestele a fost pe toane si a mancat doar cand a vrut el, in special carasul pentru care ne-am si deplasat atatia kilometrii dar si rapitorii. Vremea i-a ajutat pe pesti deoarece soarele nu s-a aratat iar vantul a batut uneori ca un turbat. Drumul a fost lung si obositor dar odata ajunsi pe canal si vazand ca e lume multa am ales repede locul si am trecut la treaba. Vali a fost liderul la caras in prima zi iar eu cu Gabi codasii asa ca dupa masa de pranz ( pe care am sarit-o ) am luat mustele si nalucile si am plecat dupa rapitori. Ne-am facut damblalele cu stiuci si avati pe Sireasa si canal 36 unde cred ca am pierdut si locul trei in favoarea lui Gabi apoi pe seara am revenit in tabara. Falastocarii facusera focul, am mai mers si am mai adus cativa busteni dupa care ne-am asezat pe langa foc la o fripturica, o tarie adusa din Transnistria si multe povesti care se gogonau pe masura ce scadea taria din sticla. Nu cred ca vreti sa vedeti filmarea cu baietii doborati de oboseala dar cert este ca Florin a dormit afara la gura focului vreo doua ore pana s-a congelat iar Vali a uitat restul de carne afara langa foc de unde ceva caini au luat-o bucurosi dar important a fost ca atmosfera a fost una frumoasa si ca ne-am simtit foarte bine cu totii. Imaginile sunt deja puse in galerii…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Scurta iesire ieri pe raul Arges in zona de sub barajul de la Mihailesti. Erau multi pescari intinsi pe vreo 200 metri mai jos de baraj, toti pusi pe stationar. Obletii jucau pe sus dar mai mult de 3 bucati nu am reusit sa pacalesc cu mustele mele. Mai jos, pana la prima balastiera era un nene cu o sacosa de un leu in care avea cativa pesti, babusti, si alte alea printre care si un clean de vreo 25 cm, frumusel, toti luati cu viermusi. Apa e tulbure si are un debit putin crescut.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

La Mihăileşti pe lac se pescuieşte din greu. Vremea frumoasă a atras multi pescari, mă întreb ce va fi in weekend…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Si la Giurgiu era putina activitate, pe canalul plantelor unde apa e limpede se pare ca stiucile isi fac de cap. Dunarea e tulbure. Neajlovul e maricel si tulbure.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Ieri am umblat cu ceva treaba prin sudul tarii si am profitat sa vad cum arata raurile din zona. URATE! Neajlovul e foarte mare si tulbure mai ales in aval de Calugareni, la Branistari a inundat toata campia de pana langa sat. Glavaciocul, Vedea sau Teleormanul sunt la fel de urate dar din loc in loc pe la poduri mai ales, oamenii sarguinciosi stau cu halaul la prins de peste. Sunt si copii mititei si batrani, de toate categoriile, in schimb sa stiti ca nu e nimeni preocupat de vreo inundatie decat Ponta si cu Dragnea adica primul sa trimita banii si al doilea sa ii prade. Oamenii sunt pe la carciumi, profita de sarbatori… ca la noi… Nu am mai facut poze.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am comandat o plasa pentru pescuit cu care sa scot ceva caras din balta noastra si a trebuit sa merg sa o ridic din localitatea Teleormaneana Suhaia. Logic, am profitat de acest drum ca sa ajung la Dunare in doua locuri de suflet si anume portul din Turnu Magurele si vestitul Cheson din Zimnicea. Apa crescuta a Dunarii a schimbat desigur configuratia malurilor si curentilor dar locurile aratau totusi bine. Nu era nicio activitate a avatilor, nici pescari nu erau, in schimb era exact perioada aceea in care isi fac aparitia pufii de plop si salcie si toata suprafata epei era tot un covor alb. Sa nu incercati in zilele acestea cu puf pe apa sa pescuiti cu muste artificiale la suprafata, pe langa faptul ca se depune pe fir si muste si se scoate destul de greu, nici pestii nu vor vedea mustele.

Catalin
    Catalin
    Keymaster

O recomandare marca Bogdan pentru sezonul de vara-toamna 2014, raul Strei din judetul Hunedoara. Daca nu credeti ca se merita un drum pana acolo va invit la Galeria Cu Imagini ca sa vedeti ce locuri superbe si salbatice sunt. Apa este foarte frumoasa si in imagini apar si cativa pestisori…

Catalin
    Catalin
    Keymaster

Am descoperit in zona Sulina doua locuri cu mare potential pentru pescuitul bibanilor, rosioarelor si chiar al stiucilor cu muste artificiale. Nu sunt singurele locuri bune dar au doua mari avantaje, distanta relativ mica din oras pana la ele de maxim 10 km si posibilitatea de a ajunge la ele atat pe apa cat si pe uscat.

Vizualizare 12 articole - 1 la 12 (din 37 în total)

Trebuie să fii autentificat pentru a răspunde la acest subiect.

Comments are closed.